4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Tajemnice sukcesu na rynku nieruchomości w 2023
·

Tajemnice sukcesu na rynku nieruchomości w 2023

Analiza rynku nieruchomości 2023

Deweloperzy na giełdzie zaprezentowali w trzecim kwartale 2023 roku zysk brutto z wynajmu nieruchomości na poziomie 31,4 procent. To najlepszy rezultat od ponad dziesięciu lat. Podkreślono, że mimo iż marże wyraźnie rosną, ich tempo nie jest już tak intensywne jak wcześniej. Np., po raz pierwszy w 2022 roku marża przekroczyła 30 procent, ustabilizowując się na 30,8 procent. Obecnie, po trzecim kwartale 2023 roku, marża wyniosła 31,4 procent. Patrząc na zeszłe lata, na koniec 2014 roku, analizowany wskaźnik wynosił nieco ponad 19 procent. Od 2015 roku, pomimo briefowego zatrzymania w pierwszych kwartałach pandemii w roku 2020, obserwujemy jego ciągły wzrost.

Marże, liczba sprzedanych mieszkań i ROE

Trzeci kwartał 2023 roku przyniósł deweloperom giełdowym nie tylko wzrost marż, ale również znaczny wzrost liczby sprzedanych mieszkań. 15 firm notowanych na warszawskiej giełdzie sprzedało w tym okresie około 7 tysięcy lokali. To stanowi wzrost o 17 procent w porównaniu do poprzedniego kwartału i aż o 87 procent rok do roku. Warto zauważyć, że rentowność kapitału własnego (ROE) giełdowych deweloperów wzrosła do 25,8 procent w porównaniu do 14,6 procent w 2016 roku. Dla porównania, średnie ROE spółek notowanych na giełdzie w latach 2010-22 wynosiło 9,9 procent. Aby sprawdzić najnowsze trendy, zobacz nasz skup nieruchomości, a jeśli nie jesteś do nas przekonany polecamy zobaczyć nasze opinie o skupie nieruchomości

Wzrosty cen na rynku

Z drugiej strony, deweloperzy mogą radować się z wyższych stawek, mimo jeszcze wyższego popytu na mieszkania spowodowanego rządownym programem „Bezpieczny kredyt 2 procent”. Ci, którzy szukają swojego własnego „M”, muszą sobie radzić z rosnącymi cenami. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że trzeci kwartał 2023 roku charakteryzował się przyspieszonym wzrostem cen, zwłaszcza na rynku pierwotnym. W przypadku największych polskich miast, wzrosty w ujęciu kwartalnym wyniosły 6,4 procent. O tyle wzrosła średnia cena transakcyjna mieszkania w stanie deweloperskim w Warszawie, gdzie za nowe mieszkanie płaciło się średnio już blisko 14 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Ponad 4 procent wzrosła też średnia cena transakcyjna w Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Gdyni. Najwyżej – o 8% – w porównaniu do drugiego kwartału 2023 roku – średnia kwota płatna za mieszkanie w stanie deweloperskim podniosła się w Olsztynie.

Sytuacja na rynku wtórnym

Z kolei sprzedawcy mieszkań z drugiej ręki, nie pozostali w tyle. Trzeci kwartał 2023 roku przyniósł także podwyżki na rynku wtórnym. Ceny mieszkań najmocniej podskoczyły – o 9 procent k/k – w Szczecinie, patrząc na kwoty wpisywane w aktach notarialnych.
Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]