4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Mieszkanie za odstępne
Mieszkanie za odstępne, co to znaczy i o czym warto wiedzieć?
·

Mieszkanie za odstępne, co to znaczy i o czym warto wiedzieć?

Jeśli masz już dość ciągłych przeprowadzek i zdecydujesz się pozostać w danym mieście na dłużej, warto rozważyć opcję, jaką jest mieszkanie za odstępne. Rozwiązanie to niesie ze sobą szereg korzyści, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Co dokładnie oznacza „mieszkanie za odstępne”? Otóż metoda ta polega na wpłaceniu jednorazowej określonej kwoty na rzecz właściciela mieszkania w zamian za wymienione korzyści i meldunek w mieszkaniu. Nie należy mylić odstępnego z kaucją, która zostaje zawsze zwrócona z dniem zakończenia umowy (o ile oczywiście najemca nie wyrządzi w mieszkaniu żadnych szkód i wywiąże się na czas ze wszystkich opłat). Odstępne natomiast stanowi jednorazową kwotę, niepodlegającą zwrotowi. Warto pamiętać, że czynsz może nadal wzrosnąć, ale tylko i wyłącznie o procent inflacji. W przypadku zwykłej umowy najmu określonej nieruchomości wynajmujący ma prawo do podwyższenia czynszu, czy wypowiedzenia umowy. Przejęcie mieszkania za odstępnym pozwala tego uniknąć, dzięki czemu zyskasz pewność długoterminowego najmu i gwarancję zachowanie ustalonej kwoty czynszu przez określony czas.

szybki skup nieruchomości cały kraj

Jak w przypadku każdej umowy, wszelkie ustalenia z właścicielami należy szczegółowo opisać, aby nie generować w późniejszym czasie nieporozumień lub stać się ofiarą nieuczciwych wynajmujących. Niewątpliwą zaletą mieszkania za odstępne jest niższy czynsz z uwagi na wpłatę kwoty odstępnego. Jej wysokość zależy przede wszystkim od czasu wynajmu określonego w umowie, standardu wykończenia mieszkania, jego powierzchni i innych udogodnień. Wynosi ona zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak już wspomniano wcześniej, w odróżnieniu od kaucji, opłata odstępnego jest bezzwrotna, ponieważ niesie ono ze sobą określone w umowie korzyści dla najemcy. Bardzo często wśród ofert pod tytułem „odstępne za wynajem”, kryje się możliwość wynajmu mieszkania przeznaczonego do remontu. W tym przypadku właściciel lokalu i najemca mogą dojść do porozumienia, że koszty remontu lokalu może ponieść wynajmujący a jego wkład w remont tego mieszkania będzie stanowił wartość odstępnego.

Jakie są zalety najmu mieszkania za odstępne?

  • Niski czynsz z gwarancją niezmienności (może być on podniesiony jedynie o wartość inflacji),
  • Prawo do zamieszkiwania w mieszkaniu przez ustalony na umowie, zwykle dłuższy czas,
  • Zameldowanie pod adresem mieszkania,
  • W określonych przypadkach możliwość wykupienia nieruchomości po zakończeniu umowy.

Właściciel nieruchomości z kolei zyskuje pewnego najemcę na dłuższy okres czasu, co jest wygodne w przypadku, kiedy na przykład na stałe mieszka w odległym miejscu Polski lub za granicą. Większa suma gotówki, którą otrzymuje od lokatora przy podpisaniu umowy również dla wielu osób stanowi zaletę, kiedy potrzebny jest jej zastrzyk.

Zobacz wycenę nieruchuchomości

Jakie są wady najmu mieszkania za odstępne?

  • Jednorazowy wydatek większej sumy pieniędzy rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu złotych,

Dla wielu osób minusem może być również fakt, że umowy o mieszkanie za odstępne nie chroni ustawa o ochronie praw lokatorów. Stanowi ona rodzaj umowy cywilnoprawnej, dlatego ważne jest, aby zawrzeć w niej jak najwięcej szczegółów. W momencie napotkania problemów, tylko dokładne wypunktowanie postanowień będzie przemawiało na Twoją korzyść. Dlatego bardzo ważne jest sporządzenie solidnego dokumentu, który bezwzględnie powinien zawierać:

  • datę i miejsce zawarcia umowy,
  • dane stron umowy – imię i nazwisko, numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania, dane kontaktowe właściciela i najemcy,
  • przedmiot umowy, czyli opis lokalu,
  • czas obowiązywania najmu,
  • kwotę odstępnego,
  • kwotę czynszu,
  • szczegółowe warunki użytkowania lokalu,
  • informacja o możliwości wykupu mieszkania lub jej braku po zakończeniu umowy.

Zobacz również: Skup nieruchomości z lokatorami

Przy podpisywaniu umowy należy również upewnić się, czy osoba, która będzie udostępniać nam mieszkanie, na pewno jest jego właścicielem, ponieważ tylko właściciel może oddać mieszkanie za odstępne. Potwierdzeniem własności nieruchomości jest akt notarialny lub numer księgi wieczystej, w której możesz sprawdzić tą informację. Podnajmowanie mieszkań należących do miasta, spółdzielni mieszkaniowej lub innych osób prywatnych jest nielegalne i dla obu stron niesie za sobą szereg konsekwencji. Nikt inny, oprócz właściciela nie ma prawa dysponować nieruchomością bez jego zgody. Podpisana w ten sposób umowa będzie nieważna. W ten sposób możesz nie tylko stracić odstępne, które stanowi wydatek rzędu kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych,  ale nawet otrzymać nakaz eksmisji. W Twoim interesie leży więc sprawdzenie tej bardzo istotnej kwestii.

Aby być pewnym, że umowa zawiera wszystkie szczegóły warto skorzystać z pomocy prawnika, który przeanalizuje ją pod kątem zgodności z prawem, dzięki czemu unikniesz niedociągnięć.

Przeczytaj więcej na https://kupujemym.pl/

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]