4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

sprzedaż lub kupno zadłużonego mieszkania
Kupno zadłużonego mieszkania – co warto wiedzieć?
·

Kupno zadłużonego mieszkania – co warto wiedzieć?

W kontekście zadłużenia, ciążącego na mieszkaniach, zwykle mówi się o kredytach mieszkaniowych, które coraz częściej zaciągają nasi rodacy. Warto jednak wiedzieć, że zadłużone mieszkanie nie musi być obciążone wyłącznie zobowiązaniem względem banku lub SKOK-u. W praktyce zdarzają się różne sytuacje. Przykładem jest, chociażby ustanowienie hipoteki przymusowej w związku z zadłużeniem właściciela domu lub lokalu wobec urzędu skarbowego albo samorządu. Osoba posiadająca lokum z zadłużeniem, prawdopodobnie będzie chciała je sprzedać możliwie tanio i szybko. Może to skutkować zainteresowaniem nabywców, którzy jeszcze nigdy nie mieli do czynienia z podobną transakcją. Wyjaśniamy zatem, dlaczego sprzedaż zadłużonego mieszkania to operacja, w której powinien uczestniczyć przynajmniej jeden profesjonalista.

Kupno zadłużonego mieszkania może być pułapką

Zadłużone nieruchomości na ogół nie wzbudzają zainteresowania osób nieprowadzących profesjonalnej działalności inwestycyjnej lub skupu nieruchomości. Czasem mogą jednak zdarzyć się wyjątki. Przykładem są początkujący inwestorzy, którzy przeliczyli sobie, że oferowana cena sprzedaży jest atrakcyjna nawet z uwzględnieniem ewentualnego obowiązku spłaty zadłużenia. Warto tutaj nadmienić, że liczba początkujących inwestorów nieruchomościowych w ostatnim czasie wzrosła, ponieważ w Internecie dość mocno promowany jest flipping. Mowa o inwestowaniu w nieruchomości zakładającym zyski z taniego zakupu oraz ich szybkiej odsprzedaży (np. po remoncie).

Rodzi się jednak pytanie, czy osoby zaczynające swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości zdają sobie sprawę z konsekwencji planowanej transakcji. Chodzi przede wszystkim o przejęcie długów wynikających z hipoteki. Nowy nabywca nieruchomości będzie zobowiązany do ich spłaty bez ograniczeń. Wyjątek dotyczy tylko sytuacji, w której spłata zobowiązań kredytowych jest warunkiem transakcji, a część pieniędzy trafia od razu na konto banku lub SKOK-u, który wcześniej udzielił kredytu albo pożyczki z zabezpieczeniem hipotecznym.

Brak odpowiedniej wiedzy prawnej ewentualnego nabywcy jest szkodliwy również z punktu widzenia sprzedawcy zadłużonej nieruchomości. Taka osoba nie dowie się bowiem od kupującego, jak sprzedać zadłużone mieszkanie bez kłopotów i ?haczyków?. Wówczas można jedynie polegać na dobrym notariuszu, który wyjaśni stronom wszystkie obowiązki wynikające z zawieranej umowy. Niestety, może się okazać, że niedoświadczony nabywca zadłużonej nieruchomości nie tylko zawrze transakcję niekorzystną dla siebie, ale również wprowadzi w błąd drugą stronę, czyli sprzedawcę domu, gruntu lub mieszkania.

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie profesjonaliście

W związku z powyższym sprzedaż mieszkania, domu lub działki profesjonaliście okazuje się praktycznie jedynym wariantem bezpiecznego sfinalizowania transakcji. Pisząc o profesjonaliście, mamy na myśli firmę taką jak KupujemyM.pl, która prowadzi profesjonalny i szybki skup nieruchomości (min skup mieszkań). Dobry skup nieruchomości wyróżnia się tym, że potencjalny klient szybko otrzymuje wstępną wycenę przez Internet (w terminie do 1 – 2 dni). Wystarczy tylko przesłać podstawowe informacje na temat nieruchomości oraz jej ewentualnych wad fizycznych lub prawnych. Osoba kontaktująca się z KupujemyM.pl, może liczyć na wstępną propozycję cenową nawet w ciągu 1 dnia roboczego.

Po wstępnym ustaleniu ceny sprzedaży profesjonalista zaproponuje oględziny lokum oraz spotkanie u notariusza w celu zawarcia umowy sprzedaży. Całość umówionej kwoty zostanie szybko wpłacona przelewem. Osoba sprzedająca nieruchomość (np. zadłużone mieszkanie), przez cały czas może liczyć na pomoc związana z kompletowaniem dokumentów i wyjaśnienie skutków transakcji. Chodzi między innymi o to, czy nabywca nieruchomości (skup) przejmie całe zadłużenie. W tym kontekście warto nadmienić, że długi związane z nieuregulowanymi opłatami na rzecz wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej domyślnie nie przechodzą na nabywcę mieszkania. Można jednak tak skonstruować umowę, aby to nowy właściciel pokrył i spłacił całość zadłużenia.

Warto dodać, że firmy profesjonalnie skupujące nieruchomości oferują także skup domów (z zadłużeniem lub bez długów). Ofertę takich przedsiębiorców uzupełnia na przykład skup udziałów w nieruchomościach, a także skup działek. Problemu nie stanowi nawet sprzedaż nieruchomości mieszkaniowej, która jest jednocześnie zadłużona i nadaje się do remontu. Co ważne, usługi związane ze skupem, które oferuje np. portal KupujemyM.pl, obejmują nie tylko największe polskie miasta. To ważna kwestia, bo małym mieście liczącym np. 5000 – 10 000 mieszkańców, perspektywy sprzedaży zadłużonej nieruchomości są wyjątkowo kiepskie. Brakuje bowiem lokalnych inwestorów. Większość takich osób działa na terenie największych ośrodków miejskich.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]