4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Koszty zakupu nieruchomości
Koszty zakupu nieruchomości. Czy znasz je wszystkie?
·

Koszty zakupu nieruchomości. Czy znasz je wszystkie?

Jak duże mogą być koszty zakupu nieruchomości? Inwestor planujący zakup nieruchomości stoi przed trudną decyzją. Niektórzy są zwolennikami mieszkań z rynku pierwotnego, inni widzą potencjał w klimatycznych kamienicach. Częstą wątpliwością jest kwestia kosztów zakupu mieszkania. Inwestorzy nie zawsze zdają sobie sprawę, że cena transakcyjna nieruchomości jest mniejsza od łącznej kwoty inwestycji. Podpisując umowę przedwstępną i posiłkując się kredytem, należy doliczyć odsetki dla banku oraz dodatkowe koszty przy wpisach do ksiąg wieczystych. Innymi dość wysokimi kosztami są koszty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz wynagrodzenie dla biura pośrednictwa nieruchomości.

Jakie są koszty kupna mieszkania z rynku wtórnego?

Kupując nieruchomość po cenie transakcyjnej 300 000 zł z rynku wtórnego,  musisz się liczyć z dodatkowymi opłatami. Jednym z największych dodatkowych kosztów jest podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2%. Przy naszej cenie mieszkania to 6000 zł. Za usługi notariusza przy przeniesieniu praw własności zapłacimy  1970,00 zł + 23% VAT, czyli 2 423,10 zł.

Wpis prawa własności w księgę wieczystą oraz wpis hipoteki w księgę to koszt 400 zł. Do tego dochodzi jeszcze podatek od czynności cywilnoprawnych – 300 zł. W przypadku transakcji bezpośredniej to już koniec naszych dodatkowych kosztów zakupu mieszkania. Kiedy jednak dokonujemy transakcji za pośrednictwem biura nieruchomości, faktura za usługi pośrednictwa mogą wynieść około 1% netto,  co w naszym przypadku daje 3690 zł brutto. Łączne koszty zakupu mieszkania na kredyt z rynku wtórnego wynoszą 12 832,10 zł. Kolejnymi kosztami są odsetki kredytu hipotecznego.

Jakie są koszty zakupu mieszkania od dewelopera?

Decydując się na kupno nieruchomości z rynku pierwotnego za 300 000 zł, będziesz musiał założyć księgę wieczystą za 60 zł (w końcu jesteś pierwszym właścicielem), a za wpis prawa własności i hipoteki do niej kolejne 400 zł. Pojawia się ponownie podatek od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki 300 zł. Największym kosztem zakupu mieszkania od dewelopera jest taksa notarialna, która jest taka sama jak wyżej i wynosi 2 423,10 zł brutto. Największą oszczędnością na kosztach jest brak podatku PCC 2%. Przy zakupie mieszkania od dewelopera z pomocą biura nieruchomości zwykle nie pobiera się prowizji. Łącznie zapłacisz 3183,10 zł dodatkowych kosztów przy kupnie mieszkania z rynku pierwotnego. Jeśli chcesz zobaczyć różnicę między rynkiem pierwotnym a wtórnym, koniecznie zobacz nasz niedawny wpis.

Umowa przedwstępna kupna mieszkania i kupno mieszkania na kredyt

Kupno mieszkania na kredyt zawsze wiąże się z podpisaniem umowy przedwstępnej kupna mieszkania. Może ona zostać zawarta w formie aktu notarialnego lub umowy cywilno-prawnej. Taki dokument jest pisemnym potwierdzeniem chęci nabycia nieruchomości i wchodzi w życie w momencie wpłacenia zadatku. Zwyczajowo wynosi on 10% ceny transakcyjnej i jest liczony na poczet wkładu własnego. Taka kwota i sama instytucja zadatku zabezpiecza całą transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości. Na podstawie umowy przedwstępnej oraz oceny zdolności kredytowej bank udziela kredytu pod hipotekę wybranego mieszkania.

Koszty zakupu mieszkania zależą od Twojego wyboru

Końcowe koszty kupna mieszkania kształtują się na podstawie wielu czynników. Kupno mieszkania na kredyt oprócz odsetek dla banku generuje dodatkowe koszty przy wpisach do księgi wieczystej. Zakup mieszkania od dewelopera nie jest obarczony podatkiem od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% od ceny transakcyjnej, co jest sporą oszczędnością. Kupując za pośrednictwem biura nieruchomości, zwróć uwagę na pobieraną prowizję od kupującego. Większe biura pobierają zwykle 1% + VAT, mniejsze czasami rezygnują z wynagrodzenia od kupującego. Na całkowite dodatkowe koszty składa się wiele różnych czynników.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]