4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Jak wynająć mieszkanie fachowo i bezpiecznie w 2022 ?
·

Jak wynająć mieszkanie fachowo i bezpiecznie w 2022 ?

Jeżeli podjąłeś decyzje o wynajęciu swojego mieszkania osobom trzecim jest to bardzo dobry sposób na mnożenie swoich oszczędności bez większego wkładu z twojej strony. Jednak jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, aby przyszli lokatorzy nie sprawiali problemów?  Najważniejsza jest porządnie sporządzona umowa mieszkaniowa, która umożliwi łatwe rozwiązanie potencjalnych problemów. Poniżej opisane zostaną porady jak wynająć mieszkanie aby zapobiec często występującym nieporozumieniom między właścicielem a najemcą?

Podstawowe decyzje, które należy podjąć 

Po pierwsze,  powinniśmy zająć się sprawdzeniem stanu naszego mieszkania przed podjęciem jakichkolwiek kroków w kierunku wynajęcia lokalu. W tym celu należy sprawdzić całą elektronikę znajdującą się w mieszkaniu, czy instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna działają bez zarzutów oraz czy ogólny stan mieszkania jest dobry, ponieważ nad tym jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, nie zastanawia się wyłącznie wynajmujący ale również najemca.

Gdy mieszkanie spełnia wszystkie wymogi, ważne jest sporządzenie umowy wynajmu mieszkania. Jeżeli nie jesteśmy obeznani prawnie w sporządzaniu tego typu dokumentów i boimy się użyć przykładowych gotowych umów, warto zasięgnąć porady u radcy prawnego lub w biurach nieruchomości skorzystać z usług fachowców w tej dziedzinie. Równie dobrze możemy upoważnić osobę trzecią, która wie jak wynająć mieszkanie aby była pośrednikiem.

Warto również jeszcze przed wystawieniem ogłoszenia, zdecydować jakiej grupie ludzi możemy wynająć mieszkanie, ponieważ tego typu decyzja również będzie decydować o bezpieczeństwie najmu. Dlatego z góry ustalmy czy ma być to mieszkanie do wynajęcia dla rodziny, pojedyncze pokoje dla studentów, całe mieszkanie dla znajomych lub czy pozwolisz na zamieszkanie osobie ze zwierzęciem.

Zobacz, czym jest skup nieruchomości 

Najważniejsze formalności 

Kiedy już zdecydujesz się na samodzielny wynajem i sporządzenie umowy mieszkania, co powinno się w niej zawrzeć? Wynajmowanie mieszkania bez podpisania umowy jest spotykane już coraz rzadziej, jednak nadal można znaleźć wyjątki. Tego typu rozwiązanie nie jest bezpieczne dla żadnej ze stron, dlatego tak ważna jest podpisana umowa już podczas pierwszego dnia wynajmu. W umowie powinny się znaleźć podstawowe dane takie jak:

  • Dane właściciela
  • Dane osoby/osób wynajmujących
  • Wysokość czynszu i innych dodatkowych opłat
  • Wysokość kaucji zwrotnej
  • Okres najmu 
  • Warunki wypowiedzenia umowy

Dodatkowe kwestie jakie możemy zawrzeć w umowie to:

  • Możliwość podnajmu mieszkania lub pokoju
  • Regulamin korzystania z określonych sprzętów
  • Czy jest zezwolono trzymanie zwierząt w mieszkaniu
  • Czy można palić w mieszkaniu
  • Czy zezwalamy na remont i wszelkiego rodzaju zmiany aranżacji wnętrz

Umowa mieszkania powinna być tak skonstruowana przez właściciela, aby nie dała żadnych wątpliwości co do korzystania z wynajętego lokum. Możemy również umieścić zapisek, który będzie informował najemcę o konsekwencjach nie dotrzymania postanowień sporządzonej umowy.

Kolejnym ważnym dokumentem, który warto sporządzić  aby bezpiecznie wynająć mieszkanie jest protokół zdawczo-odbiorczy załączamy go do umowy najmu. Jego zadaniem jest określenie stanu i wyposażenia mieszkania na dany dzień. Powinno się w nim uwzględnić:

  • wszelkie usterki znajdujące się w mieszkaniu, 
  • uszkodzenia mebli i sprzętów elektronicznych, 
  • stan liczników,
  • ilość wydanych kluczy

Ostatnią formalnością o której nie możemy zapomnieć jest ustalenie kaucji zwrotnej. Zabezpiecza ona wynajmującego, jeżeli w wyniku jakiś nieprzewidzianych lub celowych zdarzeń dojdzie do zniszczenia mieszkania. Wysokość kaucji ustala samodzielnie właściciel i wpisuje ją do umowy mieszkania. Kaucje pobiera właściciel w dniu podpisania umowy a zwrot następuje do 30 dni od zakończenia wynajmu, oczywiście po oględzinach mieszkania i nie stwierdzeniu żadnych szkód.

Przeczytaj więcej o skup udziałów w nieruchomości

Okres próbny

Jeszcze przed samym podpisaniem umowy z najemcą możemy skorzystać z rozmowy z nim- wypytać o jego sytuacje życiową i plany co do mieszkania, tak abyśmy uzyskali jakiś pogląd co do zamiarów i uczciwości tej osoby.

Przy sporządzaniu umowy właściciele sami określają na jak wynająć mieszkanie i na jak długi okres czasu podpisują umowę z konkretną osobą, może to być umowa bezterminowa, na rok lub krócej. W umowie zawarta jest również informacja o tym jak właściciel oraz najemca mogą wypowiedzieć umowę. Ten zapis umożliwia szybkie działanie i pozbycie się niechcianego lokatora w razie kłopotów. 

Warto na bieżąco monitorować płatności najemcy, oczywiście czynszu na nasz rachunek, ale również opłat związanych z mediami, to umożliwi szybką reakcje w razie opóźnienia. Nie należy zrażać się jednorazowym spóźnieniem, jednak notoryczne mogą przesądzić o tym, że  właściciel nie będzie chciał przedłużyć umowy.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? – podsumowanie

Wynajmowanie mieszkanie jest świetnym pomysłem aby zarobić na dodatkowym mieszkaniu, którego nie użytkujemy. Aby ta transakcja była przyjemna i korzystna dla dwóch stron warto zainwestować swój wolny czas, aby klarownie sporządzić dokumenty najmu oraz znaleźć odpowiednią osobę, kiedy będziemy demonstrować mieszkanie.

Zobacz również skup nieruchomości w Warszawie

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]