4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Sprzedaż
Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania i co warto wiedzieć?
·

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania i co warto wiedzieć?

Każdy kto choć raz w życiu sprzedawał mieszkanie musiał sprostać ogromnemu wyzwaniu w postaci sporządzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i umieszczenia go na stronie internetowej. Choć z pozoru jest to łatwe zadanie, z którym nikt nie powinien mieć kłopotu, w praktyce okazuje się, że może to sprawić wiele problemów. Jako sprzedający chcielibyśmy przedstawić naszą nieruchomość w jak najlepszym świetle. Jednocześnie, nie możemy koloryzować i naginać rzeczywistości. Ogłoszenie musi być przede wszystkim rzetelne i odzwierciedlać istniejący stan rzeczy. O tym jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania i co trzeba wiedzieć o sporządzeniu ogłoszenia o sprzedaży mieszkania dowiesz się poniżej.

SprzedażJaka forma ogłoszenia i co w nim umieścić?

Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania możne zostać sporządzone w jednej z dwóch form. Pierwsza z nich to ogłoszenie, w którym w zdecydowanej mierze przeważają punkty, podpunkty, myślniki, wyliczenia. W takim ogłoszeniu tekstu ciągłego jest zdecydowanie mniej. Z jednej strony tekst jest przejrzysty i czytelny. Łatwo z niego uzyskać wszystkie informacje, których potrzebujemy. Z drugiej strony, jest ono zdecydowanie mniej przyjemne w czytaniu. Wręcz może odrzucić od zakupu mieszkania. Jednak 

Drugi rodzaj ogłoszenia to ogłoszenie napisane tekstem ciągłym. Niestety, w przeważającej mierze przypadków uzyskamy z niego mało informacji. Ogłoszenie będzie mogło być napisane w bardzo ładny sposób, jednakże rzeczywistej treści może być w nim niewiele. Jak więc to wypośrodkować? Jak napisać przyjemne dla oka ogłoszenie, w którym potencjalny kupujący znajdzie jak najwięcej treści?

Najlepszą formą na ogłoszenie w przedmiocie sprzedaży mieszkania jest połączenie dwóch powyżej opisanych form. Najlepiej sprawdzi się krótki opis nieruchomości, którą chcemy sprzedać. Powinien obejmować on takie informacje jak ilość pokoi, metraż, wiek budynku. Ważne, aby opis ten był zwięzły. 

W dalszej części, najlepiej od punktów lub myślników warto jest wymienić sprzęt, który będzie zostawał w mieszkaniu po jego sprzedaży. Potencjalny kupujący chce wiedzieć czy po  przeprowadzce czekają na niego dodatkowe koszty takie jak pralka czy lodówka czy też uda mu się ich uniknąć. 

Ponadto, w taki sposób powinniśmy opisać lokalizację nieruchomości i odległość od interesujących nas punktów takich jak supermarkety, usługi takie jak fryzjer lub kosmetyczka. Ponadto, w ogłoszeniu powinniśmy również wskazać jaka jest odległość od szkół i przedszkoli. Wiele osób bardziej ceni sobie bliskość mieszkania do takich właśnie usług niż jego stan i wygląd. Wobec tego, tej części ogłoszenia warto poświęcić dość dużo uwagi.

Kolejnym elementem ogłoszenia o którym nie możemy zapomnieć jest to jak do niego dojechać z ważnych części miasta. Jeśli mieszkamy w mieście takim jak Poznań, Gdańsk, Kraków czy Wrocław miarodajne będzie podanie odległości od starego miasta. Każdy potrafi je umiejscowić i mapie i zobrazować sobie odległość. Warto jest również poświęcić trochę miejsca na wskazanie czy do mieszkania można dojechać za pomocą komunikacji miejskiej a jeśli tak to jakimi autobusami lub tramwajami i ile czasu to zajmuje. 

Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinno zawierać również wskazanie czy do mieszkania przynależy komórka lokatorska albo miejsce parkingowe. Dla wielu potencjalnych kupujących jest to warunek konieczny, aby zacząć rozważać zakup mieszkania. 

Oczywiście, jedną z najważniejszych (a może nawet najważniejszą) rzeczą, którą należy umieścić w ogłoszeniu o sprzedaży mieszkania jest cena a także informacja czy podlega ona negocjacji. Informacja ta jest kluczowa dla kupujących, ponieważ to na jej podstawie dokonują oni oceny czy warto zapoznać się z treścią naszego ogłoszenia czy też szukać dalej. Cena może zostać określona w dwojaki sposób – albo jako cena za jeden metr kwadratowy mieszkania albo jako cena za całość mieszkania. W najnowszych ogłoszeniach o sprzedaży mieszkania widać, że sprzedający podają te dwie ceny.

Chcesz wiedzieć więcej o skupie kamienic?

Gdzie umieścić ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest niezwykle prosta ? w tylu miejscach ilu możemy. Im więcej osób dowie się, że planujemy sprzedać mieszkanie i będzie miało okazję zapoznać się z naszym ogłoszeniem tym większa szansa że uda się nam je sprzedać. Pierwszym miejscem,  o którym powinniśmy pomyśleć jest oczywiście internet. Istnieje wiele stron o zasięgu ogólnopolskim takich jak olx czy otodom, na których warto umieścić ogłoszenie. Co ważne, gdy umieszczamy ogłoszenie o sprzedaży mieszkania na takiej stronie niezwykle istotne jest dobre określenie lokalizacji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych miast, w których wyróżnić możemy dzielnice. Potencjalny kupujący zwraca na to bowiem szczególną uwagę. 

Drugim rodzajem stron, na których warto umieścić ogłoszenia są wszelkiego rodzaju lokalne strony internetowe. Wiele osób to właśnie tam szuka mieszkania.

Gdy umieszczamy ogłoszenie o sprzedaż nieruchomości na stronie internetowej musimy również zastanowić się nad tym czy chcemy aby było promowane czy wystarczy nam ogłoszenie zwykłego, podstawowego ogłoszenia. Wybór pierwszej opcji ma szczególną zaletę – mieszkanie będzie wyświetlało się od razu, na pierwszej stronie. Będzie znajdowało się razem z najnowszymi ogłoszeniami o sprzedaży mieszkań. Z całą pewnością każda osoba szukająca go na nie trafi. Z drugiej jednak strony wybór ogłoszenia z promowaniem wiąże się z dodatkowymi kosztami. 

W dalszej kolejności możemy pomyśleć o umieszczeniu ogłoszenia o sprzedaży mieszkania w gazecie. W takiej sytuacji będziemy jednak ograniczeni miejscem. Być może nie damy rady umieścić całego ogłoszenia bądź wszystkich zdjęć. Ponadto, takie ogłoszenie może być również płatne. Z drugiej strony, dzięki umieszczeniu ogłoszenia w gazecie trafimy do szerszego grona odbiorców, przede wszystkich do osób starszych, które nie korzystają z komputerów bądź korzystają z nich w ograniczonym zakresie.

Jeszcze jedna opcja jaką mamy to po prostu poczta pantoflowa. Możemy poprosić naszą rodzinę i znajomych aby przekazywali dalej informację o tym, że chcemy sprzedać mieszkanie. Znajomy kupujący z całą pewnością będzie lepszym kontrahentem niż osoba, której nie znamy.

Sprzedaż

Jakie zdjęcia umieścić?

Zdjęcia nieruchomości to nie tak samo ważna część ogłoszenia jak jej opis. To na ich podstawie kupujący dokonuje pierwszego wyboru czy chce zapoznać się z mieszkaniem, obejrzeć je na żywo czy nie. Poniżej znajdziecie kilka rad jakie zdjęcia mieszkania, które chcemy sprzedać, należy wykonać.

Po pierwsze, zdjęcia powinny być wykonywane przy świetle dziennym. Sztuczne swiatło może być zbyt ciemne lub zbyt białe przez co mieszkanie będzie wyglądało niekorzystnie.

Po drugie, mieszkanie musi być w idealnym stanie. Mowa tu zarówno o drobnych usterkach, które będzie widać na zdjęciach jak i o bałaganie. Mieszkanie, które fotografujemy musi być nieskazitelnie czyste. Wszelki nieporządek na podłodze, kurz, bałagan w kuchni i łazience będzie bardzo widoczny. Wobec tego, przed zrobieniem zdjęć warto jest gruntownie wysprzątać mieszkanie. 

Po trzecie, gdy robimy zdjęcia warto jest pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Sfotografujmy każde pomieszczenie. Zarówno łazienkę, kuchnię, przedpokój jak i wszystkie pokoje. Ponadto, warto jest sfotografować klatkę schodową a także widok z okna. Zdjęcia pośród których nie będzie łazienki lub kuchni będą po prostu niekompletne, a potencjalny kupujący uzna, że coś przed nim ukrywamy. 

Koniecznie sprawdź nasz skup gruntów rolnych

Podsumowanie

Na pytanie – co warto wiedzieć o ogłoszeniu o sprzedaży mieszkania i jak je napisać nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jednakże powyższy artykuł z całą pewnością przybliżył o czym należy pamiętać. Najważniejsze to aby ogłoszenie było zgodne z prawdą. Nawet jeśli trochę podkoloryzujemy rzeczywistość i pewne cechy mieszkania przedstawimy lepiej niż prezentują się w rzeczywistości to przy oględzinach mieszkania kupujący to zauważy. Pamiętajmy, że sprzedaż mieszkania następuje na podstawie ogłoszenia, a ono jest wizytówką.

Zobacz również skup nieruchomości w Warszawie

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]