4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Ekologiczne osiedla – czym są?
Ekologiczne osiedla – czym są?
·

Ekologiczne osiedla – czym są?

W Europie znane są już od dawna, w Polsce natomiast dopiero powstają ekologiczne osiedla – idea nowoczesnego budownictwa. Ekologiczne osiedla to przede wszystkim projekty, które wprowadzają nowe rozwiązania ekologiczne, które mają nie tylko wpływ na środowisko, ale zmieniają sposób myślenia współczesnego człowieka. Bycie eko nie jest trudne, ale może być wymagające, zwłaszcza dla tych, co nie chcą wyjść ze swojej strefy komfortu, do której przywykli już dawno temu. Jak wyglądają eko osiedla i czym się charakteryzują? Sprawdźmy to.

Jak wygląda wizja ekologicznego osiedla?

Wyobraźmy sobie sytuację, że planujemy zakup domu, a wśród ofert, które prezentują nam deweloperzy, coraz jaśniej rozpromienia się w głowie pomysł na wybór ekologicznego osiedla. Ekologiczne osiedle to przede wszystkim piękna przestrzeń zielonego terenu, parki i ogrody, uspokajająca zieleń i zapach traw i szum pobliskiego lasku. Kupno domu na osiedlu, które powstanie w myśl ekologicznej idei to przede wszystkim spora inwestycja, która z biegiem czasu ma się nam zwrócić.

Czy ekologiczne osiedle domków jednorodzinnych jest ekstrawaganckim pomysłem? Czy mamy tutaj do czynienia z luksusem? Niekoniecznie. Pomysł na tworzenie eko osiedli ma bardzo szczytny cel, mianowicie wpływ na środowisko, jednak jest to także poprawienie komfortu życia jego mieszkańców.  Dawniej osiedla i tereny miejskie kojarzone były z szarą płytą betonową, zatłoczonymi ulicami, chodnikami, a najbliższy park zwykle zlokalizowany był w centrum miasta. W dużych miastach tych elementów zielonych oczywiście jest znacznie więcej. Obecnie coraz więcej pomysłów wprowadza się po to, by dogonić Europę w koncepcji eko osiedli. Są rozwiązania, które bardzo wyróżniają osiedla ekologiczne lub są też wprowadzane powoli w architekturę miejską. 

Zobacz nasz skup nieruchomości

Ogrody i parki

Nowoczesne osiedla ekologiczne widziane są przez pryzmat nowoczesnych projektów budowlanych, gdzie pasmo efektownych, jednakowych budynków przenika się z terenami zielonymi, z których mieszkańcy mogą jak najbardziej korzystać. Na takim osiedlu mamy dostęp do parku lub ścieżką rekreacyjną możemy dotrzeć do pobliskiego lasku. Najczęściej pod uwagę bierze się różne grupy wiekowe mieszkańców, dlatego należy dopasować możliwości korzystania z terenów zielonych, dostosowując się do oczekiwań. Nie zabraknie rozwiązań dla osób niepełnosprawnych czy starszych, którzy nie mogą pozwolić sobie na aktywność fizyczną typową dla młodszego pokolenia. Parki to miejsce spotkań, spacerów rekreacyjnych, odpoczynku, ale także i miejsce aktywności fizycznej, gdzie skorzystać można między innymi z siłowni na świeżym powietrzu. Atrakcyjny teren zielony, w otoczeniu pięknych drzew, gdzie człowiek może zebrać myśli to najlepsze rozwiązanie dla współczesnego świata, który tonie w pośpiechu obowiązków. Codzienny odpoczynek w takim miejscu, w pobliżu swojego domu to ważna zaleta eko osiedli.

Odpowiednio ukształtowany teren zielony, który może być wykorzystany jako miejsce rekreacji, bez wątpienia cieszy oko, ale także stanowi niezbędny element naszej codzienności. Możemy przecież codziennie wyruszać na spacery, przechadzki z pupilami, czy uprawiać jogging, ponieważ miejsca te są do tego odpowiednio przygotowane. Osiedle ekologiczne przewiduje dostęp do ogrodu czy parku każdemu. 

Drogi i chodniki

W wizji eko osiedla dostrzec można odpowiednio dopasowane chodniki i drogi. Zauważyć można, że deweloperzy, którzy inwestują w taką ekologiczną przyszłość, stawiają przede wszystkim na ruch, ale pieszego. Podstawą jest tutaj piesza przechadzka, następnie tworzone są drogi dla rowerów, odpowiednio dostosowane pod kątem wygody i w atrakcyjnej aranżacji zielonego terenu. Na samym końcu rozpatruje się konieczność dostosowania dróg dla pojazdów samochodowych. Osiedla ekologiczne mają zniwelować nasze przyzwyczajenie do samochodów, dlatego też nie uwzględnia się zbyt wiele miejsca na ich parkowanie, czy nawet poruszanie się nimi. Drogi mogą być węższe.

We Francji i innych krajach europejskich, gdzie ekologiczne osiedla stają się coraz bardziej widoczne, ludzie dość szybko odzwyczaili się od samochodów, ponieważ mają dostęp do wygodnej sieci komunikacji miejskiej, a przede wszystkim do podstawowych obiektów handlowych, z których mogą skorzystać przy okazji spaceru. W nieodległej przestrzeni mają bowiem dostęp do lokalnych sklepików, szkół, czy nawet obiektów kulturalnych jak kina i teatry. 

W Polsce rezygnacja z samochodu może być nieco trudniejsza niż w innych krajach. Ludzie bardzo przywiązali się do tego środka lokomocji, ale kto wie, jeśli będą powstawały wygodne osiedla, w których mamy dostęp do najważniejszych punktów, być może uda się na stałe zmienić auto na rower. 

W odniesieniu do nowoczesnych rozwiązań mowa o chodnikach antysmogowych, które coraz częściej powstają w koncepcji tworzenia eko osiedli. Wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań w związku z tworzeniem chodników i dróg, które mają wpływ na redukcję spalin, jest znakomitym rozwiązaniem, aczkolwiek dość kosztownym. Szacowana cena takiego materiału bywa nawet 25% wyższa niż tradycyjnego betonu wykorzystywanego w tworzeniu chodników i pasów jezdnych.

Domy pasywne i energooszczędne

Deweloperzy, którzy inwestują w budowę eko osiedla, stawiają na nowoczesne rozwiązania. Teren oczywiście musi być jak najbardziej atrakcyjny, ale także i przystosowany do tego, aby można było stworzyć na nim pas domów pasywnych. Duże, przestronne i dobrze nasłonecznione tereny są pod tym względem istotnym wyznacznikiem. Oferowana jest także opcja wykorzystania odnawialnych źródeł energii dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych. Stanowią one nie tylko zakres wykorzystywania energii słonecznej, ale coraz częściej wpasowują się w charakter eleganckich dekoracji. Widok paneli na dachach, farmach solarnych, czy nawet na balkonach nikogo już nie powinien dziwić. Jest to bez wątpienia nieodłączny element eko osiedla

Rodzaj ogrzewania (pomijamy domy pasywne) to przeważnie pompa ciepła, która współgra z instalacją paneli fotowoltaicznych. Nie trzeba nikomu mówić, że takie budynki są także odpowiednio zaprojektowane, aby zmaksymalizować utratę ciepła i zwiększyć zakres energooszczędności.

Chcesz sprzedać dom? Sprawdź nasz skup domów

Eko oświetlenie oraz deszczówka

Każde osiedle powinno być odpowiednio oświetlone. W przypadku, kiedy mowa o domu kupionym na eko osiedlu możemy liczyć na lampy LED, które w dodatku ładowane są poprzez panele solarne. Takie oświetlenie, które wykorzystuje energię odnawialną, jest tak samo wydajne, jak każde inne. Niestety rozwiązania te znowu wpływają na zwiększenie kosztów w związku z tą inwestycją. 

Kolejnym elementem, który coraz chętniej jest wykorzystywany w kwestii inwestycji w eko osiedla to przede wszystkim deszczówka. Zbiorniki retencyjne to także dość powszechnie wykorzystywane elementy zielonych osiedli eko.

Mało tego coraz częściej wdraża się pomysły z wykorzystaniem szklarni w takich osiedlach eko. Wszystko to ma wpływ nie tylko na ekologiczny styl życia, ale także na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.

Samochód na osiedlu eko

Ponieważ większość pomysłów na utworzenie eko osiedla raczej ogranicza dostęp do samochodów spalinowych, czego dowodem mogą być węższe chodniki i znaczne ograniczenia prędkości w takiej strefie, to nie oznacza to, że nie można korzystać z pojazdów. Ba! Nawet tworzone są specjalne stacje ładujące dla samochodów, elektrycznych oczywiście. Wszystko po to, by maksymalnie zmniejszyć emisję spalin. Osiedle ekologiczne nie zawsze wyklucza możliwość korzystania z motoryzacji, najważniejsze to wiedzieć, z których modeli można swobodnie korzystać. 

Eko osiedle nastawia się w znacznej mierze na użytkowanie rowerów. Moda na rowery powraca jak bumerang ze zdwojoną siłą i dobrze, bo wpisuje się to w zamysł ekologiczny. Na eko osiedlu znajdzie się miejsce dla wiat rowerowych i miejsc, gdzie można bezpiecznie zostawić swój eko pojazd. 

Sprawdź też skup nieruchomości zadłużonych

Koszt związany z kupnem domu na eko osiedlu

Na temat kosztów, jakie zostaną przedstawione zainteresowanym mowa o dość dużych kwotach. Deweloperzy, którzy coraz chętniej rozważają ekologiczne rozwiązania, tworzą osiedla w myśl idei eko, które są praktyczne, wygodne i nowoczesne. Typowe dla nowoczesnych osiedli eko są nie tylko PV na każdym możliwym dachu czy nawet ścianie, ale również zielone dachy czy też ściany. Wykorzystanie elementu zielonego w połączeniu z nowoczesnym budownictwem to prawdziwy rarytas, dla tych którzy szukają odrobiny wytchnienia, nierzadko luksusu, ale także i chcą przyczynić się do polepszenia sytuacji środowiska. 

Osiedle ekologiczne zawiera także dostęp do lokalnych punktów handlowych, zamiast wielkich galerii handlowych mamy dostęp do lokalnych sklepików, w których często sprzedawane są ekologiczne produkty. To kolejny ukłon w stronę ekologii. Czy taka możliwość warunkuje zwrot kosztów zakupu? Deweloperzy podkreślają, że ekologiczne osiedla znacznie minimalizują koszty związane z wykorzystaniem energii. Być może kupno takiego mieszkania czy domku jest związane z dużą inwestycją, ale mamy do czynienia z innowacyjnymi rozwiązaniami i kontaktem z naturą, którą w warunkach miejskich nie zawsze mogliśmy korzystać. Ponadto koszty utrzymania takiego domu są zdecydowanie niższe, jeśli można wykorzystywać odnawialne źródło energii i nowoczesne rozwiązania. W myśl ekologicznego tworzenia osiedli mieszkalnych coraz większą uwagę koncentruje się również na smart osiedlach, które umożliwiają zdalne sterowanie oświetleniem, temperaturą w mieszkaniu, czy systemem alarmowym. Takie innowacyjne rozwiązania w połączeniu z ekologicznym charakterem sprawia, że w Polsce zaczyna powstawać coraz więcej osiedli ekologicznych. Znajdziemy takie w Warszawie, Poznaniu, czy Łodzi, co oznacza, że stają się one coraz bardziej popularne, choć nie tak jak na terenie innych krajów europejskich. Nie tylko osiedla ekologiczne stanowią bardzo dobry punkt zaczepienia, by tworzyć coś dobrego dla przyszłych pokoleń w dbałości o środowisko, ale także wprowadzane rozwiązania technologiczne, energooszczędne systemy, czy elementy wykorzystujące odnawialną energię słoneczną wykorzystywane w architekturze miejskiej.

Skupujemy też nieruchomości z lokatorami – sprawdź skup nieruchomości z lokatorami

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]