4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Efekty rządowych środków wzmocniających rynek nieruchomości – wzrost sprzedaży wyraźnie widoczny.
·

Efekty rządowych środków wzmocniających rynek nieruchomości – wzrost sprzedaży wyraźnie widoczny.

Odnotowany boom na rynku kredytów hipotecznych

Przeżywamy kwartał jak z dawnych lat, jeśli chodzi o rynek kredytów hipotecznych. Znamienne wzrosty dwucyfrowe to jednak przede wszystkim skutek wprowadzenia programu „Bezpieczny kredyt 2 procent”.

Aktywny rynek pomimo wysokich stawek

Zadziwiające, że mimo wysokich stóp procentowych, drożejących nieruchomości, zaostrzonych warunków kredytów i dynamicznym wzrostem liczby i wartości nowych hipotek, rynek pozostaje aktywny. Kluczem do zrozumienia tego paradoksu jest program „Bezpieczny kredyt 2 procent”.

Ożywienie na rynku jeszcze nie oznacza boomu kredytowego

Nie jest jeszcze czas na mówienie o kredytowym boomie. To efekt rządowego programu i bazy porównawczej, tj. porównania z tragicznym rokiem 2023. W III kwartale łącznie podpisano 40,7 tys. umów kredytów hipotecznych, to o 32% więcej niż w poprzednim kwartale i o 92% więcej niż w tym samym okresie 2022 roku.

Nowe dane o ruchu na rynku

Wzrost wartości finansowania jest równie imponujący. Zostało udzielonych 15,8 mld zł kredytów, działających na zasadzie okresowo stałego oprocentowania, które stanowiły 3/4 nowych sprzedaży.

Kredyt z dopłatami do rat pomógł w osiągnięciu wyników

Program kredytów hipotecznych z dopłatami do rat, czyli „Bezpieczny kredyt 2 procent”, jest odpowiedzialny za dużą część wyników przedstawionych w raporcie. To sprawiło, że ten typ konstrukcji zdominował nowe sprzedaże.

Dodatkowe wskaźniki ruchu na rynku

W III kw. wpłynęło łącznie 50,1 tys. wniosków o dostosowany kredyt. 14,6 tys. z nich zostało pozytywnie rozpatrzonych. W rezultacie „Bezpieczny kredyt 2 procent” odpowiadał za 40% sprzedaży w lipcu, sierpniu i wrześniu.

Portfele pożyczkodawców nadal skurczają się

Eksperci zwracają uwagę na dalsze kurczenie się zasobów kredytów hipotecznych. Ostatni kwartał był siódmym z rzędu, w którym obserwowano ten trend. Na koniec września istniało 2,2 mln kredytów mieszkaniowych. Liczba obsługiwanych umów spadła w porównaniu z poprzednim kwartałem o 10,9 tys. (3,15%)

Średnia wartość udzielonych kredytów wzrasta

W III kwartale średnia wartość ogólnego kredytu mieszkaniowego wyniosła 387 980 zł, co stanowiło wzrost o 21 841 zł (5,97%) w porównaniu z poprzednim kwartałem. Dynamiczny wzrost średniej wartości nowo udzielanych kredytów ma wpływ na rozbieżność pomiędzy liczbą i wartością zadłużenia kredytów mieszkaniowych. Jeśli potrzebujesz sprzedać mieszkanie lub dom, polecamy sprawdzić nasz skup nieruchomości, tam znajdziesz skup nieruchomości z problemami, jak i wiele innych usług, a jeśli nie jesteś do nas przekonany polecamy zobaczyć nasze opinie o skupie nieruchomości.
Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]