Czy warto wykupić ubezpieczenie mieszkania lub domu? Niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku wielorodzinnym, ?bliźniaku?, czy domu jednorodzinnym jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Te mogą zostać wywołane zarówno przez inne osoby (np. sąsiadów), jak i przez niekorzystne warunki atmosferyczne. W takiej sytuacji warto pomyśleć o ubezpieczeniu swojego mieszkania, aby pojawienie się ewentualnych zagrożeń nie zaowocowało utratą całego dorobku życia.
Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?
Wykup polisy ubezpieczeniowej mieszkania polega na wykupieniu produkty chroniącego nasz majątek. Dotyczy to zarówno posiadanych nieruchomości, jak i mienia ruchomego. Ubezpieczenie mieszkania to umowa zawarta pomiędzy ubezpieczonym a towarzystwem ubezpieczającym na określonych zasadach. Ubezpieczony opłaca określoną składkę, z kolei towarzystwo gwarantuje mu uzyskanie rekompensaty finansowej w wyniku zaistnienia określonych zdarzeń.
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie? Tak. Polisa ubezpieczeniowa dzieli się na kilka rodzajów, które ubezpieczają np. od konkretnych zdarzeń, ale także i takie, które stanowią zabezpieczenie przed wszelkimi możliwymi typami ryzyka. Tu warto mieć na uwadze to, że każde ubezpieczenie ma pewne ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności. Oznacza to, że nawet ubezpieczenie teoretycznie chroniące przede wszystkim w praktyce będzie przewidywać sytuacje, których nie obejmuje.
Polisa mieszkaniowa – z czego się składa?
W przypadku każdego rodzaju ubezpieczenia nieruchomości istnieje pewna podstawowa forma, która podlega ewentualnej modyfikacji. Ta ma miejsce poprzez dokupywanie rozszerzeń zakresu ochrony. W najbardziej podstawowych elementach ochrony wymienia się:
- Ochronę murów
- Elementy stałe – meble i sprzęt AGD w zabudowie, parkiet, kominek itp. Tu wliczyć można właściwie wszystko, co jest trwale zamontowane na obszarze mieszkania bądź domu.
W ramach rozszerzania zakresu ochrony do listy zabezpieczeń możemy doliczyć zdarzenia takie jak np. pożar lub zalanie. Najkorzystniejszą sytuacją jest możliwie pełna ochrona naszej nieruchomości. Będzie się to przekładać na wysokość opłacanej przez nas składki. Jeśli mieszkamy na terenie nizinnym, nie potrzebujemy ochrony przed np. lawiną.
Jeśli jesteśmy zainteresowani ochroną naszego mieszkania, warto zadbać o ubezpieczenie elementów ruchomych, czyli wyposażenia mieszkania oraz przedmiotów znajdujących się w jego obrębie, wyłączając oczywiście elementy trwale zamontowane.
Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, odbierając mieszkanie od dewelopera?
Wysokość składki w polisie ubezpieczeniowej mieszkania – co na nią wpływa?
Jak zostało zaznaczone, na wysokość polisy ubezpieczenia mieszkania składa się jej wartość podstawowa, a także wybrane przez nas dodatki. Z każdym kolejnym wybranym przez nas elementem będzie wzrastać ogólny koszt polisy. To jednak oznaczać będzie pełniejsze zabezpieczenie naszego majątku.
Na wysokość składki polisy ubezpieczeniowej składa się przede wszystkim wielkość mieszkania oraz jego wartość rynkowa. W ostatecznym rozrachunku dwa identyczne pakiety mogą się wyraźnie różnić cenowo, jeśli jedno będzie dotyczyć kawalerki, a drugie kilkupokojowego mieszkania lub domu rodzinnego.
Podstawowe ubezpieczenie mieszkania
Rzadko się zdarza, aby towarzystwo ubezpieczeniowe oferowało wariant podstawowy ograniczony tylko do ochrony murów i elementów stałych. W praktyce wariant tego rodzaju ma domyślnie wpisane pewne elementy ochronne, które i tak są zwykle wybierane przez klientów. Średnio ceny polis podstawowych wahają się w zakresie od 300 do 400 złotych zależnie od ubezpieczenia. W jego zakresie zazwyczaj umieszcza się ochronę przed:
- pożarem,
- eksplozją,
- zalaniem,
- zwarciem elektrycznym,
- uderzeniem pioruna,
- dewastacją,
- kradzieżą z włamaniem.
Zazwyczaj w wariancie podstawowym ubezpieczenia mieszkania można ubezpieczyć rzeczy ruchome np. meble, laptopa, sprzęt RTV i AGD.
Ubezpieczenie mieszkania – zakres rozszerzony
Wariant rozszerzony jest średnio dwukrotnie droższy od podstawowego, choć są towarzystwa, które żądają w takiej sytuacji aż trzykrotnie większej składki ubezpieczeniowej.
Zaletą takie rozwiązania jest to, że poza nielicznymi wyjątkami, polisa tego typu obejmuje niemal nieograniczoną ilość zdarzeń losowych, które mogą dotknąć nasz majątek. Najszerszym wariantem zakresu rozszerzonego jest tzw. all risk. Obejmuje on wszystko, co nie zostało zaznaczone jako podlegające wyłączeniu.
Co to jest księga wieczysta i co warto o niej wiedzieć
Ubezpieczenie OC mieszkania
Wśród dostępnych ubezpieczeń mieszkania warto wskazać również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jest to specjalne zabezpieczenie dla domowników przed wyrządzeniem innym lokatorom szkody osobowej bądź rzeczowej.
W takiej sytuacji ubezpieczyciel pokrywa straty wynikające np. z faktu wybicia przez dziecko szyby sąsiada. W mieszkaniach wielorodzinnych jest to ubezpieczenie pomagające w przypadku zalania sąsiada mieszkającego pod nami.
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?
W tym miejscu warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto postawić na ubezpieczenie mieszkania? Co do zasady odpowiedź jest twierdząca. Dzięki polisie ubezpieczeniowej możemy uniknąć szeregu nieprzyjemności, a jej koszty są nieporównywalnie mniejsze do straty, która może wyniknąć z wielu różnych zagrożeń.
Jest to zabezpieczenie nieruchomości, które może okazać się przydatne nawet wtedy, gdy planujemy sprzedaż mieszkania. Jeśli jednak nie mamy czasu na dokonanie ubezpieczenia, chcemy jak najszybciej pozbyć się mieszkania, warto zdecydować się na usługi oferowane przez skup nieruchomości. Jeśli chcesz sprzedać zarówno ubezpieczone, jak i nieubezpieczone mieszkanie, koniecznie skontaktuj się z biurem skupu nieruchomości online!
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]