4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Budowa domu na działce rolnej
Budowa domu na działce rolnej- co musisz wiedzieć
·

Budowa domu na działce rolnej- co musisz wiedzieć

Budowa domu na działce rolnej nierzadko wiąże się z niejasnymi przepisami prawnymi. W poniższym artykule przybliżymy Ci kwestie, na które należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania się do budowy domu na działce rolnej.  Działki rolne zazwyczaj zlokalizowane są w malowniczych i spokojnych okolicach. Potencjalnych nabywców przyciąga ich atrakcyjnie niska cena.  W 2021r. średnia cena za m2 działki budowlanej wynosiła w woj. wielkopolskim 140 zł, małopolskim ? 178 zł, a w mazowieckim ? aż 234 zł. Należy jednak mieć świadomość, że zakup tego rodzaju działki może skutkować wydłużeniem momentu rozpoczęcia budowy domu.

Z naszego tekstu dowiesz się:

  • Kto może zakupić grunt rolny?
  • Jak dokonać zakupu działki rolnej zabudowanej?
  • Kiedy jest potrzebna decyzja o wyłączeniu działki z produkcji rolnej?
  • Kto ma prawo od budowy domu na działce rolnej w 2022r.?
  • Co można postawić na działce rolnej?
  • Co można wybudować na działce rolnej bez pozwolenia?
  • Jak wygląda budowa domu na działce rolnej rodziców?

Kto ma do prawo do budowy domu na działce rolnej w 2022r.

Najłatwiej na zbudować dom działce rolnej będzie rolnikowi, gdyż nie musi on przechodzić przez proces zmiany statusu działki na budowlaną- tzw. odrolnienia ziemi. Ponadto może łatwiej nabywać i sprzedawać grunty rolne. Według prawa każdy może zbudować dom na działce rolnej, jeśli odrolni ziemię Operacja ta bywa jednak kosztowna i skomplikowana, w zależności od klasy gleby. Na początku niezbędne jest zweryfikowanie zapisów wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Następnie konieczne jest wystąpienie o warunki zabudowy. Kolejną sprawą będzie wystąpienie o zmanię przeznaczenia działki na cele nierolnicze. Pamiętajmy, aby wnioskować o decyzję, która sprawi, że działka zostanie wyłączona spod produkcji rolnej.

Budowa domu na działce rolnej przez nie rolnika jest możliwa jedynie wtedy, gdy działka ma mniej niż 1 ha. Warto pamiętać, że istnieje tzw. prawo do pierwokupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Dotyczy to działek, których obszar wynosi między 30 a 99,9999 arów. Kwestia ta nie dotyczy działek do 50 arów, z budynkiem, który postawiony został przed 30.04.2016 r. KOWR natomiast musi wydać zgodę na zakup działki rolnej pod zabudowę dla obszarów równych bądź większych 1 ha.

Chcesz sprzedać działkę? Więcej informacji o naszym skupie działek

Co można postawić na działce rolnej?

Rolnik posiadający gospodarstwo rolne o odpowiednim w danej gminie rozmiarze ma prawo wybudować na tych gruntach budynek mieszkalny, pod warunkiem, że następuje to w tzw. zabudowie zagrodowej tzn. budynek mieszkalny wraz z budynkami gospodarczymi. Żadna inna osoba poza rolnikiem nie może wybudować się na gruntach rolnych bez wcześniejszej zmiany przeznaczenia tych gruntów.

Co można wybudować na działce rolnej bez pozwolenia?

Na obecny moment, wybudować na działce rolnej bez pozwolenia na budowę można domek letniskowy, którego celem będzie jedynie zamieszkanie sezonowe, wymagane jest także spełnienie następujących wytycznych:

  • nieprzekroczenie powierzchni budynku ponad 35 m2,
  • domek letniskowy musi być parterowy, a ewentualne poddasze pozostać nieużytkowe,
  • na każde 500 m2 działki może przypaść wyłącznie jeden taki budynek letniskowy.

Masz grunty rolne i chcesz je sprzedać? Sprawdź skup gruntów rolnych

Jak wygląda budowa domu na działce rolnej rodziców?

Aby wybudować dom na działce rolnej trzeba mieć status rolnika i być właścicielem lub dzierżawcą konkretnej działki, lub mieć do niej określone prawo. Musi ono obowiązywać minimum przez 5 lat od momentu, rozpoczęcia budowy, a w tym czasie należy aktywnie prowadzić działalność rolniczą na danym obszarze, i odpowiednio to udokumentować. Niemożliwa jest zatem budowa domu na działce rolnej rodziców, czy innych krewnych, ponieważ to oni są rolnikami, a nie Ty.

Czy można kupić siedlisko, na którym jest postawiony budynek?

Jeżeli na gruncie rolnym stoją zabudowania mieszkalne i gospodarcze tzw. Siedliska należy sprawdzić datę ich powstania. Jeśli miało to miejsce przed 31 kwietnia 2016 roku, osoba, która nie jest rolnikiem, może kupić grunt rolny do powierzchni 50 arów. Jeśli działka rolna z zabudowaniami ma mniej niż 50 arów, a w jej pobliżu znajdują się grunty stanowiące integralną część gospodarstwa, można zakupić również te tereny.

Zobacz też, na czym polega budowa domu letniskowego na działce rolnej.

Działka rolna, a budowa domu – czy to się opłaca?

Działka rolna z reguły jest tańsza niż działka budowlana, jednakże przysparza innych wydatków. W celu uzyskania zgody na odrolnienie, należy wnieść w starostwie jednorazową opłatę w ciągu 60 dni od uprawomocnienia się decyzji. Istnieje także opłata coroczna. Koszt odrolnienia oraz opłaty roczne są uzależnione od klasy gruntu oraz powierzchni działki rolnej. Te mające poniżej 1 ha oraz należące do klasy IV, V lub VI, zazwyczaj są znacznie tańsze.

Jak widać w powyższym artykule, grunty orne a budowa domu to skomplikowane zagadnienie. Budowanie na działce rolnej nie należy do najłatwiejszych procesów, jednak może wiązać się ze sporymi oszczędnościami, jeśli rozsądnie podejdziemy do tematu.

Koniecznie sprawdź nasz skup nieruchomości za gotówkę 

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]