4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Agent nieruchomości – jak zostać i zrobić licencję?
Agent nieruchomości – jak zostać i zrobić licencję?
·

Agent nieruchomości – jak zostać i zrobić licencję?

Zawód agenta nieruchomości jest coraz chętniej wybierany. Pośrednictwo na rynku nieruchomości stwarza wiele możliwości, przede wszystkim zawodowe. By zostać agentem nieruchomości, trzeba jednak posiadać pewne cechy, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w tej zmiennej rzeczywistości. Przyda się także uzyskanie licencji, która wbrew pozorom wcale nie jest wymagana. Zastanówmy się, jaki powinien być idealny agent nieruchomości i czy każdy nadaje się do tego stanowiska?

Chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź nasz skup nieruchomości, zrobimy dla Ciebie darmową wycenę online

Zadatki na agenta nieruchomości

Nie każdy, kto zna się na architekturze, będzie odnajdywał się w pracy agenta nieruchomości. Wbrew pozorom jest to dość ciężki zawód, gdzie niejednokrotnie trzeba wykazać się nie lada umiejętnościami, aby osiągnąć sukces w tym zawodzie. Na temat tego, jak zostać agentem nieruchomości warto dowiedzieć się nieco wcześniej. Wzrost zainteresowania zawodem agenta nieruchomości świadczy nie tylko o popularności tego zajęcia i ogromnych perspektywach zarobkowych, świadczy przede wszystkim o tym, że z dnia na dzień przybywa konkurencji.

Agent nieruchomości

Zacznijmy od tego, kim jest agent nieruchomości. W ogólnym rozumieniu jest to osoba pośrednicząca między stronami w obrocie nieruchomości. Zadaniem agenta nieruchomości jest przede wszystkim pośrednictwo w transakcjach, czy kojarzenie stron, a więc poznawanie stron kupującej i sprzedającej. Pośrednik ten bierze udział w transakcjach sprzedażowych, kupnie nieruchomości, czy wynajmie. Zadaniem tego specjalisty jest doskonała znajomość rynku nieruchomości przy jednoczesnym otwarciu się na potrzeby swoich klientów. Osoba, która zastanawia się nad podjęciem tego typu zajęcia zawodowego, musi wykazywać szereg cech, które będą pomocne zwłaszcza w kontaktach z ludźmi. Wbrew pozorom agent nieruchomości nie pracuje z nieruchomościami, tylko i wyłącznie, pracuje przede wszystkim z ludźmi i tego właśnie powinien nauczyć się przyszły pośrednik.

Osoba, która idealnie nadawałaby się na to stanowisko, powinna przede wszystkim wyróżniać się na tle innych. Nie chodzi tu wcale o wygląd zewnętrzny ubiór, czy prezencję. Właściwie podejście do klienta, nienachalne, ale skuteczne. Człowiek, który chce pośredniczyć w sprzedaży nieruchomości, powinien być elastyczny. Powinien umieć dopasować się do oczekiwań klienta, a przecież nie za każdym razem będzie miał on do czynienia z człowiekiem mało wymagającym. Odpowiednia elastyczność, czyli umiejętność dopasowania się do drugiej osoby, jego potrzeb, oczekiwań dotyczy także kwestii słuchania. Pośrednik, który chce sprzedać drogą nieruchomość, by jak najwięcej zarobić, nie przekona do jej kupna osób, których nie stać na taki krok. W tym wypadku przyda się umiejętność prezentowania różnych możliwości, aby dać swojemu klientowi wybór.

Umiejętność słuchania i wpasowania się w potrzeby klienta to jedno, natomiast empatia, życzliwość i miłe usposobienie to drugie, co należałoby uwzględnić w roli agenta nieruchomości. O tym, jak być dobrym agentem nieruchomości świadczy przede wszystkim nastawienie do klienta. Nie do każdego da się podejść z takim samym entuzjazmem. Zdarzają się klienci wymagający, niezdecydowani, a nawet tacy, którym nic nie pasuje. Idealny agent musi umieć zachować spokój, być empatyczny, a zarazem sympatyczny, a przede wszystkim musi dać klientowi poczucie, że ma do czynienia ze specjalistą, który znajdzie rozwiązanie.

Bezsprzecznie podstawą do tego, aby być dobrym pośrednikiem nieruchomości będzie stale poszerzana wiedza. Znajomość zasad komunikacji, znajomość rynku nieruchomości, cen, a przede wszystkim zapotrzebowania na pewno się tutaj przyda. Nie da się tego zrobić bez odpowiedniego przygotowania, więc agent powinien mieć na uwadze wszelkie kursy i szkolenia, które pomogą mu wybić się ponad innych. Mimo że licencja nie jest wymagana, to stanowi najlepszy sposób na potwierdzenie swoich umiejętności, wiedzy i profesjonalizmu. Zdecydowanie agent nieruchomości, który ma licencję, jest znacznie lepiej postrzegany i wzbudza większe zaufanie. Jak zdobyć licencję agenta nieruchomości? Należy przede wszystkim przejść przez odpowiednie szkolenie, które zakończy się egzaminem. Jak zrobić licencję agenta nieruchomości, by wspomóc swoją przyszłą karierę? Przede wszystkim trzeba zdać pozytywnie egzamin organizowany przez Stowarzyszenie Specjalistów Rynku Nieruchomości “POLONIA”. Jedynie pozytywny wynik stanowi upoważnienie do otrzymania licencji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Licencjonowany agent nieruchomości jest znacznie bardziej respektowany i nie trudno zauważyć, że więcej klientów wybiera pośredników z doświadczeniem, wiedzą potwierdzoną licencją, aniżeli agenta amatora, który dopiero raczkuje na rynku nieruchomości.

Jak zwiększyć swoje szanse?

By być w pełni profesjonalnym pośrednikiem, warto skoncentrować się nie tylko na szkoleniu i zdaniu egzaminu licencyjnego, ale można również pomyśleć o wykształceniu kierunkowym, który będzie znakomitą podstawą do wykonywania takiego zawodu. Najczęściej wybierane kierunki, które stanowią doskonałą bazę pod zawód agenta nieruchomości to prawo, budownictwo i ekonomia. Osoby, które ukończyły marketing i zarządzanie, również będą miały doskonałe podstawy w tym zawodzie. Bardzo dobrym wyborem będą studia podyplomowe związane z nieruchomościami i zarządzaniem. Wówczas można mówić o solidnej wiedzy, która będzie jedynie uzupełniona wiadomościami opanowanymi podczas szkoleń i kursów.

Staże w biurze nieruchomości także mogą stanowić solidne podstawy do tego, aby kształcić się w kierunku agenta nieruchomości. Zaznaczmy, że zatrudnienie w agencji nieruchomości udostępnia nam możliwość przejścia przez liczne szkolenia oferowane przez pracodawcę. Agent nieruchomości, który od samego początku związany jest z tym środowiskiem na pewno czerpie znacznie więcej. Ma wiedzę teoretyczną, praktyczną, a przede wszystkim nabiera doświadczenia i może uczestniczyć w różnych sytuacjach związanych z tą dziedziną. Sama wiedza jest tylko połową sukcesu, a praktyka stanowi jej znakomite uzupełnienie. Dlatego, jeśli od najmłodszych lat interesujemy się nieruchomościami, może warto konsekwentnie dążyć do tego, aby zbudować sobie najlepszy możliwy wizerunek. Przydadzą się zarówno studia kierunkowe, podyplomowe, jak i kursy, ale przede wszystkim staż najlepiej w biurze nieruchomości.

Chcesz sprzedać działkę? Sprawdź nasz skup działek

Cechy i wygląd dobrego agenta nieruchomości

Agent nieruchomości, który nie narzeka na powodzenie w biznesie, musi wyróżniać się nienaganną prezencją. Właściwy dobór stylizacji to zdecydowanie dobry kierunek. Nie wystarczy tylko marynarka, trzeba ubierać się w taki sposób, aby epatować pewnością siebie, a zarazem nie narzucać się klientowi. Skromność i klasa pod tym względem powinny iść ze sobą w parze. Kobiety mogą wybierać eleganckie garsonki, mężczyźni przynajmniej marynarkę. Oczywiście nie ubiór świadczy o wiedzy i umiejętnościach, ale do człowieka, który jest elegancki, znacznie więcej osób przychodzi.

Delikatny makijaż u kobiet i starannie wypielęgnowane dłonie również będą mile widziane. W związku z tym, że prezencja ma ogromne znaczenie, warto zadbać o to już na samym początku.

Prócz samego wyglądu warto także zastanowić się nad tym, aby poprowadzić konwersację. Pamiętajmy, że ludzie, którzy przychodzą do agencji nieruchomości, nie zawsze czują się komfortowo. Właściwa rozmowa, luźna konwersacja pozwoli nieco uspokoić emocje klienta. Zanim zdecydujemy się mu pomóc, znajdując jakieś lokum, warto najpierw dokładnie wybadać, czego oczekuje. Krótkie informacje: mieszkanie trzypokojowe, blisko centrum, to wbrew pozorom nie za dużo informacji. Warto dopytać, jak wygląda idealne mieszkanie klienta przynajmniej w jego wyobrażeniach. Bezsprzecznie trzeba umieć słuchać a słuchać to nie to samo co słyszeć. Kiedy klient opowiada o swoich wyobrażeniach na temat idealnego domu, warto już na tym etapie dopasować odpowiednie propozycje. Poza tym do biura nieruchomości nie przychodzą tylko i wyłącznie klienci poszukujący mieszkania, ale również tacy, którzy nie mogą go sprzedać.

Idealny agent nieruchomości z pewnością wyróżnia się indywidualnym podejściem. Każda sprawa może wyglądać inaczej i zupełnie przebiegać w innym tempie. Nie wszystko będzie klarowne i zgodne z wyuczonymi schematami. czasami trzeba podejść do klienta z tej mniej oczywistej strony. Przyda się tutaj elastyczne podejście.

Ciekawa rozmowa na określony temat również może być wabikiem na klienta. Jeśli oprócz typowych kwestii do omówienia związanych z nieruchomościami nawiążemy konwersację odpowiadającą klientowi, wówczas łatwiej będzie nam zyskać jego zaufanie. Każda z tych rozmów powinna być oczywiście przemyślana. Umówmy się, że pogaduszki o pogodzie są zbyt sztampowe i tak naprawdę nie wnoszą niczego. Co innego rozmowy o podróżach, wakacjach, planach na najbliższy czas, by poznać nieco zdanie klienta, aby jeszcze bardziej wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść. Dobry agent nieruchomości będzie z pewnością wiedział jak poprowadzić rozmowę, by zaciekawić klienta, poznać jego zdanie, a także zyskać jego zaufanie. Jako agent nieruchomości powinno się przede wszystkim dawać poczucie bezpieczeństwa, a także dawać gwarancję sukcesu. Nawet jeśli propozycje nie będą odpowiadały klientowi, dobry agent nieruchomości nie spocznie, póki nie znajdzie czegoś odpowiedniego. To właśnie ta upartość, ale taka emanowana w nienachalny sposób, pozwoli pokazać klientowi, że ma on do czynienia z profesjonalistą, który nie odpuszcza, a porażki nie są dla niego żadną barierą.

Sprawdź też skup nieruchomości zadłużonych

Sztuka opowiadania o nieruchomościach

By zaprezentować swojemu klientowi nieruchomości, trzeba przede wszystkim przygotować się do tego. Suche fakty nie stanowią zachęty dla nikogo. Dobry agent nieruchomości będzie umiał opowiedzieć o mieszkaniu czy budynku w taki sposób, że klient będzie mógł oczami wyobraźni ustawiać w danym wnętrzu meble i przedmioty, których używa. Nie należy jednak za bardzo przesadzać, to nie konkurs literacki, a więc można podarować sobie przesadne epitety i porównania. Trzeba znaleźć w tym wszystkim pewien balans, aby jednocześnie zaprezentować mieszkanie w jak najlepszym świetle, ale zrobić to w tak wyważony sposób, aby nie wydał się dla samego klienta zbyt komicznym i zupełnie odrealnionym. Używanie prostych zdań i sformułowań będzie znacznie lepiej postrzegane. Zbyt przekombinowane opowieści czy prezentacje nieruchomości będą wydawać się na tyle podejrzane, że klient od razu wyczuje, że agentowi zależy wyłącznie na sprzedaży tego konkretnego lokum, a nie na znalezieniu mu dogodnego mieszkania.

Cechą dobrego pośrednika nieruchomości będzie także doradztwo. Jeśli klient nie będzie zdecydowany ani przekonany o tym, że zaoferowana nieruchomość spełni jego oczekiwania, wówczas trudno będzie go przekonać do skorzystania z danej oferty. Dobry agent nieruchomości powinien umieć także doradzić. Przedstawić daną sytuację tak, aby klient mógł się w nią wpasować. Dla przykładu, jeśli rodzina trzyosobowa szuka mieszkania dwupokojowego, warto w nienachalny sposób zasugerować, że być może lepszym rozwiązaniem byłoby większe mieszkanie. Nie tylko ze względu na wygodę, ale przede wszystkim ze względu na wizję dalszej przyszłości. Czasami klienci nie potrafią myśleć w sposób perspektywiczny i liczy się dla nich tylko to, co tu i teraz. Agent, który chce wypaść na profesjonalistę, może przytoczyć własny przykład. Tutaj trzeba jednak uważać, aby w sposób wyważony prezentować swoje wizje czy historię, ponieważ są osoby, którym takie doradztwo bardzo przeszkadza.

Do klienta, który przychodzi do agencji w celu sprzedaży mieszkania, także trzeba podejść z odpowiedniej strony. Kluczowym jest ustalanie wysokości ceny, którą klient chciałby otrzymać. Często wycena takiej nieruchomości jest podstawą, aby określić swoje wymagania. Nie każdy właściciel zgadza się z takim kosztorysem, oczekując, że powinien otrzymać znacznie wyższą cenę. W tym kontekście z pewnością przyda się umiejętność przekazywania informacji w taki sposób, aby zachęcić i przekonać do swoich racji.

Praca z klientem, który sprzedaje nieruchomość, powinna być bardzo aktywna. Agent nieruchomości powinien aktywnie pozyskiwać klientów, aby właściciel mieszkania nie skorzystał z innej agencji nieruchomości. Bierne oczekiwanie na odzew potencjalnego kupującego to nie najlepszy pomysł. Co może zrobić agent, by zwiększyć szanse na sprzedaż mieszkania? Oczywiście może publikować ogłoszenia, posty, bardzo dobrym narzędziem są w tym wypadku social media, które stanowią znakomitą bazę o szerokim zasięgu. Wielu agentów nieruchomości wyszło poza swój kanon obowiązków i zdecydowało się wykorzystać social media do aktywnej prezentacji mieszkań. Filmik prezentujący wnętrze mieszkania w połączeniu z ciekawą opowieścią o nim może przykuć uwagę niejednego zainteresowanego. Czasami nie warto odrzucać tego, co nowe, a jeśli ma to zwiększyć zasięgi i tym samym powodzenie w biznesie, tym bardziej trzeba ukierunkowywać się na taką nowość. W myśl zasady, że kto nie idzie naprzód, ten się cofa, jest w tej dziedzinie strzałem w dziesiątkę. Stałe poszerzanie wiedzy, badanie rynku nieruchomości, słuchanie ludzi, ich wymagań, oczekiwań, a przede wszystkim korzystanie z dobrodziejstw internetu daje ogromne pole do popisu. Dobry agent nieruchomości to taki, który nie da się niczym zaskoczyć, zawsze będzie miał na uwadze dobro swojego klienta i dotrze do niego, nawet jeśli ten zatrzaśnie mu drzwi przed nosem. Miejmy nadzieję, że artykuł ten wyjaśnił Państwu, jak być dobrym agentem nieruchomości, by odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości.

Zobacz też opinie o skupie nieruchomości

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]