Blog
Jak skutecznie inwestować w nieruchomości?

Scroll down
Zobacz także
Najem instytucjonalny – co to jest?
Czytaj terazJakie zdjęcia mieszkania warto dodać do oferty sprzedaży?
Czytaj terazSpis treści
Inwestowanie w nieruchomości uznawane jest za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału, często przewyższających inne formy inwestycyjne, takie jak lokaty czy obligacje. Istnieją ku temu solidne powody — rynek nieruchomości rozwija się w szybkim tempie, jest zdywersyfikowany i daje możliwości inwestowania z niewielkim kapitałem początkowym, a inwestorom sprzyja również mniejsza dostępność kredytów hipotecznych. Jednak skuteczne inwestowanie w nieruchomości wymaga odpowiedniego planowania, wyboru strategii i minimalizowania ryzyka. Sprawdź nasz poradnik, który pomoże Ci skutecznie postawić pierwsze kroki w branży nieruchomości.
Inwestycja w nieruchomości — od czego zacząć, aby nie stracić?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestycjami, musisz mieć świadomość tego, że czekają Cię ważne wybory. To od nich zależy czy i w jakim stopniu uda Ci się osiągnąć zwrot z inwestycji. Nie warto zatem podchodzić do tego w nader optymistyczny sposób, podążając tylko za aktualnymi trendami, bez analizy swoich możliwości finansowych i dokładnego zdefiniowania celów.
Zanim zaczniesz działać na rynku nieruchomości, przeanalizuj poniższe kwestie.
- Zasób funduszy inwestycyjnych. Nie musisz być w posiadaniu bardzo dużych kwot, aby zainwestować w nieruchomości. Budżet inwestycyjny będzie miał jednak spory wpływ na metodę i strategię inwestowania. Wobec tego stwórz kilka symulacji finansowania: Czy zamierzasz kupić lokal z własnych oszczędności, czy skorzystasz z kredytu? Jakie są Twoje możliwości spłaty zobowiązań? Pamiętaj, że wartość nieruchomości to jedno, ale koszty jej utrzymania, remontu i opłaty administracyjne też mogą wygenerować spore koszty.
- Analiza rynku. Żadnych inwestycji nie przeprowadza się metodą prób i błędów. Przy stosunkowo wysokich kwotach po prostu nie ma na to miejsca. Jeśli chcesz zarabiać na nieruchomościach, sprawdź wcześniej, na jaki typ nieruchomość jest zapotrzebowanie w Twojej lokalizacji i jak długo utrzymuje się ten trend, prognozy rozwoju danego regionu. Sprawdź też ceny wynajmu i sprzedaży nieruchomości, najchętniej wybierane metraże. W ten sposób możesz skutecznie zminimalizować ryzyko inwestycyjne.
- Określ swój cel i oblicz stopę zwrotu. Interesuje Cię możliwie największy zwrot z inwestycji w jak najkrótszym czasie? A może chcesz zapewnić sobie długotrwały dochód pasywny? Każdy z tych przypadków wiąże się z innymi wyzwaniami i często długoterminowymi zobowiązaniami. Musisz być na nie gotowy.
Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z ekspertami — doradcami finansowymi, agentami nieruchomości czy prawnikami specjalizującymi się w tej branży. Pomocą mogą służyć Ci również inni inwestorzy, których historie dostarczą wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć błędów: niedoszacowania kosztów remontów lub zbyt optymistycznej prognozy zysków.
Jak inwestować w nieruchomości, aby nie stracić? Najpopularniejsze metody inwestowania
Kiedy już ustalisz swoje cele i możliwości finansowe, zapoznaj się z różnymi strategiami inwestycyjnymi. Na początek poleca się wybrać te najpopularniejsze. Są one przewidywalne i już sprawdzone — możesz więc czerpać z doświadczenia innych i uczyć się na ich błędach. Każda z nich ma jednak zarówno wady (i potencjalne zyski), jak i wady (a więc i ryzyko straty).
Kupno nieruchomości pod wynajem — długoterminowe zyski
To najpopularniejsza, a zarazem najprostsza strategia inwestycyjna, szczególnie w dużych miastach, gdzie popyt na mieszkania jest wysoki. Początkujących przyciąga niskim progiem wejścia na rynek — jeśli tylko dysponujesz odpowiednim kapitałem, możesz szybko stać się inwestorem i w niemal każdej sytuacji liczyć na stabilny dochód pasywny.
Na jakie dochody możesz liczyć? Najczęściej wspomina się o ok. 5% zyskach netto rocznie. To uśredniona kwota dla całego kraju, ale zwrot z wynajmu w dużych miastach mieści się w przedziale 6-8%, a przy wyjątkowo atrakcyjnej lokacji może wzrosnąć o kolejne 1-2 punkty procentowe.
Przed zakupem mieszkania rozważ:
- jego lokalizację — najlepiej blisko uczelni, centrów biznesowych czy linii komunikacyjnych;
- standard wykończenia — atrakcyjne i nowoczesne mieszkania pozwolą Ci ustalić wyższe stawki czynszu;
- wynajem długoterminowy lub wynajem krótkoterminowy. Pierwszy przynosi teoretycznie mniejsze przychody, ale też wiąże się z mniejszymi wydatkami, zwłaszcza jeśli nie korzystasz z usług firmy zarządzającej, a robisz to samodzielnie. Wynajem nieruchomości krótkoterminowy (czyli „na doby”) jest bardziej dochodowy, ale też absorbujący i ryzykowny. Przede wszystkim, sprawdza się właściwie tylko w dużych miastach. Po drugie — bez współpracy z drogimi platformami rezerwacyjnymi przy najmie krótkoterminowym trudno będzie Ci konkurować z innymi ofertami i dotrzeć do klientów.
Niekiedy korzystny jest również zakup nieruchomości, która jest tzw. gotowcem inwestycyjnym. To mieszkanie, które jest przygotowane specjalnie pod wynajem, a zwykle także zarządzane przez wyspecjalizowaną firmę. Co prawda zysk z takiej inwestycji jest nieco mniejszy, ale też daje Ci pewność stałego dochodu — i to w formie bezobsługowej.
Flipping — szybki zysk z większym ryzykiem
O tej strategii zarabiania na nieruchomościach mówi się już od kilkunastu lat. Na czym ona polega? Osoba zajmująca się flippingiem skupuje mieszkania po atrakcyjnych cenach, a następnie podnosi jej wartość (np. poprzez remont) i odsprzedaje ją z zyskiem sięgającym nieraz od 20 do 25% inwestycji.
Jeśli chcesz rozpocząć inwestowanie w nieruchomości od flippingu, musisz uważać. Ta forma inwestowania wymaga dużej wiedzy o rynku, umiejętności szacowania kosztów remontu oraz zdolności do szybkiego podejmowania decyzji.
Kluczowe czynniki, które wpływają na rentowność inwestycji to:
- cena zakupu — zazwyczaj skupuje się nieruchomości poniżej ich rynkowej wartości. Flipping bardzo często obejmuje skup nieruchomości z problemami, nieruchomości zaniedbanych czy znajdujących się w niekorzystnej lokalizacji. Niestety, najczęściej wiąże się to ze sporym ryzykiem.
- koszty inwestycji — obejmują one remont, podatki, opłaty administracyjne, obciążenia finansowe nieruchomości. Wymaga to nie tylko sporej wiedzy prawnej i finansowej, ale też elastyczności działania. Konieczne jest utrzymanie dyscypliny wydatków i uwzględnienie nieoczekiwanych zdarzeń.
- rozumienie rynku nieruchomości — aby zarabiać na flipach, nie wystarczy tylko skupować mieszkania, remontować je i sprzedawać. Trzeba też wiedzieć, jakie cieszą się największym zainteresowaniem i w jaki sposób przygotować je do sprzedaży, aby nie czekać zbyt długo na nabywcę.
Podsumowując, jeśli chcesz zacząć inwestować we flipy, ale nie masz w tym doświadczenia, podejdź do sprawy ostrożnie lub poszukaj doświadczonego partnera. Każdy, nawet najmniejszy błąd może przynieść Ci dotkliwe straty finansowe.

Crowdfunding nieruchomości — inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem
Pewniejsze i łatwiejsze do wykonania dla początkujących jest crowdfunding nieruchomości, czyli finansowanie przez wielu inwestorów. Ma on charakter spółek celowych, w których każdy z inwestorów — a może być ich nawet kilkudziesięciu — ma swoje udziały. Największa zaleta crowdfundingu? Możesz zacząć inwestować w nieruchomości już z poziomu kilku tysięcy złotych.
Pożądanym walorem przy inwestowaniu jest również możliwość dopasowania projektu do indywidualnych preferencji i stopnia ryzyka. Dzięki tej strategii możesz inwestować w nieruchomości pod sprzedaż lub wynajem, a także w nieruchomości komercyjne. To świetna metoda dywersyfikacji portfela i jeden z bardziej zyskownych sposobów na pomnażanie kapitału.
Zyski z inwestycji crowdfundingowych przeważnie wahają się od 8% do 12% rocznie, ale obciążone są też ryzykiem związanym z niewypłacalnością platformy crowdfundingowej i niepowodzeniem projektów. To wciąż rozwijająca się gałąź inwestycyjna, która wraz z umocnieniem swojej pozycji na rynku powinna stawać się coraz bezpieczniejsza.
***
Rynek nieruchomości jest zróżnicowany i daje sporo możliwości finansowych. Każda z nich może być zyskowna, o ile zastosujesz się do złotych zasad inwestowania. Oprzyj swoje działania na kontrolowaniu rynku, wybranie adekwatnej do sytuacji drogi inwestycyjnej oraz dokładnej symulacji przychodów dla co najmniej kilku wariantów inwestycji. Słowem — analizuj ryzyko!
Zobacz też
Opinie o skupie nieruchomościBlog
Powiązane wpisy

Koszty zasiedzenia nieruchomości
Ile wynoszą koszty zasiedzenia nieruchomości? Wejście w posiadanie nieruchomości nie odbywa się wyłącznie na drodze zawarcia umowy sprzedaży. Gwarantują to obowiązujące w polskim prawie przepisy uwzględniające ...
Czytaj teraz
Wspólnota mieszkaniowa. Czym jest i jak funkcjonuje?
Właściciele mieszkań wyodrębnionych w budynku wielorodzinnym zgodnie z ustawą o własności lokali tworzą wspólnotę mieszkaniową. W akcie notarialnym oraz wpisie w księdze wieczystej zamieszczony jest ...
Czytaj teraz
Rynek pierwotny, a wtórny ? co to znaczy? Czym się różnią?
Każdy, kto w najbliższych planach ma zamiar kupić mieszkanie, staje przed kluczowym wyborem: zdecydować się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Jakie są ...
Czytaj teraz
Testament – Czym jest i kto może go sporządzić?
Testament jest to akt ostatniej woli, ściśle sformalizowany dokument, który może sporządzić każda osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Nie można sporządzić go ani ...
Czytaj teraz