Chcesz sprzedać nieruchomość?
Blog

Budownictwo zrównoważone (zrównoważony rozwój)

Budownictwo zrównoważone (zrównoważony rozwój)

Scroll down

Zobacz także

Mieszkanie komunalne. Czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Czytaj teraz

Sprzedaż mieszkania za gotówkę lub innej nieruchomości – na czym polega?

Czytaj teraz

Bezpieczny kredyt 2 procent a księga wieczysta

Czytaj teraz

Budowa domu dla wielu inwestorów jest jednym z najważniejszych kroków w życiu. To często niezwykła chwila, gdzie podejmuje się decyzję o budowaniu nie tylko domu, ale również i swojej przyszłości. Coraz więcej mówi się o rozważnym podejmowaniu decyzji, które mają dalekosiężne zasięgi. Chodzi oczywiście o dbałość o środowisko i tym samym lepsze jutro dla pokoleń. W dalszej części wyjaśnimy, czym jest budownictwo zrównoważone i czego dokładnie dotyczy ten termin.

Co to jest budownictwo zrównoważone?

Zrównoważone budownictwo coraz częściej znane jest pod hasłem zielonego budynku. Definicja opiera się o projektowanie, budowanie i eksploatowanie z myślą o lepszej przyszłości, przede wszystkim dla naszej planety. To opcja dostosowana do wymogów związanych z dbałością o środowisko. Mając na uwadze dbałość o środowisko, spełnia się jednocześnie potrzeby życia codziennego. Zrównoważony rozwój w budownictwie określa oszczędzanie zasobów naturalnych i dbanie o środowisko oraz spełnianie bieżących potrzeb użytkowników.

Chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź nasz skup nieruchomości, zrobimy dla Ciebie darmową wycenę online

Zielone domy cieszą się coraz większym zainteresowaniem i nie wynika to już tylko z mody na bycie eko. Ekologiczne budynki stawia się z myślą o zmniejszeniu negatywnego wpływu budynku na środowisko, co ma odniesienie do przyszłych pokoleń. Założenia określające budownictwo zrównoważone przejawiają się poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Tutaj kluczowym hasłem będzie ślad węglowy. W związku z tym wybierane są alternatywne metody grzewcze. Oczywiście to nie wszystko, co wchodzi w skład zielonego budynku. Taki eko dom będzie nie tylko ograniczał emisję gazów, ale również wykorzystywał dobra naturalne, które są źródłem odnawialnym. Bezsprzecznie ma to wpływ na poprawę nie tylko stanu środowiska, ale również i stanu zdrowia mieszkańców.

Skupujemy też nieruchomości z lokatorami – sprawdź skup nieruchomości z lokatorami

Od czego zacząć budowę zielonego domu?

Zrównoważone budownictwo zawsze rozpoczyna się od panowania. Kluczowe jest wobec tego odpowiedni projekt, który zakłada określoną koncepcję proekologiczną. Tutaj główna rola, jaką spełnić musi projektant, polega na uwzględnieniu ekologicznych materiałów oraz rozwiązań, które będą ograniczały negatywny wpływ na otoczenie. Co ciekawe, nie tylko nowo powstałe budynki są projektowane w myśl zasady proekologicznej. Można także modernizować powstałe we wcześniejszych latach budynki, co także wymaga solidnego projektu.

Sprawdź też skup nieruchomości z problemami

Skąd wiadomo, że budynek jest zrównoważony?

Po czym poznamy, że to budownictwo zrównoważone? Stosunkowo łatwo jest poznać, że budynek został postawiony w myśl projektu ekologicznego. Wykorzystano w nim instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz materiały, które sklasyfikowane są jako ekologiczne. Nowoczesne rozwiązania technologiczne, jak najbardziej idą w parze z ekologicznym projektem zielonych domów. W tym celu stosuje się takie rozwiązania jak dobrze nasłonecznione pomieszczenia. Na etapie projektowania można uwzględnić na przykład wykorzystanie wysokich okien, czy dobrej termoizolacji.

Jednym z przykładów zielonych budynków, są znane od jakiegoś czasu domy pasywne. Poniekąd założenie domów pasywnych nakłada się na założenia budownictwa zrównoważonego. Przypomnijmy, że domy pasywne, to takie, których zapotrzebowanie na energię cieplną jest stosunkowo niskie.

Zielone budynki, określane jako zrównoważone budownictwo muszą też być znakomitym miejscem do rekreacji. W myśl zasady projektowania takich budynków nie zabraknie zielonego obszaru, który najlepiej oddaje ideę tego zarysu. Nie da się też pominąć faktu, że takie nowoczesne i proekologiczne osiedla zielone stwarzają lepsze warunki bytowe. To z kolei zwiększa zainteresowanie wśród inwestorów, którzy szukają swojego miejsca do życia, najlepiej w zgodzie z naturą. Chcąc wpasować się w myśl zielonego budynku, warto wykorzystywać powtórnie materiały budulcowe. Bez wątpienia ma to charakter ekonomiczny i może pokazać przyszłym pokoleniom, że inwestycja w dom, nie musi wiązać się z wielkimi kosztami. Charakterystyczne dla takiego domu są warunki, gdzie w zimie musi być ciepło, a dom musi być odizolowany. Takie domy mają charakterystyczne duże okna, gdyż naturalne światło słoneczne stanowi kluczowy punkt założenia zrównoważonego budynku.

Zobacz też opinie o skupie nieruchomości

Oceń post

Zobacz też

Opinie o skupie nieruchomości
Blog

Powiązane wpisy

Jakie są konsekwencje wynajmu nieruchomości nabytej w ramach programu „Kredyt Ochronny 2%”? Czy możliwe jest wynajęcie pojedynczego piętra?

Jakie są konsekwencje wynajmu nieruchomości nabytej w ramach programu „Kredyt Ochronny 2%”? Czy możliwe jest wynajęcie pojedynczego piętra?

„Kredyt Bez Ryzyka 2 procent” a możliwość wynajmu mieszkań – rozstrzygamy wątpliwości Naszym czytelnikom towarzyszą liczne pytania dotyczące „Kredytu Bez Ryzyka 2 proc.”, który zasadniczo ...

Czytaj teraz
Zmiany w prawie budowlanym 2023 – nowe przepisy

Zmiany w prawie budowlanym 2023 – nowe przepisy

Zmiany w przepisach prawa budowlanego początkowo miały wejść w życie ze styczniem 2023, jednak finalnie termin ten przesunął się do kwietnia. Długa lista nowelizacji może ...

Czytaj teraz
Stan deweloperski domu a mieszkania ? co musisz wiedzieć?

Stan deweloperski domu a mieszkania ? co musisz wiedzieć?

Czym tak właściwie jest stan deweloperski? Tak właściwie nie ma on jednej konkretnie dobranej definicji, aczkolwiek tak nazywamy stan domu czy mieszkania, w którym możemy ...

Czytaj teraz
Mieszkanie bez księgi wieczystej 

Mieszkanie bez księgi wieczystej 

Czy i jak można sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej? Z pojęciem nieruchomości – gruntowej, budynkowej czy lokalowej nierozerwalnie związane jest pojęcie księgi wieczystej. Dlaczego tak dużo mówi ...

Czytaj teraz