4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

zakup działki budowlanej - skup mieszkań i domów - skup nieruchomosci
Zakup działki budowlanej – co warto sprawdzić przed decyzją?
·

Zakup działki budowlanej – co warto sprawdzić przed decyzją?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w 2020 r. padł rekord jeśli chodzi o zakup działki budowlanej. W poprzednich latach też notowano dużą liczbę transakcji dotyczących takich gruntów. Skutkowało to wzrostem cen działek znajdujących się w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach (np. blisko Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania oraz Trójmiasta). Opisywana sytuacja sprawiła, że zakup działki budowlanej teraz jest jeszcze ważniejszą decyzją (ze względu na większą wartość takiej transakcji). Warto pamiętać, że zły wybór działki negatywnie wpłynie nie tylko na koszty budowy i komfort zamieszkania rodziny. Niefortunnie posadowiony dom później będzie trudno odsprzedać, co oznacza kolejne straty finansowe. W związku z powyższym zwracamy uwagę na ważne aspekty dotyczące odpowiedniego wyboru działki budowlanej.

Kupno działki budowlanej – ważne są nie tylko jej fizyczne cechy

Internauci często pytają, na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej. Odpowiedź na tak zadane pytanie nie może się ograniczać tylko do czysto fizycznych cech gruntu. Kwestie związane np. z rozmiarem działki, jej orientacją, kształtem, pochyłością, nasłonecznieniem oraz zawartością wody w gruncie oczywiście są bardzo ważne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że złe decyzje i przeoczenia dotyczące aspektów prawnych mogą wywołać równie opłakane skutki, jak niewłaściwy wybór działki pod względem jej cech fizycznych.

Czasem fizyczne cechy działki są mocno powiązane z kwestiami prawnymi. Przykład stanowią przepisy wyznaczające minimalną odległość muru od granicy gruntu. Takie ogólne regulacje wynikające z rozporządzenia Ministra Infrastruktury mogą uniemożliwić budowę domu o planowanej powierzchni użytkowej na wybranej działce, która jednak okazała się zbyt mała.

Kwestia dojazdu do działki to inny przykład sytuacji, w której kluczowe są zarówno cechy fizyczne gruntu, jak i aspekty typowo prawne. Warto sprawdzić, czy grunt ze względu na brak drogi dojazdowej nie będzie wymagał sądowego ustanowienia tzw. służebności drogi koniecznej, za którą trzeba zapłacić właścicielowi sąsiedniej działki. Sytuacja, w której służebność przejazdu przez działkę sąsiada jest już ustanowiona, również nie wydaje się optymalna, ponieważ mogą mieć miejsce spory sąsiedzkie.

Na całe szczęście, informacje o służebnościach gruntowych są łatwo dostępne w księgach wieczystych nieruchomości. Jeżeli planujemy kupno działki budowlanej, to we wspomnianych księgach trzeba też sprawdzić informacje dotyczące innych służebności niż gruntowe oraz ewentualnych obciążeń wynikających z hipoteki.

Zakup działki budowlanej bez sprawdzenia planu to ryzyko

Osoby, które planują zakup działki budowlanej, powinny również pamiętać, że ogólne limity odległości muru od granicy (3 metry – ściana bez okien, 4 metry – ściana z oknem/drzwiami) nie muszą obowiązywać, jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje taką możliwość. To kolejny argument, który przemawia za sprawdzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Warto pamiętać, że plany pokrywające obecnie mniej więcej jedną trzecią powierzchni kraju, w praktyce mogą precyzować nawet tak szczegółowe aspekty przyszłego domu, jak jego wysokość oraz kąt nachylenia dachu. Pozytywnym skutkiem uchwalenia planu na danym terenie jest natomiast to, że daje on dużą pewność co do przyszłego otoczenia domu. Gminy raczej niechętnie zmieniają plany miejscowe, bo to wiąże się z dużymi kosztami.

Jeżeli zakup działki budowlanej pod dom dotyczy gruntu zlokalizowanego z dala od największych miast, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że na tym terenie jeszcze nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji budowa domu będzie prowadzona m.in. na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (potocznie zwanej „WZ-ką”). Co ważne, o wydanie takiej decyzji może wnioskować nie tylko aktualny właściciel gruntu. Właśnie dlatego istnieje możliwość kontrolnego wnioskowania o „WZ-kę” jeszcze przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu działki.

Uwaga: koszty zakupu działki budowlanej to nie tylko jej cena

W ramach podsumowania warto zwrócić uwagę, że koszty zakupu działki budowlanej nie ograniczają się tylko do ceny, którą trzeba będzie zapłacić sprzedawcy. Nabywcy gruntu nie powinni zapominać o tym, że fiskus domaga się zapłacenia dwuprocentowego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) również przez osoby kupujące działkę pod budowę domu. Wyjątek dotyczy tylko przypadku, w którym sprzedawca działki nalicza podatek VAT.

Taka sytuacja ma miejsce, jeśli nieruchomość sprzedaje przedsiębiorca (np. prowadzący skup mieszkań, skup działek i skup domów). Inne uboczne koszty zakupu działki budowlanej są związane m.in. z notarialnym zawarciem umowy sprzedaży. Mowa o taksie notarialnej za samą umowę oraz koszcie odpisów aktu notarialnego.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]