4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Umowa deweloperska
Umowa deweloperska
·

Umowa deweloperska

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania z rynku pierwotnego, to koniecznie musisz zapoznać się z tym, czym jest umowa deweloperska. Koszt jej zawarcia, to tylko wierzchołek góry lodowej – dbając o bezpieczeństwo transakcji, nie powinieneś ulegać serdecznym zapewnieniom, a zabiegać o to, by każdy, nawet najmniejszy detal, znalazł swoje odzwierciedlenie w piśmie. Zatem, co tak naprawdę powinna zawierać umowa z deweloperem? Na co trzeba uważać? Jak przebiega rozwiązanie umowy deweloperskiej? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska – co to jest?

Umowa deweloperska, to w najprostszych słowach, zwykła umowa sprzedaży, dotycząca nieruchomości, nabywanej na rynku pierwotnym. Rodzi ona pewne zobowiązania, zarówno po stronie dewelopera, jak i przyszłego właściciela mieszkania. Z punktu widzenia praktyki, umowa z deweloperem, ma w sobie cechy umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania, jednak każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie – zależnie od aktualnego stanu nieruchomości, zapisy w umowie mogą się od siebie różnić.

Bazowe ramy umowy, określa Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Z uwagi na monumentalną w swej długości nazwę, dużo częściej spotkasz się z terminem potocznym, czyli „ustawa deweloperska”. Pamiętaj, że umowa deweloperska, zawsze musi być spisywana w formie aktu notarialnego – w przeciwnym razie, będzie nieważna.

Zgodnie z ustawą, umowa z deweloperem, musi być zawarta podług wzoru, który ustawa zawiera. Istnieje szereg obowiązkowych punktów – upewnij się, że Twoja umowa deweloperska zawiera każdy z nich. Nie spiesz się – pośpiech to najkrótsza droga do bolesnej porażki.

Przeczytaj więcej o skup udziałów w nieruchomości

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę?

Do obowiązkowych punktów, jakie musi zawierać umowa deweloperska, należy mnóstwo zapisów, które stanowią niezbędny element wielu innych umów. Niektóre są jednak szczególne – musisz znać je wszystkie. Są to:

 • Określenie stron umowy i data oraz miejsce jej zawarcia,
 • Adres budynku, którego dotyczy umowa,
 • Wskazanie lokalu, stanowiącego przedmiot sprawy,
 • Opis lokalu, zawierający jego najważniejsze cechy (m. in.: powierzchnia i rozmieszczenie pomieszczeń, czy standard wykończenia),
 • Cena mieszkania,
 • Termin przekazania mieszkania stronie nabywającej,
 • Sposób oraz powody, dzięki którym rozwiązanie umowy deweloperskiej będzie możliwe, wraz z wysokością kar umownych i terminem ich zapłaty,
 • Informacja o uzależnieniu ostatecznej decyzji o kupnie mieszkania, od pozytywnej decyzji banku, udzielającego kredytu hipotecznego (może stanowić część powyższego),
 • Zobowiązanie dewelopera do ukończenia prac budowlanych w określonym terminie (jeśli dotyczy).

Koniecznie sprawdź nasz skup kamienic!

Umowa deweloperska

W zasadzie, umowa deweloperska nie wygląda na zbyt skomplikowaną. Musisz jedynie zadbać o to, by deweloper przekazał Ci wszelką, niezbędną dokumentację, która wejdzie w skład umowy.

Jak wykazaliśmy, nie możesz zapomnieć o punkcie, który pozwoli ci na rozwiązanie umowy deweloperskiej, gdyby coś poszło nie po Twojej myśli ? na przykład, jeśli bank ostatecznie nie udzieliłby Ci kredytu. Niemniej, wszystkie kwestie dotyczące sposobu rozwiązania umowy, muszą się w samej umowie znaleźć. Pamiętaj ponadto, że rozwiązanie umowy deweloperskiej, ostatecznie musi przybrać formę aktu notarialnego.

O czym jeszcze musisz pamiętać? Warto, aby umowa deweloperska, zawierała zapis o sposobie pomiaru powierzchni. Biorąc pod uwagę fakt, że ostateczna cena mieszkania, zwykle obliczana jest na podstawie metra kwadratowego powierzchni, to technologia pomiaru, może mieć tutaj kluczowe znaczenie – niewłaściwy sposób może sprawić, że błąd pomiarowy będzie na tyle wysoki, że straty będziesz liczyć nawet w dziesiątkach tysięcy złotych.

Koszt umowy deweloperskiej

Jako, że umowa deweloperska musi być zawarta w formie aktu notarialnego, będziesz musiał uiścić stosowne opłaty w kancelarii notarialnej. Pomniejsze wpisy do księgi wieczystej, nie są szczególnie drogie – ich koszt waha się między 100 zł, a 200 zł, w zależności od rodzaju wpisu. Najwyższa opłata, jest ściśle powiązana z wartością nabywanej nieruchomości. Stawki w tym przypadku, wyglądają następująco:

 • Powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł: 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł; 
 • Powyżej 1 mln zł do 2 mln zł: 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 mln zł; 
 • Powyżej 2 mln zł ? 6770 zł + 0,25 proc. od nadwyżki powyżej 2 mln zł, lecz nie więcej, niż 10 tys. zł.

Jak zatem widzisz, już sama umowa deweloperska jest w stanie wygenerować spore koszty – z tego względu, musisz zwrócić uwagę na to, by była należycie przygotowana i by w pełni zabezpieczała Twoje interesy. Choć tak naprawdę nie powinieneś popadać w paranoję, oczekując, że co drugi deweloper będzie próbował Cię oszukać, to jednak dbałość o swoje bezpieczeństwo nie powinna być traktowana jako coś niegodnego.

Chcesz sprzedać mieszkanie z długami, albo obciążone innymi kłopotami natury prawnej? Może masz na zbyciu mieszkanie do remontu? Jeśli tak, to trafiłeś pod właściwy adres ? nasz skup nieruchomości online, odkupi od Ciebie każdą nieruchomość! Skontaktuj się z nami przez Formularz Kontaktowy, a Twoje mieszkanie zostanie sprzedane już w ciągu kilku dni!

Zobacz również skup nieruchomości w Warszawie

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]