Sprzedaż udziałów w nieruchomości. Jak to zrobić?

Sprzedaż udziałów w nieruchomości. Jak to zrobić?

Sprzedaż udziałów w nieruchomości

Sprzedaż udziałów w nieruchomości

Przyzwyczailiśmy się do tego, że nieruchomość mieszkalna posiada jednego właściciela lub stanowi współwłasność małżonków. Sytuacja komplikuje się po śmierci jednej z osób. Wówczas część udziałów w nieruchomości nadal pozostaje w rękach pierwotnego właściciela, a pozostałe stanowią masę spadkową. Inny scenariusz powstaje, gdy dzieci, bądź wnuki, otrzymują udziały po jedynym właścicielu, np. po dziadku, ojcu, matce albo dalszym krewnym. Najczęściej to właśnie drogą dziedziczenia większa liczba osób nabywa prawa do mieszkania lub domu. W przypadku braku porozumienia co do  sprzedaży przez wszystkich współwłaścicieli, sprzedaż udziału w nieruchomości jest zasadniczo najlepszym rozwiązaniem. Niezwykle trudno będzie większej liczbie osób zarządzać domem, działką lub mieszkaniem. Na szczęście istnieją na rynku nieruchomości firmy, które skupują udziały w nieruchomości, takie jak my.

Blaski i cienie wspólnego zarządzania nieruchomością

Wspólne zarządzanie nieruchomością jest bardzo kłopotliwe. Każdy ze współwłaścicieli musi podpisywać dokumenty, np. podczas spotkań zarządu wspólnoty mieszkaniowej lub decydować w sprawach związanych z domem. Tych formalności jest bardzo dużo. Posiadanie jakiejś cząstki nieruchomości obliguje spadkobierców do partycypacji w opłatach. Trzeba składać się na podatek od nieruchomości, koszty stałe, jak np. comiesięczny czynsz w przypadku mieszkania własnościowego. Współwłaściciele dokładają się proporcjonalnie do dziedziczonych udziałów, do płatności za ubezpieczenie. W przypadku jakiejś awarii np. zalania mieszkania czy pęknięcia rury, każdy ze spadkobierców odpowiada za naprawę szkody. Jeśli nieruchomość jest w złym stanie technicznym i wymaga remontów, to także każdy ze spadkobierców jest odpowiedzialny za zabezpieczenie takiej przestrzeni. Nawet w przypadku osób sobie bliskich, np. rodzeństwa, wspólna piecza nad mieszkaniem bądź domem, jest kłopotliwa. Dlatego tak wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, czy można sprzedać udział w nieruchomości.

Kłopotliwy spadek. Jak sprzedać udział w nieruchomości?

Najlepszy czas na sprzedaż udziału w mieszkaniu własnościowym i innej nieruchomości jest po uregulowaniu wszelkich kwestii prawnych. W momencie, gdy sąd lub notariusz stwierdzi oficjalnie nabycie spadku, wówczas posiadacze mogą sprzedać procentowy udział w mieszkaniu. Procedura zbycia udziałów jest prosta, choć nie zajmują się tym zwykli agenci nieruchomości i biura pośredniczące w sprzedaży domów. Najlepiej skorzystać z profesjonalnej firmy, która wyjaśni nam jak sprzedać udziały w nieruchomości. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba szukać stacjonarnych biur w swojej miejscowości. Nowoczesne i elastyczne podejście do potrzeb klientów sprawia, że możemy w krótkim czasie, za pośrednictwem strony internetowej, dowiedzieć się, jaka jest wartość udziałów w nieruchomości. Wystarczy skorzystać z prostej wyceny online. Znajdą ją Państwo pod adresem: https://kupujemym.pl/skup-udzialow/. Wystarczy podać podstawowe informacje o mieszkaniu bądź innej nieruchomości, by otrzymać pomoc w sprzedaży udziałów.

Dzięki firmie skupującej kłopotliwe części spadkowe, nie trzeba umieszczać w internecie ogłoszeń typu: “sprzedam udział w nieruchomości” i denerwować się na brak zaineresowania. Tylko profesjonalne firmy, specjalizujące się w takich przypadkach, są gwarancją uzyskania uczciwej ceny i fachowej porady. Jeśli mają Państwo problem ze zbyciem części wspólnych w nieruchomościach, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z naszą ofertą skupu udziałów.

Jak wycenić udział w nieruchomości?

Do każdej wyceny podchodzimy indywidualnie i zależy ona od wielu czynników, a główne z nich to:

  1. Jak duży udział ma Sprzedający,
  2. Czy w nieruchomości ktoś zamieszkuje i jeśli tak, to kto,
  3. Jaki potencjał inwestycyjny ma sama nieruchomość,
  4. Czy będzie możliwość odkupu reszty udziałów od współwłaścicieli,
  5. W jakim stanie technicznym i prawnym jest nieruchomość.

To są kluczowe czynniki, które bierzemy pod uwagę przy wycenie udziałów.

Jeśli jesteś zainteresowany/a sprzedażą swojego udziału, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *