Każdy, kto w najbliższych planach ma zamiar kupić mieszkanie, staje przed kluczowym wyborem: zdecydować się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Jakie są wady i zalety tych rozwiązań? W jaki sposób kreuje się rynek nieruchomości? Jakie są ceny mieszkań nowych i używanych?
Rynek pierwotny to nie zawsze same plusy
Zakup z rynku pierwotnego polega na nabyciu nieruchomości bezpośrednio od dewelopera. Nowe mieszkania i domy na sprzedaż są przygotowane w standardzie deweloperskim. Choć nie ma jednolitej definicji tego terminu, to lokale mają ściany gotowe do pomalowania, gotowe instalacje, grzejniki, a także drzwi wejściowe do mieszkania.
Na wczesnym etapie inwestycji możesz ryzykować kupno tzw. ?dziury w ziemi?, ale dzięki temu możesz skorzystać z większego wyboru dostępnych mieszkań oraz wynegocjować preferencyjne stawki.
Wadą nabywania mieszkań z rynku pierwotnego jest przede wszystkim niepewność co do jakości wykończenia budynku. Przez pierwsze kilka lat mogą one pracować, zanim grunt pod nimi się nie ułoży. W skrajnych wypadkach powoduje to pęknięcia w ścianach, czy na sufitach, jeżeli inwestycja powstała szybko i niechlujnie. Kupując mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego, musisz posiadać środki na wykończenie mieszkania. Deweloperzy bez problemu akceptują kredyt hipoteczny wypłacany w transzach w zależności od postępów budowy lub płatność gotówkową. Istotnym ryzykiem inwestycyjnym jest fakt, że w przypadku opóźnień lub bankructwa dewelopera, inwestor pozostaje z kredytem bez nieruchomości.
Rynek wtórny często może zaskoczyć
Kupując nieruchomość z rynku wtórnego, mamy pewność co do stabilności budynku, który już osiada na gruncie po kilku latach. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość zakupu już wykończonego mieszkania, dzięki czemu oszczędzamy czas i pieniądze (a często i wiele nerwów). Z drugiej strony nie wiemy jakich materiałów użyto podczas remontu i czy mieszkanie nie posiada ukrytych wad, które mogą pojawić się z czasem (źle zrobiona instalacja wod-kan lub elektryczna, krzywo położone podłogi, używanie bardzo tanich materiałów). Nie mamy też możliwości bezpośredniej aranżacji lokum do własnych potrzeb.
Ponadto rozważając zakup starego domu lub mieszkania w kamienicy mogą spotkać nas dodatkowe ?niespodzianki?, które potrafią przekroczyć wstępny kosztorys remontu. W przypadku domów szczególną uwagę należy zwrócić na dach, stropy, ściany i podłogi. Kupując nieruchomość w kamienicy. warto szykować się na generalny remont i wymianę instalacji. Z drugiej strony dana nieruchomość może być bardzo zadbana, dzięki staraniom poprzednich właścicieli, którzy na przykład użyli drogich i solidnych materiałów budowlanych. Tobie pozostaje urządzić nieruchomość po swojemu. Banki bez problemu udzielają kredytów hipotecznych na mieszkania lub domy z rynku wtórnego, ale należy pamiętać o rozciągnięciu transakcji w czasie.
Rynek pierwotny, a rynek wtórny – podsumowanie
Podsumowując rozważania dotyczące zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego oraz wtórnego pojawia się najważniejsze pytanie: bardziej opłaca się kupić mieszkanie od dewelopera, czy używane? Ten problem nie ma jednoznacznego rozwiązania, ponieważ każdy kupujący kieruje się indywidualnymi potrzebami. Nowe inwestycje mogą potencjalnie zyskiwać na wartości z biegiem lat, ale należy pamiętać o kluczowych parametrach ? lokalizacji, układzie nieruchomości, czy ekspozycji okien.
Nowe jak i używane nieruchomości mają wady i zalety. Jako potencjalny kupujący przy wyborze nowego lokum musisz zadać sobie pytanie: co jest dla Ciebie najważniejsze? Bliskość komunikacji miejskiej, szkół i sklepów, a może spokojna i cicha okolica na obrzeżu miasta? Ilu kupujących, tyle opinii. Pamiętaj: słuchaj zawsze tylko swojego głosu serca, bo Ty sam wiesz, jaka nieruchomość będzie dla Ciebie i dla Twojej rodziny najlepsza.
Nasz Skup nieruchomości ma bardzo duże doświadczenie w obrocie nieruchomościami na rynku wtórnym.
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]