4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Najem instytucjonalny – co to jest?
Najem instytucjonalny – co to jest?
·

Najem instytucjonalny – co to jest?

Wynajmowanie mieszkania jest częstą praktyką, która ma na celu zwiększenie zysków i zapewnienia ciągłości finansowej. Jedną z form najmu, która została powołana do ochrony właściciela mieszkania, jest najem instytucjonalny. Jest to umowa najmu, w której stroną wynajmującą jest przedsiębiorca, który jest związany z działalnością gospodarczą z zakresu wynajmowania lokalu. Jak wygląda, czym się charakteryzuje i czy jest to lepsza propozycja podpisania umowy między wynajmującym a najemcą – spróbujemy przedstawić wszystkie zagadnienia związane z najmem instytucjonalnym.

Zobacz nasz skup nieruchomości

Najem instytucjonalny – co to znaczy?

Dla osób poszukujących mieszkań pod wynajem propozycja najmu instytucjonalnego oznacza umowę, która będzie spisywana notarialnie i ma ona za zadanie chronić interesy głównie wynajmującego. Jeśli ktoś proponuje najem instytucjonalny, oznacza to, że mamy do czynienia z przedsiębiorcą, który prowadzi działalność gospodarczą związaną z wynajmowaniem lokali mieszkalnych. Z perspektywy takiego właściciela mieszkania, który może zaoferować wynajem instytucjonalny, jest to zabezpieczenie się na wypadek podpisania umowy z nielojalnym najemcą. Na pytanie, co to jest najem instytucjonalny, można by jasno określić, że jest to rodzaj umowy, który nieznacznie różni się od najmu okazjonalnego. Przede wszystkim dzięki takiej formie umowy znacznie łatwiej jest “pozbyć się” lokatora z mieszkania. Jeśli do tej pory miałeś okazję wynajmować mieszkanie od osób prywatnych, gdzie podpisywana umowa określała warunki, możesz się zdziwić, kiedy zostanie ci zaproponowany wynajem instytucjonalny.

Zrobimy dla Ciebie wycenę online nieruchomości

Co charakteryzuje najem instytucjonalny?

Znalazłeś wymarzone mieszkanie, które spełnia wszystkie Twoje oczekiwania względem powierzchni, lokalizacji, a także ceny? Okazuje się, że wynajmującym jest firma ściśle powiązana z działalnością wynajmu mieszkań? Musisz koniecznie wiedzieć, z czym wiąże się taka współpraca. Zaproponowano Ci najem instytucjonalny, co to takiego? Pewnie się zastanawiasz. Najem instytucjonalny to umowa, która spisywana jest w formie dokumentu notarialnego. Określa bardzo przejrzyste zasady. Przede wszystkim taką umowę należy spisać pisemnie. Tak jak w przypadku wynajmu okazjonalnego możliwe jest omówienie szczegółów ustnie, tak w tym przypadku wszystko musi być na piśmie. To co bardzo charakterystyczne, kiedy staramy się odpowiedzieć na pytanie: wynajem instytucjonalny co to? To przede wszystkim brak konieczności zgłoszenia zawartej umowy do urzędu skarbowego. Konieczność opłacenia podatku od wynajmu mieszkania w ramach prowadzonej działalności oczywiście jest w tym wypadku konieczna, jednak nie trzeba tego zgłaszać. W umowie istnieje zapis o wynajęciu lokalu na czas określony. Jest to wobec tego gwarancją dla wynajmującego, że w określonym czasie będzie miał stały dostęp do gotówki. Zdecydowanie najbardziej charakterystyczna dla najmu instytucjonalnego jest możliwość łatwiejszej eksmisji. 

Na temat eksmisji warto powiedzieć nieco więcej. W ogólnym rozumieniu oznacza to dość żmudny i czasochłonny proces. Często słyszy się o nieuczciwych lokatorach, którzy nie płacą czy dewastują lokal, a właściciel, który jest osobą fizyczną, który próbuje pozbyć się takiego najemcy, musi zmierzyć się z rozciągniętym w czasie procederem eksmisyjnym, gdzie działa on zdecydowanie na korzyść najemcy. W przypadku, jeśli mowa o instytucjonalnym najmie proces eksmisji jest znacznie prostszy, bardziej przyspieszony, a co najważniejsze nie tak kosztowny, jak w przypadku standardowych umów najmu. W związku z tym bez trudu możemy wywnioskować, że umowa instytucjonalna jest zdecydowanie lepszym zabezpieczeniem dla wynajmującego niż standardowy typ umowy. 

Warto także powiedzieć, na jaki okres podpisywana jest taka umowa. Czas najmu może być nieograniczony. Kiedy tradycyjna umowa podpisywana jest na okres 10 lat, przy najmie instytucjonalnym czas też może być zdecydowanie dłuższy, co jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem dla osoby wynajmującej. Oznacza to, że ma on dostęp do stałej gotówki, naliczanej każdego miesiąca. W przypadku, kiedy najemca nie zapłaci lub spowoduje zadłużenia, wynajmujący może wykorzystać do pokrycia tych kosztów kaucję. Jest to forma zabezpieczenia, która może być wykorzystana na poczet opłacenia zaległości. Nawet jeśli konieczna byłaby eksmisja, wynajmujący może wykorzystać kaucję na poczet kosztów z nią związanych. Jeśli lokator spowoduje zniszczenia lokalu, wówczas kaucja może być wykorzystana na pokrycie szkód, których się dopuścił najemca.

Zobacz też skup udziałów w nieruchomościach

Wynajem instytucjonalny – dla kogo?

Wynajem instytucjonalny z perspektywy osoby wynajmującej to bardzo dobre rozwiązanie, które stanowi znaczne lepsze zabezpieczenie niż standardowy typ umowy wynajmu. Nie jest to jednak opcja dla każdego. Jeśli masz do dyspozycji dodatkowy lokal mieszkalny, który chcesz przeznaczyć na wynajem, musisz wiedzieć, że abyś mógł skorzystać z umowy najmu instytucjonalnego, musisz prowadzić działalność gospodarczą związaną ściśle z wynajmowaniem mieszkań. Pozwolić sobie na tak wygodną umowę mogą jedynie przedsiębiorstwa, które dysponują lokalami mieszkalnymi przystosowanymi do wynajmu. Jeśli jesteś osobą fizyczną, nie prowadzisz działalności gospodarczej związanej z tą dziedziną, musisz zadowolić się tradycyjną formą, jaką jest najem okazjonalny. Umowa ta znacznie różni się od najmu instytucjonalnego.

Różnice między umowami najmu

W przypadku porównania umowy najmu instytucjonalnego a okazjonalnego, wyróżnia się liczne różnice. Pierwszą z nich jest przedmiot umowy, którym jest lokal mieszkalny. W przypadku najmu instytucjonalnego mowa o wynajmowaniu wyłącznie lokalu mieszkalnego. Jeśli chodzi o lokale niemieszkalne, trzeba wówczas uwzględnić umowę “zwykłą” podobnie spisywaną, jak przy najmie okazjonalnym. Wynajmującym biorąc pod uwagę instytucjonalną umowę, jest wyłącznie firma, której działalność opiera się o wynajmowanie mieszkań. W przypadku najmu zwykłego wynajmującym jest właściciel mieszkania, który nie musi być ukierunkowany na dziedzinę zawodowego wynajmowania lokali mieszkalnych. Przy najmie instytucjonalnym najemcą może być  tylko i wyłącznie osoba fizyczna. Mieszkanie wynajmowane na okres dłuższy, powyżej 10 lat, co będzie zawarte w umowie, jest charakterystyczne dla najmu instytucjonalnego. W przypadku najmu okazjonalnego i instytucjonalnego kaucja jest niezwykle istotnym elementem, który zabezpiecza interesy wynajmującego i najemcy zarazem. Jej wysokość nie może przekroczyć kwoty sześciokrotnego czynszu. W przypadku wynajmowania mieszkania na podstawie zwykłej umowy maksymalna kwota kaucji opiewa na kwotę dwunastokrotności miesięcznego czynszu.

Przepisy prawne określone w stosownych ustawach dokładnie określają warunki dotyczące rozwiązania umowy najmu. W przypadku najmu instytucjonalnego zachowany jest sześciomiesięczny termin wypowiedzenia, co dla osoby wynajmującej jest odpowiednim czasem na poszukanie dla siebie innego lokum. Jest to wystarczający okres, w którym można swobodnie znaleźć inne mieszkanie, bez komplikacji. 

Skupujemy też nieruchomości z lokatorami – sprawdź skup nieruchomości z lokatorami

Gdzie znaleźć informacje?

Jeśli zastanawiasz się nad wynajmem mieszkań, została ci zaproponowana konkretna opcja tj. wynajem instytucjonalny, co to jest i jak to wygląda w praktyce? Wszelkie informacje znajdziesz w sieci. Wiele osób decyduje się na wynajem mieszkań od firm, aby podpisać umowę, która zabezpiecza jednocześnie najemcę i wynajmującą osobę. Wpisując hasło ‘co to jest najem instytucjonalny’ w wyszukiwarce pojawią się nam sprawdzone informacje i artykuły dotyczące charakteru umowy, jak i jej wzór. 

Można także skorzystać z forów internetowych, by sprawdzić jakimi doświadczeniami wymieniają się osoby korzystające z takiej firmy najmu. Oczywiście opisywane sytuacje wynajmujących, gdzie mieli przeprawę z nieuczciwymi najemcami, w ramach tak zwanej umowy ‘zwykłej’ także jest pewnego rodzaju przestrogą, zwłaszcza dla wynajmujących. O tym również możemy poczytać, korzystając z dostępu do internetu. 

Eksmisja 

Dla wszystkich temat związany z eksmisją w związku z najmem lokalu mieszkalnego jest dość istotnym zagadnieniem. Mając na uwadze najem instytucjonalny, proceder ten wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim następuje znacznie szybciej i jest uproszczony. Co najważniejsze, najemca podpisujący umowę instytucjonalną, zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu w określonym terminie, gdzie jest uświadomiony, że w przypadku takiej konieczności nie przysługuje mu prawo do lokalu zastępczego (lokal socjalny lub pomieszczenie tymczasowe).

Lokator, który okazał się nieuczciwy, w jakimś stopniu naraził się wynajmującemu, może spotkać się z  eksmisją i wypowiedzeniem umowy, a w okresie do 14 dni musi on zwolnić lokal. Mowa oczywiście o eksmisji, gdzie w dodatku osoba eksmitowana trafia do noclegowni dla bezdomnych. Dla jednych opcja ta jest najlepsza, bo nie trzeba latami użerać się z nieuczciwym najemcą, dla innych zaś jest to widziane jako brak empatii w kierunku osoby, której “powinęła się noga”. Niemniej do eksmisji dochodzi często, ponieważ nie zawsze osoby, które deklarują uczciwe płacenie czynszu i ustalonej kwoty do wynajmującego, wywiązują się ze swoich zobowiązań. W przypadku zwykłego najmu problem związany z eksmisją jest bardziej złożony, a prawo opowiada się w znacznym stopniu z osobą wynajmującą lokal. Nawet jeśli taka osoba nie płaci, zadłuża lokal, to obowiązkiem właściciela jest płacić za mieszkanie. Natomiast proceder eksmisji może być w tym przypadku długotrwały. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to znaczne obciążenie dla właściciela mieszkania, który nie tylko traci pieniądze, ale w jakimś stopniu także i mieszkanie oraz nerwy. Mając na uwadze potyczki związane z eksmisją lokatora, można śmiało ustalić, że opcja najmu instytucjonalnego, gdzie proces ten przebiega błyskawicznie i bez zbędnych ceregieli, jest jedyną słuszną. Warunkiem, by móc w ten sposób wynajmować mieszkanie, jest oczywiście ukierunkowana działalność gospodarcza. Wynajmowanie mieszkania po babci, kiedy nie zajmujemy się tą dziedziną zawodowo, warunkowane jest wynajmem zwykłym lub okazjonalnym.

Zobacz też opinie o skupie nieruchomości

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]