Mieszkania komunalne stanowią własność gminy i wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminnego, dzięki któremu realizuje ona swoje ustawowe zadania w zakresie tworzenia warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. W tym celu gmina zapewnia lokale w ramach m.in. najmu socjalnego i lokale zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach ? czyli przedmiotowe lokale komunalne. Jednak aby otrzymać tego typu mieszkanie, należy spełnić określone warunki.
Mieszkanie komunalne – komu przysługuje?
Mieszkania komunalne są przeznaczone przede wszystkim dla tych, których nie stać na najem mieszkania na zasadach określonych przez rynek prywatny. Kryteria stanowiące komu mieszkanie komunalne przysługuje, określa uchwała gminy. Każda gmina samodzielnie i w sposób zróżnicowany określa warunki, jakie należy spełnić, by móc wnioskować o przyznanie mieszkania.
Kryteria te dotyczą, przede wszystkim, wysokości maksymalnego dochodu osiąganego w rodzinie, pierwszeństwa w przyznawaniu mieszkań komunalnych, warunków dokonywania zamiany mieszkania oraz ogólnego trybu rozpoznawania wniosków o przyznanie mieszkania.
Dochód osiągany w rodzinie powinien pozwalać na zapłatę miesięcznego czynszu za mieszkanie komunalne, nie umożliwiając jednocześnie zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych poprzez najem mieszkania na rynku prywatnym. Częstym warunkiem jest także brak posiadania tytułu prawnego do innej nieruchomości mieszkalnej. Może to być również minimalny czas przebywania na terenie gminy, w której ubiegamy się o mieszkanie, czy posiadanie stałego zatrudnienia.
Każda gmina ustala wysokość czynszu najmu mieszkania komunalnego indywidualnie. Z reguły jest on znacznie niższy, niż standardowy czynsz za mieszkanie na rynku prywatnym w danym rejonie. Wysokość czynszu jest ustalana w zależności od wielkości powierzchni lokalu i przyjmowana poprzez uchwałę rady gminy. Przeważnie jest to od kilku do kilkunastu złotych za metr kwadratowy.
Jeżeli spełniamy wszystkie niezbędne kryteria i gmina pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek, wówczas trafiamy na listę oczekujących. Od tej pory musimy czekać, aż gmina zaoferuje nam konkretne mieszkanie na wynajem. Może nam ona przedstawić maksymalnie do trzech propozycji. Jeżeli zdecydujemy się na mieszkanie, podpisujemy odpowiednią umowę najmu z gminą.
Ile kosztuje wykup mieszkania komunalnego
Gminy często chcą pozbyć się niektórych mieszkań ze swych zasobów mieszkaniowych, głównie ze względu na koszty ich utrzymywania. W tym celu oferują możliwość wykupu mieszkania komunalnego. Przysługuje on najemcy, który nie zalega z czynszem mieszkaniowym. Samo mieszkanie musi cechować się przede wszystkim dobrym stanem technicznym.
To, ile kosztuje wykup mieszkania komunalnego, zależy od oceny rzeczoznawcy, który określa jego wartość rynkową. Aby uatrakcyjnić zakup, gmina często decyduje się na stosowanie bonifikaty znacznie obniżającej cenę. Jej wysokość jest różna w każdej gminie Może być to 90%, 70%, a czasem nawet 10% wartości rynkowej. Jest to więc zakup bardzo atrakcyjny, zwłaszcza że po upływie 5 lat można takie mieszkanie sprzedać. W tym celu warto zainteresować się naszą ofertą skupu mieszkań z problemami.
Mieszkanie komunalne a mieszkanie socjalne
Wiele osób może się zastanawiać, czym różni się mieszkanie komunalne od mieszkania socjalnego. To drugie przeznaczone jest głównie dla ludzi najbiedniejszych oraz nieposiadających praw do innego lokalu własnościowego, spółdzielczego czy komunalnego. Mieszkania socjalne przysługują także osobom, co do których wydano wyrok eksmisyjny i muszą one opróżnić obecnie zajmowany lokal. W rzeczywistości jednak dostęp do mieszkań socjalnych jest bardzo ograniczony ze względu na bardzo dużą liczbę osób oczekujących i niewielką liczbę wolnych mieszkań, którymi gmina dysponuje.
Dysponujesz nieruchomością, którą chciałbyś szybko sprzedać i otrzymać gotówkę W takim razie skorzystaj z usługi naszej firmy KupujemyMpl.
W naszej ofercie znajdziesz usługi takie jak: skup nieruchomości, skup zadłużonych mieszkań czy skup działek Skorzystaj z naszej darmowej wyceny online, a odezwiemy się w ciągu najbliższych 24 godzin.
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]