4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Indeks cen mieszkań a inflacja
Indeks cen mieszkań a inflacja
·

Indeks cen mieszkań a inflacja

Z początkiem nowego roku wiele osób zastanawia się nad tym, czy opłaca się kupić mieszkanie. Perspektywa stale rosnących cen w tym cen mieszkań nie napawa optymizmem, ale może warto zastanowić się nad taką opcją. Wiele do powiedzenia ma indeks cen mieszkań oraz wszechobecna inflacja, która zdążyła nas przestawić na zupełnie inny tryb myślenia i postępowania. Czy w 2023 roku ceny będą się normować do tego stopnia, aby można było bez żalu kupić mieszkanie? Warto się nad tym zastanowić.

Chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź nasz skup nieruchomości, zrobimy dla Ciebie darmową wycenę online

Mieszkania drogie i najdroższe

Ceny mieszkań wciąż pozostają na wysokim poziomie. Ostatni rok nie rozpieszczał pod względem wysokości cen, co spowodowało zmniejszenie zainteresowania zakupem mieszkań zarówno nowych, jak i tych z rynku wtórnego. Prognozuje się, że w 2023 roku indeks cen nieruchomości będzie prezentował się znacznie korzystniej, jednak będzie to widoczne dopiero pod koniec roku. Pod wieloma względami ludzie, którzy mieli nadzieję na zakup nieruchomości, wstrzymali się ze swoją decyzją, w obawie przed porażką. Nie tylko inflacja a ceny mieszkań stają się wyznacznikiem naszych planów na zakup, ale przede wszystkim trudności w uzyskaniu kredytów hipotecznych, bo takie ograniczenia też już napotkaliśmy, ale także drożyzna w odniesieniu do rat kredytowych skutecznie nas odtrącała od podjęcia tej decyzji.

Według prognoz, jeśli ceny mieszkań spadną, będzie to widoczne dopiero w IV kwartale. Na pewno bardziej odczują to mieszkańcy mniejszych miasteczek, gdzie spadek cen będzie bardziej spektakularny. Wysokie ceny mieszkań a inflacja mają to do siebie, że jedno generuje drugie. Jeśli koszty życia są drogie, to nie ma opcji, że ceny mieszkań nie wzrosną.

Chcesz sprzedać działkę? Sprawdź nasz skup działek

Często zadajemy sobie pytania, w jakie mieszkania inwestować? Obecnie najkorzystniej prezentują się oferty mieszkań z rynku wtórnego. Ich ceny są znacznie bardziej przystępne, choć wiadomo, że nie każdemu odpowiada stan. Wysoka inflacja a ceny nieruchomości mają to do siebie, że koszty utrzymania nowego mieszkania, koszty zakupu są na tyle duże, że zdecydowanie bezpieczniej byłoby rozważyć budowę domu. Na podstawie rozważań tego, jak ma się inflacja a rynek nieruchomości, można wywnioskować, że jedno jest zależne od drugiego. Inflacja to nie tylko rosnące ceny żywności, ale rosnące ceny utrzymania mieszkań, pracowników, wzrost cen produktów niezbędnych do życia. Wysoki indeks cen mieszkań pokazuje, że obecnie kupno mieszkania jest mniej opłacalne, ale sprzedaż stanowi już zupełnie inny atrybut. Jeśli sprzedać mieszkanie (np. odziedziczone) to właśnie teraz, by móc jak najwięcej zarobić.

Zmniejszony popyt na mieszkania oznacza, że ludziom będzie trudniej sprzedać swoje nieruchomości. Wpływ mają na to ceny mieszkań, inflacja, jak również problemy z uzyskaniem kredytu, o czym już wspomnieliśmy wcześniej. Jeśli kupujący nie będą mogli zorganizować finansowania na zakup nieruchomości, sprzedający będą mieli większy problem w pozbyciu się nieruchomości lub będą zmuszeni obniżyć ceny do poziomu okazyjnych ofert.

Zobacz też opinie o skupie nieruchomości

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]