4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Kontener mieszkalny
Dom z kontenerów – czy warto?
·

Dom z kontenerów – czy warto?

Niegdyś domy z kontenerów nie były tak popularne jak obecnie. Wiele osób uważało, że korzystanie z nich przez cały rok i to w naszej strefie klimatycznej jest wręcz niemożliwe. Obecnie technologia bardzo poszła do przodu i coraz więcej osób decyduje się na zakup właśnie takiego pomieszczenia. Domek z kontenera sprawdza się nie tylko na działce, ale również jako całoroczne lokum dla całej rodziny. Jego ogromną zaletą jest nowoczesna technologia, w jakiej został on wyprodukowany, a także ekologiczne podejście do budownictwa. Wartością samą w sobie jest także cena takiego mieszkania. Mieszkanie w kontenerze to świetne rozwiązanie dla każdego. Warto jednak poznać wszystkie szczegóły dotyczące tej inwestycji, zanim się na nią zdecydujesz.

Domy z kontenerów – opłacalna inwestycja

Zacznijmy od początku. Domy z kontenerów morskich to pomysł, który narodził się w USA. Można go było również znaleźć w krajach skandynawskich, gdzie do tej pory świetnie się sprawdza. Jeszcze do niedawna wiele osób wykorzystywało je jako domek jedynie dla bogaczy. Obecnie na rynku nie brakuje firm, które przygotowują kontenery pod klucz, w których od razu można zamieszkać. Dowożone są do konkretnego miejsca ze wszystkimi przyłączami oraz wykończone. Wystarczy jedynie ustawić meble i wybrać dodatki i mieszkanie gotowe! W takich gotowych domkach z pewnością znajdziesz ocieplenie, którego wartość jest zdecydowanie niższa niż ta dostępna w mieszkaniach na nowoczesnych osiedlach. W kontenerach znajduje się również pełne wyposażenie, a także wszystkie niezbędne instalacje i media.

Warto także wspomnieć, że dom z kontenera morskiego można dostawiać jeden do drugiego, zupełnie jak klocki lego. Ta możliwość pozwala na powiększanie naszego lokum mieszkalnego i dostosowywanie go do rosnących potrzeb jeżeli chodzi o powierzchnię. Często powiększa nam się rodzina, a wówczas możemy jedynie dokupić kolejne pokoje i dostawić je na kontenerze lub obok niego. Co ciekawe można stworzyć nawet biurowiec! Zatem jeśli rozważasz założenie własnego przedsiębiorstwa i masz kawałek ziemi, często zdecydowanie bardziej opłaca się zakupić kontenery i stworzyć prywatną przestrzeń, niż wynajmować lokal lub cały budynek. Domy z kontenerów spełniają wszystkie oczekiwania, nawet najbardziej wymagających klientów, a co za tym idzie, mogą być bez przeszkód wykorzystywane na wiele różnych sposób. Domy piętrowe zrobione właśnie z kontenerów zobaczyć można w takich metropoliach jak Londyn. Wspaniale sprawdzają się podczas mocnego wiatru, deszcz i mrozów. Są solidne, trwałe i funkcjonalne, a do tego niedrogie w utrzymaniu oraz w wytworzeniu. Co ciekawe, coraz więcej tego typu budowli powstaje także w Warszawie!

Zobacz, czym jest skup nieruchomości 

Domek z kontenera – od czego zacząć?

Kontener mieszkalny

Jeśli decydujesz się na samodzielne zaadaptowanie kontenera pod mieszkanie lub zastanawiasz się na otwarciem firmy, która będzie świadczyła takie usługi, trzeba zacząć od absolutnych podstaw. Po pierwsze znajdź odpowiedni kontener. Często wykorzystuje się kontenery morskie. Są stosunkowo niedrogie, a do tego mają odpowiednią wielkość i co najważniejsze…wytrzymałość! Można wybrać opcje używane lub nowe. Wiele osób wybiera także kontenery transportowe. Zakup, któregoś z wymienionych rozwiązań to spora oszczędność środków finansowych. Można jednak wybrać i te kontenery, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą do celów mieszkaniowych, jednak z doświadczenia wiemy, że różnica między używanymi a nowymi jest niewielka. Wystarczy jedynie odświeżyć wnętrze. Natomiast różnica w cenie jest ogromna. Mieszkanie w kontenerze może być wykonane z blaszanej konstrukcji, która zostanie dodatkowo wzmocniona profilami zamkniętymi. Tego typu kontenery mieszkalne są wyjątkowo popularne i często wykorzystuje się je jako garaże czy schowki na narzędzia budowlane lub niepotrzebne meble. Niektóre firmy po zamknięciu działalności sprzedają kontenery, które wcześniej służyły jako biura. Wówczas zakup takie kontenera to świetną inwestycją! Będzie on bowiem zdecydowanie tańszy niż nowy, a ponadto nie będzie wymagał specjalnego sprzątania czy dobudowywania wzmocnień. Co najważniejsze, będzie miał także większość udogodnień takich jak przyłącza, czy ocieplenie!

Przeczytaj więcej o skup udziałów w nieruchomości

Mieszkanie w kontenerze – projekt

Mimo wyżej wymienionych propozycji z reguły dom z kontenerów morskich to najczęściej wybierana propozycja. Jest prosty w transporcie, trwały i wytrzymały, a także łatwy w adaptacji. Tego typu domy zrobione zostały ze stali nierdzewnej ocynkowanej. Dodatkowo pokryty jest on warstwą farby ochronnej oraz żywicy epoksydowej. Dzięki sztywnej konstrukcji domy z kontenerów są bardzo wytrzymałe. Pamiętaj jednak, że zanim będziesz mógł bezpiecznie wykorzystać je do zamieszkania, należy zainwestować w odpowiednie wzmocnienia. Taka blaszana skrzynia mieszkalna powinna posiadać wzmocniony rdzeń, czyli dodatkowe profile i belki. Warto również pamiętać o tym, że aby ochronić strukturę kontenera przed korozją, należy ocynkować konstrukcję. Jeśli natomiast zdecydujesz się na zakup używanego kontenera, który wcześniej wykorzystywany był do transportu, będzie zobowiązany, aby dokładnie go wyczyścić, a także wykonać tzw. piaskowanie ścian. Dlaczego? Ponieważ często pokrywa się je szkodliwą dla zdrowia farbą. Można ona wówczas zawierać takie substancje jak arszenik czy ołów. Wymagane będzie także zamontowanie instalacji, a także ocieplenia.

Domy z kontenerów jak je posadowić?

Nie wystarczy jedynie zakup kontenerów, ważne jest także ich odpowiednie i stabilne ustawienie. Na szczęście sam teren można jedynie ograniczyć do absolutnego minimum, tzn. można jedynie wyrównać teren, tak aby nie było żadnych spadków, wzniesień czy dołków, które po ustawieniu i zaadaptowaniu pomieszczenia nie będą stanowić zagrożenia dla trwałości budynku. Nie bez znaczenia jest także ustabilizowanie oraz zagęszczenie obszaru, na którym znajdować się będzie budynek z kontenera. Można do tego wykorzystać twarde podłoże ułożone z kostki lub bloczków betonowych, które po odpowiednio dużym ułożeniu może służyć również jako podjazd lub miejsce na ustawienie mebli ogrodowych. Jeśli dom będzie niewielki i nie planujesz ustawiania kolejnych jego części, nie musisz inwestować w fundamenty. Natomiast w przypadku większego ciężaru wzrasta nie tylko cena, ale również wymagania dotyczące terenu. Aby kontenery nie zapadały się, wymagane jest wykonanie fundamentów. Mowa oczywiście o ławie fundamentowej, która stanowić będzie dla cięższego budynku znakomite podparcie. Warto mieć na uwadze, że bryła kontenera może z czasem osiadać tak jak dzieje się to w przypadku każdego innego budynku. Nie tylko o tym należy pamiętać. Kupując kontener i decydując się na mieszkanie w nim przez cały rok, jesteśmy zobowiązani prawem na wylanie fundamentów. Według polskich przepisów budynki pozbawione fundamentów uważane są za mieszkania tymczasowe. Aby uniknąć konsekwencji prawnych i kosztownych kar, należy pamiętać o tym, aby zanim zainwestujemy w kontenery mieszkalne, należy zadbać o odpowiednie fundamenty, wykonane z najlepszej jakości materiałów.

Cena domu z konteneraKontener mieszkalny

Domy z kontenera to obecnie zdecydowanie opłacalna inwestycja, zwłaszcza jeśli już jesteś w posiadaniu działki ze wszystkimi pozwoleniami na zamieszkanie, czyli np. odrolnionej. Ceny są mocno konkurencyjne dla ofert deweloperskich. Jeśli liczy się na Ciebie czas, warto wybrać opcję z domami wykończonymi pod klucz. Wówczas ich cena w przypadku tego o niewielkiej powierzchni i jednej kondygnacji wynosić będzie około 55 tysięcy złotych, natomiast większe, dwupiętrowe kontenery to koszt w granicach 179 tysięcy złotych. Pamiętaj jeszcze o dodatkowych kosztach w postaci transportu, które w zależności od ilości kilometrów wahają się od 2 do 3 tysięcy złotych.

Jak sam możesz zauważyć, kwota za zakup takiego lokum jest zdecydowanie niższa niż np. kupienie domu w okolicach Warszawy, gdzie cena za metr waha się między 10 a 11 tysięcy za metr kwadratowy. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie w domach z kontenerów oraz zakup dogodnej działki.

Zobacz również skup nieruchomości w Warszawie

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]