4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym
Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?
·

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Zastanawiasz się, czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Wyjaśnimy wszystko od podstaw.  Z danych Narodowego Banku Polskiego z 2019 roku wynika, że w 7 największych miastach w Polsce, co trzecie kupowane mieszkanie było nabyte na kredyt hipoteczny zaciągnięty w banku. Nie wszyscy kredytobiorcy mieszkają w kupowanych w ten sposób mieszkaniach do końca okresu spłaty zobowiązania. Chcesz zbyć swoją nieruchomość, ale zaciągnięty jest na nią kredyt hipoteczny? Jak sprzedać mieszkanie z kredytem? Czy w ogóle można mieszkanie z kredytem sprzedać? Czy można wystawić mieszkanie z kredytem na sprzedaz? Sprawdź, co możesz zrobić!

Możliwość sprzedaży mieszkania z kredytem

Czy można sprzedać mieszkanie na kredyt? Sprawdźmy to. Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego każdy klient musi stworzyć solidne zabezpieczenie w postaci wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Z pewnością w Twoim przypadku było podobnie. Stwarza to pewne problemy w swobodnym dysponowaniu mieszkaniem czy domem, na którym ciąży hipoteka. Nie jest to jednak bezwzględną przeszkodą do sprzedaży nieruchomości. Sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa, a hipoteka nie powoduje bowiem, że ograniczone są twoje prawa do tej nieruchomości. Masz prawo nią dysponować. Na pytanie: Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem? Odpowiedź jest jedna: jak najbardziej. Dowiedz się, w jaki sposób możesz to zrobić. Poniżej dostępne możliwości jak można sprzedać mieszkanie z kredytem.

Opcje zbycia mieszkania z kredytem hipotecznym

Czy mogę sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Wiesz już, że sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest możliwa. Pora dowiedzieć się, jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, aby sprzedać mieszkanie z hipoteką, jest skontaktowanie się z bankiem, z którym masz podpisaną umowę kredytową. Poproś o wydanie stosownego zaświadczenia dotyczącego twojego aktualnego zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego. To pierwsze co trzeba zrobić, aby była możliwa sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym.

Później możesz zająć się sprzedażą mieszkania samodzielnie lub zgłosić się do nas. Najczęściej zaczyna się od publikacji ogłoszeń typu: “sprzedam mieszkanie z kredytem hipotecznym”. Jeśli Twoje ogłoszenie “sprzedam mieszkanie z hipoteką” nie zachęciło potencjalnych kupujących, możesz na nas liczyć. Podejmujemy się zakupu mieszkań zadłużonych, jak i tych z „problemami”, na przykład jeśli na nieruchomości ciąży hipoteka, a kredyt jest zaciągnięty na kilka osób. To znacznie ułatwia sprzedaż mieszkania w kredycie. W ten sposób o wiele łatwiej będzie ci pozbyć się kłopotliwego mieszkania. Sprzedaż mieszkania z hipoteką nie jest łatwa dla laika, ale z chęcią pomożemy.

Formalności przy sprzedaży mieszkania z kredytem

Jeśli udało ci się znaleźć nabywców na swój dom lub mieszkanie, musisz zacząć realizować najważniejsze formalności związane z obciążoną hipoteką. Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?  Zgłoś się ponownie do swojego banku po dokumenty i opinie dotyczące warunków spłaty zobowiązania przedterminowo. To ważne, że sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym wiąże się nierozerwalnie z koniecznością uregulowania zobowiązania wobec banku. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z nami, to możesz liczyć na wsparcie na każdym etapie dopełnienia formalności, a sprzedaż domu z kredytem szybko zostanie doprowadzona do końca. W treści zaświadczenia, jakiego potrzebujesz od banku, musi znaleźć się stan zadłużenia oraz takie informacje jak:

  • dane kredytobiorcy,
  • wysokość kwoty kredytu hipotecznego wraz z odsetkami, prowizjami i innymi opłatami – pełna kwota zobowiązania do spłaty;
  • numer konta, na które kupujący powinien wpłacić wartość wierzytelności;
  • termin spłaty kredytu;
  • zgoda banku na jednorazową spłatę wierzytelności, przed terminem wskazanym w umowie kredytowej.

Sprzedaz mieszkania z kredytem wymaga, abyś wraz z dokumentami z banku uzyskał oświadczenie o wyrażeniu zgody na wykreślenie hipoteki ustanowionej na nieruchomości mieszkalnej niezwłocznie po uregulowaniu długu. Wiedz, że takie oświadczenie jest promesą bankową, której termin ważności upływa po 30 dniach od daty jej wystawienia. To dokument niezbędny do tego, aby możliwa w ogóle była sprzedaż domu z kredytem hipotecznym.

Sprawdź też skup nieruchomości zadłużonych

Sprzedaż mieszkania z kredytem – umowa przedwstępna

Czy można sprzedać dom z kredytem hipotecznym? Często konieczne jest też podpisanie z kupującym nieruchomości umowy przedwstępnej, ponieważ bez niej promesa kredytowa nie będzie mogła być zrealizowana. Dzięki umowie przedwstępnej nabywca zapłaci zadatek. Jeśli kupujący chce jednocześnie zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup twojego mieszkania, najlepiej by taka umowa przedwstępna miała formę aktu notarialnego.

Później pozostaje spisanie umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości mieszkalnej. Notariusz zawrze w niej wszystkie najważniejsze warunki dotyczące spłaty kredytu hipotecznego i ewentualne warunki ustanowienia nowej hipoteki na nieruchomości.

Już po finalizacji sprzedaży mieszkania i spłacie kredytu z pieniędzy wpłacanych przez kupującego, jako sprzedający odbierzesz z banku zgodę na zwolnienie hipoteki, a pismo to musisz niezwłocznie przekazać kupującemu.

Chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź nasz skup nieruchomości, zrobimy dla Ciebie darmową wycenę online

Czy sprzedaż nieruchomości z zadłużeniem może się opłacać?

Życiowe sytuacje czasami wymuszają na właścicielach nieruchomości nagłą sprzedaż mieszkania. Wiele osób zastanawia się, jak to jest, kiedy konieczna jest sprzedaż domu z kredytem hipotecznym przed upływem 5 lat. Jest to zastanawiające, ponieważ wielu ludzi obawia się sprzedaży nieruchomości nabytej poprzez kredyt hipoteczny przed upływem magicznej bariery 5 lat. Po wnikliwych analizach okazuje się, że sprzedaż mieszkania z kredytem i kupno nowego, który miałby być częściowo finansowany ze sprzedaży starej nieruchomości, przed upływem karencji 5 lat, oznacza, że przyjdzie nam zapłacić podatek z tego tytułu. W jakich sytuacjach nie jest to koniecznością? Okazuje się, że obecnie sprzedaż mieszkania z kredytem przed upływem 5 lat nie obliguje nas do zapłaty podatku z tego tytułu. Warunkiem takiej sytuacji jest to,  aby cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na spłatę zadłużenia z tytułu zaciągniętego kredytu hipotecznego. Czy wobec tego sprzedaż mieszkania z kredytem, czy się opłaca przed upływem 5 lat od dnia zaciągnięcia kredytu hipotecznego? Wszystko zależy od tego, jak spojrzeć na taką sytuację. Perspektywa spłaty zadłużenia, która pod wpływem stale rosnących cen i stóp procentowych okazuje się niemożliwa do realizacji, czyli spłaty ratalnej, może być oczywiście wyjściem z trudnej sytuacji. W sytuacji, kiedy z różnych powodów (np. ze względu na utratę pracy i płynności finansowej) niemożliwa jest systematyczna spłata rat kredytowych, wówczas sprzedaż mieszkania na kredyt może rozwiązać wiele problemów. O ile samodzielna sprzedaż mieszkania w kredycie hipotecznym wzbudza niemałe wątpliwości, warto wiedzieć, że jest to dość powszechna praktyka. Wiele osób sprzedaje swoje mieszkania, pomimo tego, że są one obciążone hipoteką. Pytanie, czy sprzedaż mieszkania w kredycie hipotecznym na początku drogi kredytowej jest realna, warto odpowiedzieć po dłuższym zastanowieniu. Na początek powinniśmy zapytać siebie o to, czy sprzedaz mieszkania z kredytem czy sie oplaca nam w tym momencie, w jakim się znajdujemy.

Dowiadując się o kredyt hipoteczny sprzedaż mieszkania, warto mieć także na uwadze. Oczywiście, kiedy podejmujemy tę ważną decyzję w życiu na temat zakupu nieruchomości, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, czy i kiedy będziemy sprzedawać nieruchomość. Warto jednak mieć gdzieś z tyłu głowy taką ewentualność, zwłaszcza kiedy spłata kredytu nie będzie szła po naszej myśli. Kredyt hipoteczny jest poważniejszym obciążeniem, aniżeli zwykły kredyt gotówkowy. Pomimo tego, że współpraca z bankami jest coraz lepsza, a możliwości analizy kredytu i rozłożenia go na dodatkowe raty, coraz bardziej optymistyczne, warto wiedzieć, że źle podjęta decyzja może zaważyć na całym naszym życiu i naszych bliskich.

Czas sprzedaży mieszkania

Czy istnieje jakiś konkretny i najlepszy czas sprzedaży mieszkania? Jeśli spojrzeć na to z perspektywy ekonomicznej, najlepszym czasem na sprzedaż nieruchomości jest okres, kiedy ceny nieruchomości szybują w górę. Wówczas sprzedający ma szansę zarobić na takiej transakcji znacznie więcej. Ciężko jednak ocenić, czy za dwa, trzy lata będzie dalej tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o ceny mieszkań. Patrząc z perspektywy kredytu hipotecznego, najkorzystniejszy dla sprzedającego jest czas, w którym mija okres karencji kredytu, a więc po pełnych 5 latach od podpisania umowy kredytowej. Jak w rzeczywistości wygląda ten okres karencji 5 lat? W rzeczywistości 5 lat oznacza tak naprawdę 6 lat. Jeśli kupisz mieszkanie finansowane z kredytu hipotecznego w kwietniu 2024 roku, Twój okres karencji zakończy się z dniem 31 grudnia 2030 roku. Zakup nieruchomości w kwietniu 22024 oznacza, że rozpocznie się od dopiero z dniem 1 stycznia 2025 roku.

Czym dokładnie jest okres karencji?

Okres karencji nie powoduje, że nie jest możliwa sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym. Oczywiście, jeśli zachodzi potrzeba pilnej sprzedaży, można swobodnie zarządzić konieczność jej sprzedaży poprzez publikację ogłoszenia typu: sprzedam mieszkanie w kredycie, ale trzeba wiedzieć, aby najpierw wykonać kilka kroków w stronę banku, który musi wiedzieć o takich planach. Na ten temat dokładnie wypowiedzieliśmy się już w powyższym artykule. Mało tego, nawet jeśli okres karencji nie zostanie przekroczony, istnieje możliwość, aby nie zapłacić podatku od sprzedaży. Wcześniej już wspominaliśmy, że gwarantuje to sytuacja, gdy kwota ze sprzedaży zostanie w całości przeznaczona na pokrycie zadłużenia wynikającego z kredytu hipotecznego. Niektóre sytuacje właśnie tak wyglądają, że sprzedający nie zarabiają na sprzedaży swojego domu czy mieszkania, oczywiście nie jest to regułą. Jeśli jednak kwota przychodu przekracza wysokość spłaty kredytu hipotecznego, wówczas trzeba liczyć się z nałożonym podatkiem z tytułu trwania okresu karencji.

Co to jest list mazalny?

List mazalny lub jak, kto woli kwit mazalny, to dokument, o którym już wcześniej wspomnieliśmy w naszym artykule. Jest to bardzo ważny dokument, jaki zostaje wystawiony przez bank (obsługujący klienta kredytu hipotecznego), po całkowitej spłacie kredytu hipotecznego. Dlaczego jest to tak ważny dokument? Jest on nie tylko potwierdzeniem tego, że kredyt został spłacony, co może stanowić istotę dla właściciela dokonującego sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką, ale jest to także zgoda ze strony banku na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości. Co dokładnie oznacza list mazalny. Dla strony sprzedającej oznacza czystą kartę, czyli brak zobowiązania hipotecznego na rzecz banku z tytułu zaciągniętego kredytu hipotecznego. Dla strony kupującej, list mazalny oznacza, że na zakupionej nieruchomości nie ma obciążenia w księdze wieczystej, a więc jest to także “czysta karta” nieruchomości. W takiej sytuacji kupujący, bez względu na to, czy sam zaciąga kredyt hipoteczny, jaki ma sfinansować zakup danej nieruchomości, może nie obawiać się, że będzie nałożone na niego zobowiązanie finansowe poprzedniego właściciela. Tak wygląda w skrócie sprzedaż mieszkania a kredyt hipoteczny.

Sprawdź też skup nieruchomości zadłużonych

Najlepszy kupiec na mieszkanie z kredytem hipotecznym

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem? Na to pytanie, udzieliliśmy już odpowiedzi w powyższej treści naszego artykułu. Odpowiedzieliśmy bardzo dokładnie również na pytanie: jak sprzedac mieszkanie z hipoteka? Teraz chcielibyśmy skoncentrować się na tym, jaki kupiec jest najlepszy, jeśli chodzi o to, jak sprzedać nieruchomość z hipoteką? Zacznijmy od tego, że kiedy publikuje się ogłoszenie typu: mieszkanie z kredytem sprzedam, wówczas nie zawsze można liczyć na odzew ze strony chętnych na zakup. To ciekawe, ale większość ludzi stara się szukać wyłącznie takich ogłoszeń o sprzedaż nieruchomości, które nie ukazują ewentualnych problemów na drodze kupna, w tym właśnie mowa o zadłużeniu nieruchomości. Dlaczego kupujący stronią od zadłużonych mieszkań? Najlepiej wyjaśnić to na podstawie obaw, jakie wynikają z tytułu kupna zadłużonej nieruchomości. Teraz wiemy już, czy mieszkanie z kredytem można sprzedać, ale nie każdy, kto wyraża chęć na zakup nieruchomości, wie jak to zrobić. Jak sprzedać mieszkanie w kredycie kupującym z rynku wolnego? Odpowiedzią na to pytanie powinna być cierpliwość w oczekiwaniu na klienta. Jeśli jednak nie ma czasu na oczekiwania, warto wziąć sprawy w swoje ręce.

Zobacz też opinie o skupie nieruchomości

Czy można sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką, nawet jeśli nie został przekroczony okres 5 lat? Odpowiedź brzmi tak. W najgorszej sytuacji konieczne będzie po prostu zapłacenie podatku z tytułu przychodu. Mimo to możliwe jest rozdysponowanie nieruchomością, nawet jeśli jeszcze nie minęło 5 lat od daty kupna czy postawienia budynku. Powróćmy jednak do zagadnienia, już nie kiedy mozna sprzedac mieszkanie z kredytem, ani nawet jak sprzedać mieszkanie z hipoteką, a komu? Kto byłby najlepszym partnerem w takiej transakcji sprzedażowej, jeśli chodzi o zadłużoną nieruchomość? W takiej sytuacji najlepszym partnerem w transakcji sprzedaży byłby kupujący, który po pierwsze nie obawia się takich transakcji, a także taki, który dysponuje odpowiednią gotówką. Niestety niełatwo jest znaleźć idealnego kupującego. Według badań większość nieruchomości nabywanych w ostatnim czasie odbywa się przy pomocy finansowania kredytowego, co niejako utrudnia kupno zadłużonej nieruchomości, a także znacznie wydłuża ten proces. Nie jest prawdą, że niełatwo jest nabyć mieszkanie z hipoteką. Sprzedaż takiego lokalu może oczywiście wiązać się z dodatkowymi czynnościami i formalnościami, co dokładniej wyjaśniliśmy w powyższym artykule, ale nie oznacza to, że nie dochodzi do takich transakcji. Nawet jeśli kupujący sam musi skorzystać z oferty banku i kredytu hipotecznego na zakup, proceder kupna zadłużonej nieruchomości jest dość typowy. Oczywiście dużo łatwiej jest skorzystać z porad doradcy finansowego, bankowego, czy pośrednika nieruchomości, który ma na koncie przeprowadzone transakcje tego typu z powodzeniem. Jeśli jednak po kalkulacji ustalimy, że nie jest opłacalna dla nas taka pomoc, zawsze można wybrać inną drogę. O czym mowa, gdy myślimy o zagadnieniu, jakim jest: kredyt hipoteczny a sprzedaż mieszkania? Oczywiście mowa o ofercie firm skupujących mieszkania. Konkurencja jest coraz większa, co oznacza, że jest to dobra droga. Kiedy konkurencja rośnie, oznacza to, że ludzie coraz częściej korzystają z takich usług. Oznacza to także, że to bezpieczny wybór i dość opłacalny. Skup nieruchomości jest bardzo dobrym klientem w transakcji sprzedażowej zadłużonej nieruchomości. Dlaczego? Dlatego, że ma doświadczenie w tym zagadnieniu i wie, jak poradzić sobie z formalnościami, których wcale nie jest mało. Klient, jakim jest skup nieruchomości (taki jak nasza firma) oferuje coraz lepsze warunki, a to oznacza, że wciąż możliwa jest szybka sprzedaż mieszkania. Kredyt hipoteczny, jaki wisi na hipotece nieruchomości, wcale nie jest przeszkodą dla doświadczonej firmy, która radzi sobie również z licznymi problemami związanymi z nieruchomościami. Pada również pytanie, czy mieszkanie na kredyt można sprzedać firmie skupującej nieruchomości? Nie ma tutaj przeciwwskazań ani wytycznych np. z banku, że kupującym ma być klient z rynku wolnego. Sprzedaż mieszkania z kredytem krok po kroku z firmą skupującą nieruchomości to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy obawiają się, że nie uda im się sprzedać swojego mieszkania czy domu. Podatek od sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym wcale nie musi być problematyczny, a kwestie dotyczące sprzedaży przed upływem 5 lat dokładnie już omówiliśmy. Kwestię związaną z tym, czy opłaca się sprzedać mieszkanie z kredytem, należy jednak potraktować indywidualnie. Najlepiej na chłodno przekalkulować sobie obecne ceny mieszkań i domów i dokładnie przemyśleć, czy sprzedaż w tym czasie, jest opłacalna dla właściciela nieruchomości. Wszystkie niezbędne informacje w tym sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym krok po kroku, staraliśmy się dokładnie wyjaśnić w powyższych treściach.

Mamy nadzieję, że tym artykułem pomogliśmy Ci odpowiedzieć na pytania: Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? A także jak sprzedać dom z kredytem hipotecznym? Liczymy na to, że nie musisz zadawać sobie już pytań takich jak: czy moge sprzedac mieszkanie z hipoteka? A sama sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym nie będzie już dla Ciebie problemem.

Jeśli pomogliśmy, zapraszamy do polubienia naszego fanpage’a na facebooku. Jeśli z kolei chcesz szybko sprzedać nieruchomość z kredytem, zapoznaj się z naszą ofertą.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]