4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym
Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?
·

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Z danych Narodowego Banku Polskiego z 2019 roku wynika, że w 7 największych miastach w Polsce, co trzecie kupowane mieszkanie było nabyte na kredyt hipoteczny zaciągnięty w banku. Nie wszyscy kredytobiorcy mieszkają w kupowanych w ten sposób mieszkaniach do końca okresu spłaty zobowiązania. Chcesz zbyć swoją nieruchomość, ale zaciągnięty jest na nią kredyt hipoteczny? Jak sprzedać mieszkanie z kredytem? Czy w ogóle można mieszkanie z kredytem sprzedać? Sprawdź, co możesz zrobić!

Możliwość sprzedaży mieszkania z kredytem

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego każdy klient musi stworzyć solidne zabezpieczenie w postaci wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Z pewnością w Twoim przypadku było podobnie. Stwarza to pewne problemy w swobodnym dysponowaniu mieszkaniem czy domem, na którym ciąży hipoteka. Nie jest to jednak bezwzględną przeszkodą do sprzedaży nieruchomości. Hipoteka nie powoduje bowiem, że ograniczone są twoje prawa do tej nieruchomości. Masz prawo nią dysponować. Na pytanie: Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem? Odpowiedź jest jedna: jak najbardziej. Dowiedz się, w jaki sposób możesz to zrobić.

Opcje zbycia mieszkania z kredytem hipotecznym

Wiesz już, że sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest możliwa. Pora dowiedzieć się, jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jest skontaktowanie się z bankiem, z którym masz podpisaną umowę kredytową. Poproś o wydanie stosownego zaświadczenia dotyczącego twojego aktualnego zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego.

Później możesz zająć się sprzedażą mieszkania samodzielnie lub zgłosić się do nas. Podejmujemy się zakupu mieszkań zadłużonych, jak i tych z „problemami”, na przykład jeśli na nieruchomości ciąży hipoteka, a kredyt jest zaciągnięty na kilka osób. W ten sposób o wiele łatwiej będzie ci pozbyć się kłopotliwego mieszkania.

Formalności przy sprzedaży mieszkania z kredytem

Jeśli udało ci się znaleźć nabywców na swój dom lub mieszkanie, musisz zacząć realizować najważniejsze formalności związane z obciążoną hipoteką. Zgłoś się ponownie do swojego banku po dokumenty i opinie dotyczące warunków spłaty zobowiązania przedterminowo. To ważne, że sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym wiąże się nierozerwalnie z koniecznością uregulowania zobowiązania wobec banku. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z nami, to możesz liczyć na wsparcie na każdym etapie dopełnienia formalności.

W treści zaświadczenia, jakiego potrzebujesz od banku, musi znaleźć się stan zadłużenia oraz takie informacje jak:

  • dane kredytobiorcy,
  • wysokość kwoty kredytu hipotecznego wraz z odsetkami, prowizjami i innymi opłatami – pełna kwota zobowiązania do spłaty;
  • numer konta, na które kupujący powinien wpłacić wartość wierzytelności;
  • termin spłaty kredytu;
  • zgoda banku na jednorazową spłatę wierzytelności, przed terminem wskazanym w umowie kredytowej.

Wraz z dokumentami z banku musisz uzyskać oświadczenie o wyrażeniu zgody na wykreślenie hipoteki ustanowionej na nieruchomości mieszkalnej niezwłocznie po uregulowaniu długu. Wiedz, że takie oświadczenie jest promesą bankową, której termin ważności upływa po 30 dniach od daty jej wystawienia.

Sprzedaż mieszkania z kredytem – umowa przedwstępna

Często konieczne jest też podpisanie z kupującym nieruchomości umowy przedwstępnej, ponieważ bez niej promesa kredytowa nie będzie mogła być zrealizowana. Dzięki umowie przedwstępnej nabywca zapłaci zadatek. Jeśli kupujący chce jednocześnie zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup twojego mieszkania, najlepiej by taka umowa przedwstępna miała formę aktu notarialnego.

Później pozostaje spisanie umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości mieszkalnej. Notariusz zawrze w niej wszystkie najważniejsze warunki dotyczące spłaty kredytu hipotecznego i ewentualne warunki ustanowienia nowej hipoteki na nieruchomości.

Już po finalizacji sprzedaży mieszkania i spłacie kredytu z pieniędzy wpłacanych przez kupującego, jako sprzedający odbierzesz z banku zgodę na zwolnienie hipoteki, a pismo to musisz niezwłocznie przekazać kupującemu.

Mamy nadzieję, że tym artykułem pomogliśmy Ci odpowiedzieć na pytania: Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Jeśli pomogliśmy, zapraszamy do polubienia naszego fanpage’a na facebooku. Jeśli z kolei chcesz szybko sprzedać nieruchomość z kredytem, zapoznaj się z naszą ofertą.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]