4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?
Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?
·

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Zabezpieczenie swojego domu to nie tylko dokładne sprawdzenie, czy drzwi są zamknięte na klucz i czy przed wyjazdem zostało wyłączone żelazko. Te czynności są oczywiście podstawą do zabezpieczenia swojego domu, przed wyjazdem, ale istotne jest także ubezpieczenie budynku. Nie każdy wypadek czy awarię da się przewidzieć, a polisa ubezpieczeniowa może przydać się w przywróceniu mieszkania do stanu sprzed awarii. Jaki jest koszt polisy ubezpieczeniowej dla domu czy mieszkania? Z pewnością przyda się małe rozeznanie na rynku, aby wybrać najkorzystniejszą opcję ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie domu

Wykupienie polisy ubezpieczeniowej jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem swojego domu. Polisa ubezpieczeniowa daje poczucie bezpieczeństwa, a w razie nieoczekiwanych wydarzeń, jest gwarantem zwrotu określonej sumy. Jedni traktują polisy ubezpieczeniowe jako zło konieczne, ponieważ nie mieli okazji z niej skorzystać, a tylko rok rocznie opłacają niemałe składki. Dla innych ubezpieczone mieszkanie stało się wybawieniem, ponieważ w przypadku sytuacji związanych z zalaniem i nie tylko, można było skorzystać z wypłacanej kwoty na przywrócenie dawnego porządku w mieszkaniu. Niezależnie od tego, jakie ma się zdanie na ten temat, warto zainwestować w ubezpieczenie mieszkania. Cena polisy nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Nie zawsze wybór najtańszej opcji jest najlepszym rozwiązaniem.

W jaki sposób wybierać najlepsze ubezpieczenia mieszkania? Ceny polis dostępne są w szerokich widełkach. Czy opłaca się wybrać najdroższą opcję? Z pewnością opłaca się dokładnie sprawdzić propozycje od ubezpieczalni. Mając rozeznanie w temacie ubezpieczeń, łatwiej będzie wybrać idealną opcję dla siebie. Koszt ubezpieczenia mieszkania może nie być najtańszy, ale warto uzmysłowić sobie to, że jest to kwota dająca ochronę na 12 miesięcy. Jeśli dla przykładu kwota ubezpieczenia mieszkania wynosi 400 zł w skali roku, oznacza to, że za miesiąc ochrony naszego domu przyjdzie nam zapłacić nieco ponad 33 zł. Czy jest to znaczna suma? Niekoniecznie. Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych nalicza składkę jednorazową względem polis. Zdarzają się jednak możliwości rozłożenia kwoty ubezpieczenia w systemie ratalnym. To również kwestia godna dokładnego przeanalizowania. Zazwyczaj kwota ubezpieczenia, która podzielona na bardziej przystępne raty, finalnie jest znacznie droższa, od jednorazowego zakupu ochrony domu na okres 1 roku.

Każdy wybiera taką opcję płatności, jaka dla niego jest korzystna. Jedni płacą ubezpieczenie w systemie ratalnym, bo tak im łatwiej. Inni zdecydowanie wolą jednorazową spłatę kosztu ubezpieczenia nawet w wyższej kwocie. Nie tylko wysokość składki ubezpieczeniowej powinno być analizowane względem wyboru Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Warto także rozeznać się w temacie oferty ubezpieczenia, czego dokładnie dotyczy i w jakich sytuacjach można liczyć na pomoc.


Chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź nasz skup nieruchomości, zrobimy dla Ciebie darmową wycenę online

Co można ubezpieczyć?

Chyba nie ma takiej rzeczy, której nie dałoby się ubezpieczyć. W zasadzie wszystko może być ubezpieczone, jeśli oczywiście znajdzie się odpowiednia firma, która będzie mogła podjąć się tego zadania. Warto wiedzieć, że istnieje więcej możliwości zabezpieczenia mienia, niż tylko ubezpieczenie mieszkania. Cena polis ubezpieczeniowych może się zwiększyć, gdy prócz ubezpieczenia domu, zdecydujemy się również na ubezpieczenie… nagrobka. Akty wandalizmu zdarzają się coraz częściej, a ubezpieczenie nagrobka może stanowić nieocenioną pomoc na wypadek takich zdarzeń. Poza mieszkaniem, czy budynkiem jednorodzinnym i wyżej wspomnianym nagrobkiem, można ubezpieczyć również nieskończone budowle również budynki w remoncie, który narusza niejako konstrukcję budynku. Bez problemu można także wykupić polisę ubezpieczeniową na budynki małej architektury, czyli wiaty, garaże, altanki. Również domki letniskowe, czy altanki działkowe można zabezpieczyć poprzez wykupienie odpowiedniej polisy. Mało kto się orientuje, ale istnieje możliwość zabezpieczenia także mienia wchodzącego w skład wyposażenia np. wynajmowanego mieszkania.

Jakie jeszcze dodatki oferuje ubezpieczenie domu? Cena, którą przychodzi nam zapłacić za polisę ubezpieczeniową, może również dotyczyć ochrony zdrowia domowników. W wielu wariantach ubezpieczeniowych oferta obejmuje również ochronę osób, które doznały krzywdy w przypadkowych szkodach na naszym terenie. Bardzo często polisa ubezpieczeniowa domu może dotyczyć również zabezpieczenia zwierząt. Koszt ubezpieczenia domu może uwzględnić także opcję zabezpieczenia obcych, którzy wchodzą na nasz teren i mogą doznać uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadków z udziałem zwierząt. Pies, który jest pupilem domowników, może dla przykładu tolerować wyłącznie ich i nie pozwoli dopuścić obcych do tego, aby bezkarnie wchodzili na teren posesji. Takie sytuacje są dość częste, dlatego warto mieć polisę, w której na wypadek nieoczekiwanych sytuacji z pogryzieniem przez psa, będzie można wypłacić zadośćuczynienie poszkodowanemu. Ochrona zwierząt w polisach ubezpieczeniowych nie dotyczy tylko i wyłącznie psów. Można także wciągnąć w ubezpieczenie kota. Ponadto nie tylko dotyczy to sytuacji związanych z wyrządzeniem szkód. Również zdrowie pupila może być w ten sposób zabezpieczone.

Co jeszcze zawierać może ubezpieczenie domu? Koszt polisy obejmować może także zabezpieczenie domowników. W zależności od tego, jaki wariant się wybierze, można skorzystać z polisy również w określony sposób. Zdrowie domowników także może być zabezpieczone polisą, co dla wielu jest bardzo istotną kwestią.

Najkorzystniejszą opcją względem ubezpieczenia domu może być pełen pakiet zabezpieczający od wszelkich sytuacji. Niestety takie kompleksowe zabezpieczenie może generować wysokie koszty ubezpieczenia. Nie każdy może pozwolić sobie na poniesienie takich kosztów, tylko i wyłącznie ze względu na ubezpieczenie domu. Właśnie z tego względu warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeniowych, aby znaleźć odpowiednią polisę dla siebie.

Porównywanie cen polis

Koszt ubezpieczenia domu to suma, na którą składa się wiele czynników. W większości decydujące względem wysokości składki ubezpieczenia są wartość nieruchomości oraz wybór pakietu ochrony nieruchomości. To podstawowe czynniki, które wpływają na finalną wysokość ubezpieczenia. Ponadto wpływ na ostateczną cenę składki polisy wpływają również takie czynniki jak:

 • okres ubezpieczenia (czyli to na, jak długi czas chcemy zabezpieczyć swój dom czy mieszkanie),
 • kwota, na jaką chcemy ubezpieczyć dom czy mieszkanie,
 • wybór opcji spłaty (jednorazowa lub ratalna),
 • bezszkodowe lub szkodowe ubezpieczenie dotychczasowe,
 • wybór mienia, które ma być objęte ochroną,
 • przystąpienie do danego towarzystwa po raz pierwszy lub kontynuowanie ubezpieczenia (staż),
 • ilość ubezpieczonych osób, które wchodzą w skład danego gospodarstwa domowego,
 • wyznaczenie konkretnych elementów mienia, które mają podlegać ubezpieczeniu,
 • środki bezpieczeństwa (monitoring, alarm, domofon)
 • ilość nieruchomości objętych w ubezpieczeniu,
 • oszacowanie ryzyka związanego z ubezpieczeniem,
 • sposób przeznaczenia danej nieruchomości (uwzględnia się także lokale pod wynajem),
 • odbiór końcowy w zakresie budowy nieruchomości,
 • oszacowanie stopnia w klasie palności mienia,
 • ochrona ubezpieczonego terytorium.

Porównanie cen polis ubezpieczeniowych wymaga sprawdzenia tego, jakiego zakresu dotyczy dane ubezpieczenie. To, że cena składki jest niższa, nie znaczy jeszcze, że oferta jest prawdziwą okazją, obok której nie można przejść obojętnie. Cena ubezpieczenia domu może kształtować się w kwotach od 100 do nawet 1000 zł. Wszystko zależy od tego, co jest dostępne w naszym pakiecie. Większość Polaków, ponieważ aż ⅓ decyduje się na zakup polis ubezpieczeniowych dostępnych w najniższych wariantach cenowych. Polacy płacą wobec tego kwotę w wysokości ok. 100-200 zł w ramach ubezpieczenia domu, otrzymując w ten sposób okrojony wariant zabezpieczenia nieruchomości. Nie zawsze opłaca się wykupywać dodatkowe opcje. Wybór odpowiedniego wariantu ubezpieczeniowego powinien być indywidualnie dobierany. Oznacza to, że cena ubezpieczenia mieszkania, które narażone jest na częste awarie ze strony sąsiadów, może dotyczyć opcji kupna dodatkowej ochrony przez zalaniami. Jeśli w nieruchomość jest narażona na częste akty wandalizmu, warto przemyśleć dodatkową opcję ubezpieczenia domu, na taki właśnie wypadek. To samo dotyczy nieruchomości narażonych na ataki ze strony złodziei. Jeśli okolica jest szczególnie atrakcyjna dla przestępców, warto rozważyć zakup polisy w powiększonym pakiecie, dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych domowników.

Czynniki, które decydują w głównej mierze o wysokości składki ubezpieczenia

Pomimo brania pod uwagę wiele kryteriów względem ustalenia wysokości składki ubezpieczeniowej, warto wyszczególnić kilka głównych wytycznych. Polisy ubezpieczeniowe są dopasowywane indywidualnie, a wiele względem ostatecznej ceny uzależnione jest od kilku kwestii, które zostaną przedstawione poniżej.

Ile warta jest nieruchomość?

Na samym początku konieczne jest to, aby określić dokładną wartość nieruchomości. Pod tym względem przyda się rzetelna wycena przygotowana przez rzeczoznawcę majątkowego. Na podstawie znajomości wartości nieruchomości będzie można ustalić wysokość sumy ubezpieczenia. Element ten oznacza wysokość odszkodowania, jakie zostanie wypłacone po spełnieniu wszystkich kryteriów na wypadek doznania szkody całkowitej. 

Na wartość domu, podobnie jak na wartość polisy ubezpieczeniowej, składa się wiele czynników. Do wszystkiego podchodzi się indywidualnie, a każda kwota oszacowana jest na podstawie wnikliwej analizy. Na wartość nieruchomości wpływ ma przede wszystkim, to kiedy została ona wybudowana, w jakiej okolicy został postawiony dom, a także jaki metraż jest uwzględniony w danej nieruchomości. Nie bez znaczenia są także trendy panujące na rynku nieruchomości. Zdarza się, że wartość nieruchomości rośnie wraz z popularnością rodzaju zabudowy, czy użycia określonych materiałów. Wiele kwestii wpływa na wysokość ubezpieczenia domu. Ceny ubezpieczenia określane są na podstawie aktualnej wartości domu. Zwróćmy uwagę, że wraz ze wzrostem inflacji, rynek nieruchomości także prezentuje się nieco inaczej. Wzrosła wysokość wartości nieruchomości, a to oznacza, że trzeba nastawić się na zmianę względem ubezpieczenia takiej nieruchomości.

Wybór ochrony

W przypadku, kiedy wybieramy podstawowy wariant ochronny, ubezpieczenie mieszkania dotyczy ochrony murów i elementów stałych. W zależności od oferty Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w podstawowy skład ochrony może wchodzić ubezpieczenie od zdarzeń losowych, np. pożarów. Nie w każdej podstawowej polisie ubezpieczeniowej znajdzie się ochrona przez zalaniami, dlatego warto to sprawdzić, zwłaszcza jeśli lokalizacja nieruchomości znajduje się nieopodal zbiorników wodnych.

Wariant rozszerzonej ochrony nieruchomości może dotyczyć na przykład zabezpieczenia mienia ruchomego na wypadek kradzieży. Zazwyczaj osoby doświadczone tym przykrym zdarzeniem, decydują się na rozszerzenie polisy o opcję wypłaty odszkodowania, mając na uwadze ubezpieczenie nieruchomości. Ceny polis wzrosną, aczkolwiek będzie można skorzystać z odszkodowania na wypadek na przykład powodzi, przepięć, czy uszkodzeń delikatnych elementów wyposażenia. Ponadto lokatorzy danej nieruchomości mogą być objęci OC czy NNW. Również domowe assistance stanowi ciekawą opcję przy wyborze rozbudowanego pakietu ubezpieczenia nieruchomości.

Zobacz też skup udziałów w nieruchomościach

Lokalizacja nieruchomości

W przypadku wyboru odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej lokalizacja jest dość konkretnym kryterium. To tak samo, jak zakup nieruchomości. Ceny mieszkań o tych samych parametrach wyglądają zupełnie inaczej w większych miastach. W mniejszych miasteczkach i na terenach wiejskich mieszkania czy domy są znacznie tańsze. Jest to brane pod uwagę w kwestii ubezpieczenia nieruchomości. Ceny ubezpieczeń mieszkań są zależne od położenia. Usytuowanie mieszkania na piętrze także wpływa na wysokość polisy ubezpieczeniowej. Zauważyć można, że mieszkania powyżej pierwszego piętra są nieco tańsze względem ubezpieczenia. Podobną zależność można zauważyć, względem ubezpieczenia nieruchomości, które nie znajdują się w pobliżu zbiorników wodnych. Jeśli ubezpieczamy dom, który położony jest w malowniczej okolicy, a w pobliżu mamy dostęp do rzeczki, czy jeziora, konieczne będzie uwzględnienie opcji ubezpieczenia na wypadek powodzi i zalania. To oczywiście generuje dodatkowy koszt względem polisy ubezpieczeniowej. Porównując podobnej wielkości i parametrów budynek położony w innej lokalizacji, z dala od zbiorników wodnych, dostrzec można wyraźną różnicę podczas ubezpieczania nieruchomości.

Sprawdź też skup nieruchomości zadłużonych

Metraż budynku i powierzchnia terenu

Kolejnym istotnym elementem, który ma wpływ na wysokość polisy ubezpieczeniowej, jest metraż budynku oraz powierzchnia terenu. Im większy dom, większa jest powierzchnia użytkowa, tym wyższy koszt ubezpieczenia domu. Jeśli dom jest nieduży, ale obszar użytkowy jest znacznie większy, wówczas ma to znaczny wpływ na ubezpieczenie nieruchomości. Koszt związany z wykupieniem polisy ubezpieczeniowej może zadziwić, mimo że sam metraż budynku nie jest zbyt duży.

Ubezpieczenie nieruchomości obejmuje nie tylko sumę metrów kwadratowych domu, ale także wlicza się wielkość całego terenu nieruchomości, podwórza, ogródka, łącznie z ogrodzeniem, jak również innymi budynkami. Można także objąć ochroną budynki gospodarcze, zawierając stosowną polisę.

Jak wpłynąć na wysokość polisy?

Może nie jest to popularne, ale są metody, by wpłynąć na wysokość składki ubezpieczenia nieruchomości. Kiedy budujemy dom, wybieramy odpowiednie materiały. Jedni na nich oszczędzają, inni chcą zabezpieczyć swój dom, wybierając jakościowe materiały. Nawet wybór drzwi ma znaczenie względem polisy ubezpieczeniowej. Jeśli zakupimy drzwi antywłamaniowe, które niewątpliwie stanowią jedno z lepszych zabezpieczeń antywłamaniowych, wówczas możemy liczyć na nieco korzystniejszą składkę ubezpieczenia swojego domu. Podobnie jest przy wyborze innych elementów, które nie są obojętne na zabezpieczenie domu. Z pewnością można liczyć na zniżki składek ubezpieczeniowych, kiedy w ubezpieczonym domu znaleźć można zewnętrzne rolety, kraty, system alarmowy, czy monitorujący, ale przede wszystkim odpowiedniej klasy okna i drzwi antywłamaniowe. To nic innego, jak własne zabezpieczenia, które można wykorzystać do tego, aby wynegocjować dużo lepsze warunki zawierania polisy ubezpieczeniowej domu.

Koszt ubezpieczenia mieszkania także może zależeć od tego, jakich materiałów używamy. Tutaj drzwi antywłamaniowe również są kluczowe. Antywłamaniowe drzwi i system zabezpieczeń jest ważny nie tylko w obrębie budynków wolnostojących. Zniżki można uzyskać również w takim charakterze, gdy zainstalujemy domofon na swojej posesji. Czasami wystarczy drobna zmiana, aby zabezpieczyć siebie i dom, w dobrej cenie, przy korzystniejszych składkach również ratalnych. Nawet najniższa kwota ubezpieczenia nie wymusza na nas konieczności korzystania z opcji jednorazowej wpłaty. Nawet niedużą sumę ubezpieczenia można podzielić na mniejsze raty.

Zobacz też opinie o skupie nieruchomości

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]