Chcesz sprzedać nieruchomość?
Blog

Sprzedaż mieszkania – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć?

mieszkanie na sprzedaż

Scroll down

Zobacz także

Jakie są warianty kredytów hipotecznych?

Czytaj teraz

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Czytaj teraz

Wcześniejsza spłata kredytu – co warto wiedzieć?

Czytaj teraz

Samodzielna sprzedaż mieszkania nie jest łatwa. Bez dogłębnej znajomości rynku nieruchomości, jak też psychologii sprzedaży możesz wpaść w liczne pułapki. Niekiedy brak powodzenia powodują czynniki zewnętrzne, na które nie masz wpływu, ale znacznie częściej przyczyna leży w drobnych błędach w przygotowaniu ogłoszenia czy negocjacji z potencjalnymi kupującymi. Jak je wyeliminować? Sprawdź najczęściej popełniane błędy podczas sprzedaży mieszkania i dowiedz się, jak ich uniknąć! Tutaj każdy krok ma znaczenie!

Błąd nr 1. Niewłaściwa wycena wartości mieszkania

Cena ustalona bez żadnej metodologii to jeden z najczęściej popełnianych błędów przy sprzedaży mieszkania. Trudno się temu dziwić — przeciętny właściciel nieruchomości rzadko kiedy dobrze zna rynek i przeważnie nie potrafi racjonalnie podejść do wyceny. Punkt odniesienia stanowią dla niego ceny innych, podobnych mieszkań, co z wielu powodów bywa drogą donikąd.

Po pierwsze, na cenę nieruchomości ma wpływ wiele czynników, nie tylko metraż czy lokalizacja. Jest ona bardzo płynna i trudno ustalić adekwatną. Po drugie, sprzedający nieczęsto potrafi odłożyć emocje na bok. Ma sentyment do swojego mieszkania lub przecenia wysiłek włożony w jego urządzenie. Może więc nieświadomie zawyżać cenę nieruchomości. I odwrotnie — jeśli chce szybko sprzedać mieszkanie, może być skłonny ustalić dużo niższą cenę, która potencjalnemu klientowi wyda się podejrzana.

Jak temu zapobiec? Rozwiązanie najprostsze, choć czasochłonne i wymagające wprawy, to śledzenie ofert i dostosowanie do trendu cenowego. Jeśli natomiast zależy Ci na czasie i chcesz uzyskać optymalną cenę, masz dwie opcje. Możesz skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego, który wykona szczegółowy operat szacunkowy. Bardziej przystępną możliwością jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się skupem nieruchomości za gotówkę. W KupujemyM również dysponujemy profesjonalnymi narzędziami do określenia wartości nieruchomości, dzięki czemu możemy zaproponować Ci optymalny zysk ze sprzedaży. Dodatkowo masz pewność szybkiej, bezpiecznej transakcji, co niekoniecznie uda Ci się osiągnąć poprzez sprzedaż indywidualną.

Błąd nr 2. Nieuregulowany status prawny i błędy w umowie sprzedaży

Kupujący, którzy są skłonni wyłożyć bardzo dużą kwotę, chcą mieć pewność, że zakup będzie bezpieczny i po czasie nie okaże się, że na mieszkaniu ciążą ukryte obciążenia czy roszczenia osób trzecich. Przed wystawieniem ogłoszenia uporządkuj więc wszystkie nieuregulowane dotąd kwestie prawne.

Jeśli zależy Ci na szybkiej sprzedaży, sprawdź, czy:

  • dokumenty dotyczące stanu prawnego nieruchomości są aktualne;
  • nie ma błędów w księdze wieczystej;
  • ewentualne kwestie współwłasności są rozwiązane;
  • na mieszkaniu nie ciążą niekorzystne umowy;
  • umowa sprzedaży skonstruowana jest poprawnie i w sposób korzystny dla obu stron.

Widząc porządek w dokumentacji, zainteresowana osoba będzie bardziej skłonna do zakupu nieruchomości. W przeciwnym razie mogą pojawić się obawy, które skłonią go do wycofania się z transakcji.

Błąd nr 3. Nieprofesjonalna oferta sprzedaży mieszkania

Chaotycznie napisane ogłoszenie, brak interesujących kupującego szczegółów, błędy, nieatrakcyjny język — to wszystko nie pomaga w przyciąganiu uwagi potencjalnych nabywców.

Dobrze napisane ogłoszenie o sprzedaży powinno zawierać:

  • szczegółowy opis nieruchomości, najlepiej poparty danymi technicznymi;
  • wymienienie największych atutów lokalu, w formie wypunktowań lub krótkich akapitów;
  • dokładny opis okolicy;
  • inne informacje, które mogą interesować kupującego: udogodnienia budynku, spis przedmiotów, które pozostają w mieszkaniu.

Unikaj rozpisywania się czy nadmiernie sprzedażowego, nienaturalnego języka. Zamiast tego pisz zwięźle i zrozumiale dla czytelnika. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy profesjonalisty copywritera lub biura nieruchomości, który wie, jak zaprezentować taką nieruchomość, aby trafić bezpośrednio do zainteresowanych. Warto też postawić na szerszą promocję w serwisach społecznościowych czy portalach branżowych.

Błąd nr 4. Słaba prezentacja mieszkania na sprzedaż

Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Jeśli nie przyciągniesz uwagi kupujących od razu, to raczej nigdy jej już nie odzyskasz. Skup się na tym, aby podkreślić atuty nieruchomości — czy to na zdjęciach, czy już podczas wizyty osób zainteresowanych kupnem. Co należy zrobić, a czego unikać?

  1. Nie wstawiaj do ogłoszenia nieostrych, niskiej jakości, niedoświetlonych zdjęć, które zaburzają perspektywę. Korzystne może być inwestycja w profesjonalne zdjęcia nieruchomości. Wyspecjalizowany fotograf odpowiednio dobierze kadry, dobrze oświetli pomieszczenia i podkreśli największe zalety Twojego mieszkania.
  2. Odpowiednio zaaranżuj mieszkanie. To bardzo ważne nie tylko dla zdjęć, ale również prezentacji nieruchomości. Home staging pomoże Ci niskim kosztem i nakładem sił ugrać dodatkowe kilka procent ceny nieruchomości. Napraw więc drobne usterki, dodaj ciekawe dekoracje lub oświetlenie i upewnij się, że meble są ustawione w sposób, który podkreśla metraż i funkcjonalność pomieszczeń. Nie zapomnij też posprzątać i uporządkować mieszkanie — zagracone blaty czy półki zniechęcają kupujących. Ci muszą być w stanie wyobrazić sobie, jak będą mieszkać w swoim wymarzonym mieszkaniu. Dobry home staging wywoła w nich pozytywne skojarzenia i skróci czas sprzedaży.

Błąd nr 5.  Zły stan nieruchomości

Skuteczna sprzedaż nieruchomości nie może obyć się bez odpowiedniego przygotowania mieszkania. Potencjalny nabywca z pewnością zwróci uwagę na wszelkie usterki i zaniedbania, dlatego warto wcześniej je usunąć. Nie musisz inwestować dużych kwot i przeprowadzać generalnego remontu. Wystarczy, że usuniesz drobne zniszczenia ścian, odmalujesz je, wymienisz niektóre elementy wyposażenia, zamontujesz nowe gniazda elektryczne, zainwestujesz w osłony grzejników. Owszem, taka renowacja wymaga wyłożenia środków finansowych, ale widocznie podniesie cenę mieszkania. W ten sposób Twój wysiłek zwróci się z nawiązką.

Błąd nr 6. Słaby kontakt z kupującym i nieumiejętne negocjacje

Wycena nieruchomości jest adekwatna do jej wartości, wnętrze odświeżone i właściwie zaaranżowane, oferta cieszy się zainteresowaniem, a wciąż nie możesz sfinalizować sprzedaży? Jak skutecznie sprzedać mieszkanie na ostatniej prostej?

Jeśli sprzedajesz mieszkanie samodzielnie, a do tego robisz to pierwszy raz, możesz nie być przygotowany na pułapki czyhające w kontakcie z nabywcą.

Najczęstsze błędy popełniane podczas sprzedaży mieszkania na tym etapie, to:

  • niska dostępność oględzin — mając nieruchomość na sprzedaż, trzeba pogodzić się z tym, że odtąd Twój rytm życia jest wyznaczany przez zainteresowanych. Kupujący oglądają wiele mieszkań, więc Twoja dyspozycyjność jest dla nich kluczowa.
  • nieprzygotowanie do wizyty — jeśli Twój gość będzie miał poczucie, że przeszkodził Ci w codziennym życiu, z dużym prawdopodobieństwem nie zdecyduje się na zakup. Umawiając godzinę oględzin, upewnij się, że nie zbiegnie się ona z porą gotowania, posiłku czy zabawą z dziećmi.
  • brak elastyczności w negocjacjach — nie odrzucaj każdej propozycji, nawet dalekiej od Twoich oczekiwań. Zamiast tego przygotuj sobie margines upustu i zawsze bądź przygotowany, aby wystąpić z kontrofertą.

Pamiętaj, że negocjowanie to także umiejętność budowania relacji. Wybierz takie strategie sprzedaży, które pokazują szacunek do kupującego oraz uwzględniają jego potrzeby. Nie bój się również skorzystać z pomocy fachowego doradcy lub agenta nieruchomości. Ma on doświadczenie w kontakcie z różnego typu klientami i jest przygotowany na każdą sytuację. W ten sposób unikniesz pomyłek, które mogą Cię sporo kosztować.

Sprzedaż nieruchomości to proces wieloetapowy i aby doszedł do skutku, nie możesz zawieść na żadnym etapie, nawet końcowym!

Oceń post

Zobacz też

Opinie o skupie nieruchomości
Blog

Powiązane wpisy

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania i co warto wiedzieć?

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania i co warto wiedzieć?

Każdy kto choć raz w życiu sprzedawał mieszkanie musiał sprostać ogromnemu wyzwaniu w postaci sporządzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i umieszczenia go na stronie internetowej. ...

Czytaj teraz
Rynek wtórny – co to jest i na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Rynek wtórny – co to jest i na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Poprzednie lata dowiodły, że rynek wtórny wcale nie stoi na straconej pozycji w kontekście konkurencji z ofertą deweloperów. Komercyjni inwestorzy mieszkaniowi oferują nowoczesne domy i lokale ...

Czytaj teraz
Zakup mieszkania – co koniecznie trzeba wiedzieć?

Zakup mieszkania – co koniecznie trzeba wiedzieć?

Jeżeli przyjrzymy się wszystkim transakcjom, jakie w ciągu swojego życia finalizuje przeciętny Polak, to zakup mieszkania prawdopodobnie okaże się najważniejszą decyzją. Chodzi nie tylko o ...

Czytaj teraz
Sprzedaż zadłużonego mieszkania spółdzielczego – czy jest możliwa?

Sprzedaż zadłużonego mieszkania spółdzielczego – czy jest możliwa?

Czy może i Ciebie dotyczy temat sprzedaży zadłużonego mieszkania spółdzielczego? Informacje udostępniane przez GUS wskazują, że spółdzielnie mieszkaniowe od lat mają spory problem z długami ...

Czytaj teraz