Chcesz sprzedać nieruchomość?

Blog

Mieszkanie TBS – co to znaczy?

mieszkanie TBS

Scroll down

Rynek mieszkaniowy to bardzo obszerna i zróżnicowana strefa. Poruszanie się w niej jest trudne, zwłaszcza dla niezamożnych osób. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, które mogą rozwiązać ich problem, a jednym z nich są mieszkania TBS. Każdy zapewne zetknął się nieraz z tym terminem, jednak często nie jest on zrozumiały. Jeśli więc zastanawiasz się co to mieszkanie TBS – ten tekst jest właśnie dla ciebie.

TBS – co to?

Co to znaczy TBS? Jest to skrót od Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Zostało ono utworzone na podstawie ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa. Powstało z myślą o ludziach niezamożnych i średniozamożnych.

Głównym zadaniem TBS-ów było budowanie niedrogich mieszkań społeczno-czynszowych, przeznaczonych jedynie na wynajem. Dodatkowo zajmowały się one modernizacją oraz remontowaniem własnych zasobów, wynajmowaniem mieszkań, a także administrowaniem budynkami. Pierwszym budynkiem w Polsce, który został wybudowany przez TBS był 36-mieszkaniowy blok w Śremie w sierpniu 1994 roku.

TBS-y występują w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej lub spółdzielni, które funkcjonują w oparciu o środki pochodzące z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz grunty będące własnością lokalnych samorządów. Według Dz.U. Z 2021r. poz. 11 od 19 stycznia 2021 roku nie jest możliwe tworzenie nowych Towarzystw Budownictwa Społecznego, które zostaną zastąpione społecznymi inicjatywami mieszkaniowymi.

Przeczytaj również o skupie nieruchomości z lokatorami

TBS – dla kogo?

Warto mieć świadomość tego, że nie każdy może otrzymać mieszkanie TBS. Żeby to zrobić należy spełnić kilka warunków.

Jednym z najważniejszych kryteriów są dochody. Mieszkania TBS z założenia przeznaczone są dla osób, których dochody były zbyt niskie, by móc ubiegać się o kredyt, a równocześnie zbyt wysokie, by móc wejść w posiadanie lokalu komunalnego. Średni dochód osoby samotnej, która umieściła wcześniej tzw. „opłatę partycypacyjną”, nie może przekraczać 1,2 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w danym województwie o więcej niż: 

•20% w przypadku 1-osobowego gospodarstwa domowego,

•80%, gdy gospodarstwo stanowią 2 osoby,

•40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym składającym się z większej liczby osób, np. o 120%, gdy mowa o 3 osobach.

W sytuacji, jeśli dana osoba nie umieściła opłaty partycypacyjnej, wyżej wymienione warunki ulegają zmianie. Znaczy to tyle, że średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w minionym roku nie może przekraczać:

•110% w gospodarstwie 1-osobowym,

•165%, gdy mowa o 2 osobach,

•205%, kiedy gospodarstwo domowe stanowią 3 osoby,

•240% w 4-osobowym gospodarstwie domowym,

•240% w gospodarstwie większym niż 4-osobowe i powiększane o dodatkowe 40% na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym,

•1,3 wartości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie.

Należy wiedzieć, iż wszelkie świadczenia pomocy, w tym stypendia, zasiłki, zapomogi itp. nie są brane pod uwagę jako dochód.

Wyceń swoją nieruchomość online za darmo

Jeśli szukasz sposobu na pilną sprzedaż mieszkania albo domu, to KupujemyM.pl będzie świetnym rozwiązaniem.

Nie wierzysz? Przekonaj się i napisz do nas!

Wycena online

Czy istnieją inne warunki jakie trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o mieszkanie TBS? Otóż tak, a są to:

• stałe miejsce zamieszkania na terenie gminy, w której chce się nabyć lokal tego typu,

• brak tytułu własności innego mieszkania,

• stałe zatrudnienie oraz lokalizacja miejsca pracy na terenie danej gminy.

Ile kosztuje wynajem mieszkania TBS?

Otóż sprawa wygląda w następujący sposób. Wkład przyszłych najemców powinien wynosić od 10 do maksymalnie 30% wartości odtworzeniowej mieszkania. Należy do tego doliczyć również wysokość potencjalnego czynszu, który według obowiązującego prawa nie może przekroczyć 4% w skali roku wartości odtworzeniowej mieszkania, a tych, które mają dopiero powstać – 5%.

Co ciekawe wartość czynszu jest różna w zależności od danego miasta, gdzie najdroższa jest stolica. Według Polskiej Izby Gospodarczej Towarzystw Budownictwa Społecznego średni czynsz wynosi między 10 a 11 zł na metr kwadratowy mieszkania.

Sprawdź również wycenę nieruchomości online

Czy można wykupić mieszkanie w TBS?

Co jakiś czas w internecie można natknąć się na ogłoszenie zatytułowane „Sprzedam mieszkanie TBS”. Niestety wymagałoby to zmiany odpowiedniej ustawy, gdyż w świetle obowiązującego prawa nieruchomości tego typu można jedynie wynająć. Należy zatem mieć się na baczności, by nie dać się przez kogoś oszukać.

Zalety wynajmu mieszkania TBS

• Niskie koszty – wkład własny przy tego rodzaju lokalu zazwyczaj jest dużo niższy od kosztów kredytu hipotecznego, który trzeba zaciągnąć przy zakupie własnego mieszkania.

• Mało biurokracji – wszelkie formalności dotyczące wynajmu mieszkania TBS są znacznie mniej skomplikowane niż podczas nabywania nowego lokum.

• Komfort mieszkania – mieszkanie TBS można wynajmować przez lata i nie trzeba się obawiać, że z dnia na dzień otrzyma się wypowiedzenie.

• Standard mieszkania – dzięki wykończeniu “pod klucz” nowi lokatorzy mogą wprowadzać się do lokalu już na następny dzień zaraz po podpisaniu umowy najmu, a wszelkie koszty związane z doprowadzeniem mieszkania do takiego standardu wliczane są do czynszu.

• Osoba, będąca pierwszym lokatorem nowego mieszkania TBS może samodzielnie zdecydować o jego wyglądzie.

Wady wynajmu mieszkania TBS

• Mieszkania TBS nie da się wykupić.

• Warunkiem uprawniającym do wynajęcia mieszkania TBS jest obowiązek pracy na terenie gminy, gdzie często tego rodzaju nieruchomości znajdują się w mało atrakcyjnych okolicach takich jak przedmieścia czy dzielnice przemysłowe.

• Czynsz wyższy niż w przypadku wynajmu mieszkania komunalnego, który może zostać podwyższony w zależności od sytuacji finansowej wynajmującego.

Podsumowanie

Czy warto wynajmować mieszkanie TBS? W przypadku, kiedy osoba nie ma możliwości otrzymania kredytu hipotecznego lub nie chce go spłacać przez następne 20-30 lat, a dodatkowo sytuacja rodzinna wymaga stabilizacji – wówczas wynajem mieszkania TBS może okazać się być korzystnym rozwiązaniem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak sprawdzić w jakiej lokalizacji znajduje się lokal, czy nie wymusza ono zmiany pracy, a także przeanalizować warunki potencjalnego wynajmu. Sprawdź również nasz skup nieruchomości online.

Sprzedaj swoją nieruchomość za gotówkę do KupujemyM

Jeśli szukasz sposobu na pilną sprzedaż mieszkania albo domu, to KupujemyM.pl będzie świetnym rozwiązaniem.

Nie wierzysz? Przekonaj się i napisz do nas!

Wycena online

Blog

Powiązane wpisy

Czym jest umowa dożywocia?

Czym jest umowa dożywocia?

Coraz więcej osób rozważa różne formy finansowego zabezpieczenia swojej przyszłości. Jednym z ciekawych instrumentów prawnych, który zapewnia taką możliwość, są umowy dożywocia. Ich liczba rośnie ...

Czytaj teraz
Na czym polega oddłużanie mieszkań?

Na czym polega oddłużanie mieszkań?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że pod koniec 2018 r. czynszowe długi ciążyły na około 1,5 mln polskich mieszkań. Ten wynik nie uwzględnia innych rodzajów ...

Czytaj teraz
Jak sprzedać zadłużone mieszkanie spółdzielcze?

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie spółdzielcze?

Zastanawiasz się może, jak sprzedać zadłużone mieszkanie spółdzielcze? Co zrobić, jeśli właściciele lokalu przeznaczonego na sprzedaż mają zaległe zobowiązania finansowe w spółdzielni? Jak sprzedać zadłużone ...

Czytaj teraz
Kamienica na sprzedaż – jak szybko sprzedać kamienicę?

Kamienica na sprzedaż – jak szybko sprzedać kamienicę?

Kamienica na sprzedaż – zastanawiasz się, jak szybko sprzedać kamienicę? Przeznaczone do sprzedaży kamienice często długo czekają na kupców. Powodów jest zwykle wiele: zły stan techniczny ...

Czytaj teraz