Chcesz sprzedać nieruchomość?
Blog

Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej w Warszawie?

licytacja komornicza

Scroll down

Zobacz także

Sprzedaż mieszkania z lokatorem – czy to możliwe?

Czytaj teraz

Dziedziczenie testamentowe mieszkania

Czytaj teraz

Koszty zakupu nieruchomości. Czy znasz je wszystkie?

Czytaj teraz

Warszawskie nieruchomości z licytacji komorniczej to korzystna alternatywa dla kupna na tradycyjnym rynku. Inwestorów kusi atrakcyjna cena mieszkań sięgająca zaledwie kilkudziesięciu procent wartości nieruchomości. Nic dziwnego, że popularność tego typu transakcji wciąż rośnie. Jak wynika z danych Krajowej Rady Komorniczej, w samym 2023 roku przeprowadzono takich licytacji niemal 8 tysięcy, z czego znaczna część dotyczyła mieszkań i lokali w Warszawie. Procedury takiej transakcji mogą jednak wydawać się skomplikowane, a sam zakup wiąże się z pewnym ryzykiem. Przedtem warto więc zapoznać się z przebiegiem licytacji oraz odpowiednio się do niej przygotować. Oto kompleksowy przewodnik, który krok po kroku pokaże Ci, jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej w Warszawie i uniknąć pułapek.

Gdzie znaleźć obwieszczenia o licytacjach nieruchomości w Warszawie?

Rynek nieruchomości w stolicy i ogólnie w województwie mazowieckim jest jednym z najbardziej konkurencyjnych i najszybciej rozwijających się w kraju. Stąd też wynikają wysokie ceny lokali mieszkalnych. Kupno mieszkania z licytacji komorniczej oznacza, że przynajmniej kilkadziesiąt, a niekiedy nawet ponad 100 tys. złotych zostanie w kieszeni kupującego. Gdzie jednak potencjalni licytanci mogą znaleźć takie ogłoszenia?

Komornik, który organizuje licytację nieruchomości, ma obowiązek obwieścić termin i przedmiot licytacji z przynajmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Może to zrobić w kilku miejscach:

  • na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej — sądowe licytacje nieruchomości i ruchomości w Warszawie można znaleźć poprzez filtry wyników wyszukiwania;
  • w lokalnych urzędach, najczęściej urzędach miasta lub gminy;
  • w sądach rejonowych, właściwych dla nieruchomości położonych w Warszawie;
  • w prasie i biuletynach urzędowych — jest to rozwiązanie, które komornicy sądowi stosują coraz rzadziej;
  • elektroniczne platformy licytacyjne — można je znaleźć, wpisując w wyszukiwarce frazy takie jak: „licytacje komornicze mieszkanie Warszawa” czy „licytacje komornicze Warszawa”.

Niektóre ze źródeł obwieszczeń o licytacjach, szczególnie specjalistyczne platformy online, umożliwiają ustawienie opcji powiadomienia e-mail lub zapisanie się na newsletter. Dzięki temu będziesz na bieżąco otrzymywać informacje o nowych licytacjach w Warszawie.

Jaki typ nieruchomości można zakupić na licytacji komorniczej?

W prowadzonych przez komorników sądowych licytacjach dostępne są właściwie wszystkie rodzaje nieruchomości. Obejmują one: lokale mieszkalne w budynkach wielorodzinnych, mieszkania w kamienicach i starej zabudowie, domy jednorodzinne, lokale użytkowe i komercyjne (biura, magazyny), działki. Nie ma przy tym reguły co do stanu technicznego, standardu wykończenia czy lokalizacji nieruchomości.

Kupno mieszkania na licytacji komorniczej — ile trwa?

Ze względu na swoją naturę, kupno nieruchomości z licytacji komorniczej zwykle jest bardziej złożone niż transakcja na tradycyjnym rynku. Trzeba również liczyć się z bardziej czasochłonnymi formalnościami i wieloetapowym postępowaniem administracyjnym, w którym każdy z etapów trwa od kilku do nawet kilkunastu dni. Teoretycznie proces nabycia nieruchomości powinien zamknąć się w okresie 4-5 tygodni. W dużej części przypadków czas ten wydłuża się nawet do 3 miesięcy.

Nabycie mieszkania na licytacji krok po kroku

Choć procedura zakupu mieszkania z licytacji komorniczej jest przeważnie czasochłonna, w praktyce nie jest zbyt skomplikowana dla kupującego, o ile wcześniej dobrze zorientujesz się w warunkach licytacji oraz terminach.

Oto szczegółowy schemat postępowania krok po kroku, dzięki któremu bezproblemowo przejdziesz przez cały proces.

  1. Wybór oferty.
  2. Wpłata wadium (rękojmi). Chętni do udziału w licytacji zobowiązani są wpłacić wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej. Numer konta do wpłat wraz z dalszymi instrukcjami postępowania znajdziesz w ogłoszeniu. Jeśli wygrasz licytację, kwota ta zostanie zaliczona na poczet należności za zakup nieruchomości. W przeciwnym wypadku zostanie Ci ona zwrócona.
  3. Licytacja. Możesz wziąć w niej udział osobiście lub wyznaczyć pełnomocnika notarialnie. Podczas licytacji komornik powtarza szczegóły oferty. Podaje cenę wywoławczą, a także wysokość kwoty przebicia – ta zwykle wynosi przynajmniej 1% ceny wywoławczej. Na pierwszej licytacji cena wywoławcza ustalana jest na 3/4 wartości nieruchomości, a na drugiej, jeśli nikt nie złoży ofert — 2/3. Osoba, która złoży najwyższą ofertę, wygrywa licytację i otrzymuje postanowienie o udzieleniu jej tzw. przybicia.
  4. Wniesienie opłaty. Gdy postanowienie o udzieleniu przybicia się umocni, wygrany otrzymuje wezwanie do uiszczenia kwoty nabycia nieruchomości. Należy ją wnieść w ciągu nie więcej niż 14 dni, a w szczególnych przypadkach. Np. w przypadku starania się o kredyt hipoteczny, termin ten może być przedłużony do 30 dni.
  5. Uzyskanie własności. Po dokonaniu zapłaty sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności do nieruchomości. Następnie nowy właściciel mieszkania powinien wnieść o wydanie klauzuli prawomocności do sądu wieczystoksięgowego. Trzeba też wnioskować także o wpisanie nowego właściciela w dziale II oraz wykreślenie obciążeń hipotecznych w dziale III oraz IV.

Wygodnym rozwiązaniem są licytacje elektroniczne. Są one przeprowadzane na platformie Krajowej Rady Komorniczej i co do zasady nie różnią się zbytnio od licytacji stacjonarnych. Schemat postępowania nie różni się znacząco od opisanego powyżej — oczywiście poza miejscem samej licytacji. Terminy wpłaty wadium, ceny wywoławcze, kwoty przebicia czy sposób wniesienia opłaty pozostają bez zmian.

Kupno mieszkania z licytacji komorniczej na co uważać?

Kupno nieruchomości zawsze musi iść w parze z ostrożnością, ale w przypadku tych pochodzących z licytacji komorniczych powinno się podwoić środki bezpieczeństwa.

Przed licytacją — a najlepiej jeszcze przed wpłatą wadium mieszkanie wyznaczone na licytację jest dostępne do oglądania w godzinach wyznaczonych przez komornika. Jest to okazja, aby przynajmniej pobieżnie ocenić stan techniczny nieruchomości i oszacować koszty ewentualnego remontu. Możesz też zorientować się w sytuacji dotychczasowych właścicieli i upewnić się, czy po nabyciu mieszkania mogą pojawić się problemy z przeprowadzką lub eksmisją.

Podobne informacje otrzymasz od samego komornika. Powinien Ci od udostępnić zdjęcia lokalu, wypis z rejestru gruntów, dokumenty z postępowania nieruchomości, a także operat szacunkowy od biegłego rzeczoznawcy.

Dodatkowo zajrzyj do księgi wieczystej znając jej numer podany w ogłoszeniu o licytacji, możesz to zrobić online. Zwróć szczególną uwagę na działy III oraz IV, w których znajdują się informacje o obciążeniach. Zwłaszcza w przypadku nieruchomości o wysokiej wartości. Wówczas poleca się skontaktować z prawnikiem, który pomoże Ci ustalić, czy lokal nie jest objęty umową dożywocia lub innymi kontraktami.

Zabezpieczenie się w 100% nie zawsze jest możliwe, a nawet jeśli stan prawny mieszkania jest uregulowany, przejęcie własności może nie być bezproblemowe. Miej na uwadze, że kupno mieszkania z licytacji komorniczej nierzadko wiąże się z przeprowadzeniem generalnego remontu lub koniecznością eksmisji jego wcześniejszych mieszkańców, co może ciągnąć się latami. To rozwiązanie korzystne, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Oceń post

Zobacz też

Opinie o skupie nieruchomości

Tomasz Kubacki

Ekspert rynku nieruchomości z 12-letnim doświadczeniem, pasjonat innowacyjnych rozwiązań w branży.

Blog

Powiązane wpisy

Depozyt notarialny

Depozyt notarialny

W ciągu ostatnich miesięcy, wraz z rosnącą świadomością prawną Polaków, a także dążeniem do zapewnienia sobie bezpieczeństwa podejmowanych czynności prawnych, korzystanie z czegoś takiego, jak depozyt ...

Czytaj teraz
Dom samowystarczalny energetycznie – czym jest ekologiczny dom?

Dom samowystarczalny energetycznie – czym jest ekologiczny dom?

Przez ostatnie 10 lat temat budownictwa niskoenergetycznego stał się o wiele bardziej popularny. Wynika to nie tylko z nowych norm energochłonności budynków, które są o ...

Czytaj teraz
Budowa domu całorocznego bez pozwolenia? Tak, to możliwe!

Budowa domu całorocznego bez pozwolenia? Tak, to możliwe!

Czy możliwa jest budowa domu całorocznego bez pozwolenia? Każdy inwestor planujący budowę domu musi przedstawić minimum sześć dokumentów, aby rozpocząć inwestycję. Uzyskanie ich jest bardzo czasochłonne. ...

Czytaj teraz
Pilnie sprzedam mieszkanie, czyli jak sprawnie i szybko sprzedać nieruchomość

Pilnie sprzedam mieszkanie, czyli jak sprawnie i szybko sprzedać nieruchomość

Pilnie sprzedam mieszkanie ? wiele osób zastanawia się, jak szybko sprzedać mieszkanie. I wielu właścicieli nieruchomości ma problem z szybką sprzedażą swoich lokali. Dotyczy to zwłaszcza ...

Czytaj teraz