Chcesz sprzedać nieruchomość?
Blog

Akt poświadczenia dziedziczenia – najważniejsze informacje

Akt poświadczenia dziedziczenia

Scroll down

Zobacz także

Podatek od kupna mieszkania- Ile wynosi? Kto zapłaci? Kiedy VAT a kiedy PCC?

Czytaj teraz

Kalkulator sprzedaży mieszkania

Czytaj teraz

Rynek pierwotny – co to jest i na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

Czytaj teraz

Akt poświadczenia dziedziczenia. Przygotowaliśmy najważniejsze informacje, które mogą Ci się przydać, jeśli chcesz sprzedać nieruchomość na etapie uzyskania potwierdzenia sądowego. Na chwilę obecną istnieją dwie możliwości, które pozwalają stwierdzić nabycie spadku przez określonych spadkobierców. Poświadczenie dziedziczenia oraz orzeczenia sądowe to główne dokumenty, które są równie ważne na mocy prawa. Warto jednak wiedzieć, że poświadczenie dziedziczenia u notariusza jest dodatkowo płatne, ale dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość pozyskania dokumentów praktycznie od ręki. Notarialne poświadczenie dziedziczenia przydaje się w wielu sytuacjach, dlatego warto zadbać o to, aby dopełnić tę procedurę jak najszybciej. Czym jest poświadczenie tego typu? Jak je uzyskać? Posiadasz akt poświadczenia dziedziczenia i co dalej? Sprawdź!

Komu potrzebny jest akt poświadczenia dziedziczenia i jakie dokumenty będą wymagane?

Każdy, kto odziedziczył nieruchomość w spadku, może je łatwo sprzedać, decydując się na skorzystanie z usług portalu zajmującego się skupem mieszkań ze spadku (zwłaszcze jeśli zależy Ci na sprzedaży mieszkania zadłużonego). Osoby chcące załatwić jakiekolwiek sprawy formalne związane z odziedziczoną nieruchomością muszą przedstawić przed osobami trzecimi dokument poświadczający dokonanie się czynności spadkowych. Dokumentem wymaganym w takich sytuacjach jest właśnie poświadczenie dziedziczenia wydawane tylko na stosowny wniosek lub po uiszczeniu opłaty u notariusza. Ze względów praktycznych notarialne poświadczenie dziedziczenia może okazać się niezbędne.

Pamiętaj jednak, aby odwiedzając kancelarię notarialną w tej sprawie, koniecznie zebrać komplet danych i dokumentów, które będą stanowiły podstawę dla wydania Ci stosownego poświadczenia. Do najbardziej oczywistych, należy rzecz jasna Twój dowód osobisty, ale niestety nie jest to jedyna formalność, wymagająca uzupełnienia. Jako że mówimy w tym wypadku o nieruchomości, której akt poświadczenia dziedziczenia ma dotyczyć, niezbędnym będzie numer księgi wieczystej, właściwej dla danej nieruchomości.

To oczywiście nie wszystko. Jeżeli nadanie spadku, jest rezultatem wcześniejszego sporządzenia testamentu przez spadkodawcę, wówczas rzeczony testament również będzie niezbędny. Będziesz potrzebował także zaświadczenia o numerze PESEL spadkodawcy. Możesz go otrzymać w Urzędzie Miasta, właściwym dla ostatniego miejsca jego zamieszkania. Naturalnie, w zaistniałej sytuacji, nie wolno Ci zapomnieć o akcie zgonu spadkodawcy.

To niestety nadal nie wszystko. Aby procedura mogła zostać dopełniona, notariusz będzie musiał uzyskać wgląd do odpisów aktów stanu cywilnego spadkobierców, których sprawa dotyczy. Chodzi tutaj o skrócony odpis aktu urodzenia, oraz skrócone odpisy aktów małżeństwa, jeżeli takowe występuje. Wówczas, gdy cała dokumentacja może zostać uznana za skompletowaną, nie pozostaje Ci nic innego, jak uiścić opłaty notarialne i cieszyć się z załatwienia kolejnej sprawy.

Akt poświadczenia dziedziczenia – jak go uzyskać?

Według prawa uzyskanie poświadczenia dziedziczenia nie jest obowiązkowe, a w celu jego sporządzenia wystarczy zainicjować stosowne postępowanie sądowe lub udać się do notariusza, aby otrzymać akt poświadczenia dziedziczenia. Dokumenty, które będą potrzebne to przede wszystkim wyroki sądowe, testamenty oraz wszelkie niezbędne informacje na temat tego, że dana nieruchomość została legalnie odziedziczona. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym każdy, kto uzyskuje poświadczenie dziedziczenia, jest spadkobiercą.

W praktyce bez uzyskania poświadczenia dziedziczenia u notariusza nowy właściciel lokalu nie może dochodzić swoich praw do spadku po zmarłej osobie. Oznacza to, że dochodzenie należności bez wymaganych dokumentów nie będzie praktycznie możliwe. Aby uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia, wystarczy udać się do notariusza, uiścić opłatę oraz poczekać na uzupełnienie dokumentacji, która wydawana jest praktycznie od ręki.

Ciekawostką jest fakt, że przepisy zobowiązują nowego właściciela nieruchomości do ujawnienia swoich praw w księgach wieczystych, co jest niemożliwe bez uzyskania poświadczenia dziedziczenia. Istotne jest także to, że bez notarialnego poświadczenia dziedziczenia nie będzie możliwa sprzedaż lokalu. Jeśli jednak ktoś chce szybko sprzedać mieszkanie spadkowe, może skorzystać z usług skupu nieruchomości i zrealizować taką transakcję z pomocą specjalistów.

Mam akt poświadczenia dziedziczenia i co dalej?

Posiadam akt poświadczenia dziedziczenia i co dalej? Na początku warto dowiedzieć się, jakie informacje zawiera ten dokument. Przede wszystkim takie pozwalające na ustalenie porządku dziedziczenia po zmarłym. Akt poświadczenia dziedziczenia, dokumenty i wszelkie formalności sporządza notariusz za dodatkową opłatą.

Protokół tego typu zawiera w szczególności:

  • informacje o osobach będących spadkodawcami,
  • tytuły dziedziczenia, kręgi spadkobierców,
  • wysokość poszczególnych udziałów przypadających na dane osoby.
  • Warto wiedzieć, że przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia tworzy się szczegółowy protokół zawierający informacje o ewentualnych przeciwwskazaniach do dziedziczenia oraz dodatkową dokumentację uzupełniającą.

Posiadając taki dokument, można załatwić wszelkie sprawy formalne związane z dziedziczeniem, a także sprzedać otrzymaną nieruchomość bez żadnego problemu. Koszt uzyskania poświadczenia dziedziczenia u notariusza to ok. 50 złotych, natomiast za szczegółowy protokół 100 złotych. Warto zdecydować się na usługi notarialne i załatwić potrzebną dokumentację, która okazuje się być niezbędna, aby dochodzić swoich praw majątkowych lub pozbyć się spadku w postaci nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości ze spadku – co jeszcze muszę zrobić?

Dysponując dokumentem, jakim jest akt poświadczenia dziedziczenia, nie musisz robić nic więcej, ponad zwykłe czynności, mające na celu spieniężenie zbywanej nieruchomości. Jako że możesz zapewnić bezpieczeństwo transakcji, zarówno sobie, jak i swojemu potencjalnemu kontrahentowi, możesz przymierzyć się do wystawienia w internecie ogłoszenia o sprzedaży. Niemniej, czy biorąc pod uwagę trud, jaki już sobie zadałeś, nie byłoby lepiej pójść na skróty? Być może wcale nie musisz szukać nabywcy, bo on już tu jest?

Dokładnie tak – na przykład nasz skup nieruchomości Gdynia, z całą pewnością stanowi idealną alternatywę dla żmudnych poszukiwań nabywców w internecie, czy nieefektywnej sprzedaży mieszkania, przy udziale biur pośrednictwa nieruchomości. Kontaktując się z nami, masz absolutną pewność, że otrzymasz za swoją nieruchomość uczciwą zapłatę, a cała operacja przebędzie niezwykle szybko – bo już nawet w ciągu kilku dni! Tak, to jest możliwe!

Chcesz się o tym przekonać? Wystarczy, że napiszesz do nas za pośrednictwem Formularza Kontaktowego, a my, jeszcze tego samego dnia, przekażemy na Twoje ręce bezpłatną wycenę online zbywanej przez Ciebie nieruchomości. Nie martw się, to Cię do niczego nie zobowiązuje, a ma jedynie za zadanie pokazać Ci, jak intratna może być współpraca z naszym biurem!

Akt poświadczenia dziedziczenia – najczęstsze pytania

Oceń post

Zobacz też

Opinie o skupie nieruchomości

Blog

Powiązane wpisy

Co skróci, a co spowolni proces sprzedaży twojego mieszkania?

Co skróci, a co spowolni proces sprzedaży twojego mieszkania?

Najważniejszymi kryteriami na jakie w pierwszej kolejności zwracają uwagę potencjalni kupcy to korzystna cena sprzedaży i szybki termin realizacji transakcji. Istnieje wiele innych czynników, które ...

Czytaj teraz
Działka rekreacyjna na sprzedaż – co warto wiedzieć przed zakupem?

Działka rekreacyjna na sprzedaż – co warto wiedzieć przed zakupem?

Działka rekreacyjna na sprzedaż, to temat, który bardzo często powraca wraz z nadchodzącą wiosną. Odrobina własnej działki służącej do odpoczynku nie musi być luksusem dostępnym ...

Czytaj teraz
Przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie. Jak z tego wyjść?

Przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie. Jak z tego wyjść?

Czym jest przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie? Czy taka procedura jest korzystna dla dłużnika? Jak przebiega transakcja sprzedaży przewłaszczonego mieszkania? Sprawdźmy, jak szybko i sprawnie sprzedać ...

Czytaj teraz
Jak sprzedać zadłużone mieszkanie spółdzielcze?

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie spółdzielcze?

Zastanawiasz się może, jak sprzedać zadłużone mieszkanie spółdzielcze? Co zrobić, jeśli właściciele lokalu przeznaczonego na sprzedaż mają zaległe zobowiązania finansowe w spółdzielni? Jak sprzedać zadłużone ...

Czytaj teraz