Akt poświadczenia dziedziczenia

Akt poświadczenia dziedziczenia – najważniejsze informacje

Na chwilę obecną istnieją dwie możliwości, które pozwalają stwierdzić nabycie spadku przez określonych spadkobierców. Poświadczenie dziedziczenia oraz orzeczenia sądowe to główne dokumenty, które są równie ważne na mocy prawa. Warto jednak wiedzieć, że poświadczenie dziedziczenia u notariusza jest dodatkowo płatne, ale dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość pozyskania dokumentów praktycznie od ręki. Notarialne poświadczenie dziedziczenia przydaje się w wielu sytuacjach, dlatego warto zadbać o to, aby dopełnić tę procedurę jak najszybciej. Czym jest poświadczenie tego typu? Jak je uzyskać? Posiadasz akt poświadczenia dziedziczenia i co dalej? Sprawdź!

Komu potrzebny jest akt poświadczenia dziedziczenia?

Każdy, kto odziedziczył nieruchomość w spadku, może je łatwo sprzedać, decydując się na skorzystanie z usług portalu zajmującego się skupem mieszkań spadkowych. Osoby chcące załatwić jakiekolwiek sprawy formalne związane z odziedziczoną nieruchomością muszą przedstawić przed osobami trzecimi dokument poświadczający dokonanie się czynności spadkowych. Dokumentem wymaganym w takich sytuacjach jest właśnie poświadczenie dziedziczenia wydawane tylko na stosowny wniosek lub po uiszczeniu opłaty u notariusza. Ze względów praktycznych notarialne poświadczenie dziedziczenia może okazać się niezbędne. 

Akt poświadczenia dziedziczenia – jak go uzyskać?

Według prawa uzyskanie poświadczenia dziedziczenia nie jest obowiązkowe, a w celu jego sporządzenia wystarczy zainicjować stosowne postępowanie sądowe lub udać się do notariusza, aby otrzymać akt poświadczenia dziedziczenia. Dokumenty, które będą potrzebne to przede wszystkim wyroki sądowe, testamenty oraz wszelkie niezbędne informacje na temat tego, że dana nieruchomość została legalnie odziedziczona. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym każdy, kto uzyskuje poświadczenie dziedziczenia, jest spadkobiercą.

W praktyce bez uzyskania poświadczenia dziedziczenia u notariusza nowy właściciel lokalu nie może dochodzić swoich praw do spadku po zmarłej osobie. Oznacza to, że dochodzenie należności bez wymaganych dokumentów nie będzie praktycznie możliwe. Aby uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia, wystarczy udać się do notariusza, uiścić opłatę oraz poczekać na uzupełnienie dokumentacji, która wydawana jest praktycznie od ręki.

Ciekawostką jest fakt, że przepisy zobowiązują nowego właściciela nieruchomości do ujawnienia swoich praw w księgach wieczystych, co jest niemożliwe bez uzyskania poświadczenia dziedziczenia. Istotne jest także to, że bez notarialnego poświadczenia dziedziczenia nie będzie możliwa sprzedaż lokalu. Jeśli jednak ktoś chce szybko sprzedać mieszkanie spadkowe może skorzystać z usług skupu nieruchomości i zrealizować taką transakcję
z pomocą specjalistów.

Mam akt poświadczenia dziedziczenia i co dalej?

Posiadam akt poświadczenia dziedziczenia i co dalej? Na początku warto dowiedzieć się, jakie informacje zawiera ten dokument. Przede wszystkim takie pozwalające na ustalenie porządku dziedziczenia po zmarłym. Akt poświadczenia dziedziczenia, dokumenty i wszelkie formalności sporządza notariusz za dodatkową opłatą.

Protokół tego typu zawiera w szczególności: informacje o osobach będących spadkodawcami, tytuły dziedziczenia, kręgi spadkobierców, wysokość poszczególnych udziałów przypadających na dane osoby. Warto wiedzieć, że przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia tworzy się szczegółowy protokół zawierający informacje o ewentualnych przeciwwskazaniach do dziedziczenia oraz dodatkową dokumentację uzupełniającą.

Posiadając taki dokument, można załatwić wszelkie sprawy formalne związane z dziedziczeniem, a także sprzedać otrzymaną nieruchomość bez żadnego problemu. Koszt uzyskania poświadczenia dziedziczenia u notariusza to ok. 50 złotych, natomiast za szczegółowy protokół 100 złotych. Warto zdecydować się na usługi notarialne i załatwić potrzebną dokumentację, która okazuje się być niezbędna, aby dochodzić swoich praw majątkowych lub pozbyć się spadku w postaci nieruchomości.

Oceń stronę
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *